Dolegliwości, które mogą świadczyć o chorym kręgosłupie
Chorego kręgosłupa nie należy lekceważyć, gdyż powoduje dolegliwości, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Ale ból nie jest jedynym powodem do niepokoju, bo o schorzeniach związanych z kręgosłupem mogą świadczyć również inne, mniej oczywiste objawy.
1. Zaburzenia widzenia
Ucisk na nerwy spowodowany zmianami w kręgosłupie szyjnym często skutkuje podwójnym widzeniem, rozmytym obrazem czy bólem gałki ocznej.
Dlatego też pierwsze, co powinieneś zrobić, to udać się do okulisty. Jeśli specjalista wykluczy problemy ze wzrokiem, zadbaj o kręgosłup. Zakup specjalną poduszkę ortopedyczną do spania. Staraj się także jak najrzadziej schylać głowę.
2. Ból w klatce piersiowej oraz między łopatkami
Bóle między łopatkami lub w klatce piersiowej mogą świadczyć o przeciążeniu odcinka piersiowego kręgosłupa. Główną przyczyną zazwyczaj jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. pochylonej do przodu, co może podrażniać nerwy.
Zaleca się jednak, by osoby narzekające na silne bóle w klatce piersiowej udały się do kardiologa i zbadały serce. Tylko lekarz może wykluczyć groźne schorzenia i zalecić stosowane badania.
3. Drżenie nóg
Drżenie i ból nóg są zazwyczaj skutkiem zwyrodnienia odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Czasem jednak jest tak, że drętwienie kończyn dolnych spowodowane jest uciskiem w szyjnej części kręgosłupa.
Jeśli dopadł cię silny ból, połóż się na plecach i lekko zegnij nogi w kolanach. Pamiętaj, by nigdy nie obciążać jednej strony kręgosłupa.
4. Zawroty i bóle głowy
Bóle i zawroty głowy przeważnie pojawiają się u osób wykonujących siedzącą pracę. Staraj się więc siedzieć prosto i nie pochylać się. Mając przed sobą monitor komputera, dopilnuj, by ekran stał na wprost, a nie bokiem. Rób także przerwy w pracy i co jakiś czas poruszaj głową do przodu i do tyłu.
5. Drętwienie kończyn górnych
Drętwieją ci ręce, a przy tym odczuwasz silny ból od barków lub łokci? Wszystkie te objawy mogą świadczyć o przeciążeniu szyjnego odcinka kręgosłupa. By ograniczyć bóle, śpij na specjalnej poduszce usztywniającej kręgi.
6. Nieregularne miesiączki
Nieregularne miesiączki mogą być przyczyną hiperlordozy, czyli zaokrąglenia kręgosłupa w dolnej jego części, który uciska macicę i jajniki. W efekcie pojawiają się zaburzenia w cyklu menstruacyjnym.
7. Zaparcia i wzdęcia
Przeciążona część lędźwiowa kręgosłupa może prowadzić do ucisku układu pokarmowego, a to prowadzi do zaparć i wzdęć. Wówczas zaleca się unikać pochylania tułowia do przodu, a głowę należy myć w wyprostowanej pozycji.
8. Inne dolegliwości świadczące o problemach z kręgosłupem
Jak się okazuje na problemy z kręgosłupem pracujemy sami. Negatywny wpływ może mieć brak ruchu, chodzenie na wysokich obcasach, nieumiejętne dźwiganie przedmiotów, jak również spanie na niewygodnym łóżku lub zbyt miękkim materacu.
Osoby przez lata wykonujące fizyczną pracę i podnoszące ciężkie przedmioty niszczą dyski międzykręgowe i zużywają stawy, ale z kolei te, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, również mu szkodzą.
Na kręgosłup uwagę powinny zwracać także osoby otyłe i kobiety w ciąży, jak i te tuż po urodzeniu dziecka. Większość mam nie zdaje sobie sprawy z tego, że podnoszenie malucha prowadzi do choroby zwyrodnieniowej.
Oprócz tego, codzienne życie, stres także wpływają na mięśnie. Jeśli napięta atmosfera trwa długo, często dochodzi do chronicznego bólu kręgosłupa.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.