Trwa ładowanie...

Dolegliwości, które mogą świadczyć o chorym kręgosłupie

Chorego kręgosłupa nie należy lekceważyć, gdyż powoduje dolegliwości, które uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Ale ból nie jest jedynym powodem do niepokoju, bo o schorzeniach związanych z kręgosłupem mogą świadczyć również inne, mniej oczywiste objawy.

spis treści

1. Zaburzenia widzenia

Ucisk na nerwy spowodowany zmianami w kręgosłupie szyjnym często skutkuje podwójnym widzeniem, rozmytym obrazem czy bólem gałki ocznej.

Zobacz film: "Rolowanie kręgosłupa"

Dlatego też pierwsze, co powinieneś zrobić, to udać się do okulisty. Jeśli specjalista wykluczy problemy ze wzrokiem, zadbaj o kręgosłup. Zakup specjalną poduszkę ortopedyczną do spania. Staraj się także jak najrzadziej schylać głowę.

2. Ból w klatce piersiowej oraz między łopatkami

Bóle między łopatkami lub w klatce piersiowej mogą świadczyć o przeciążeniu odcinka piersiowego kręgosłupa. Główną przyczyną  zazwyczaj jest długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, np. pochylonej do przodu, co może podrażniać nerwy.

Zaleca się jednak, by osoby narzekające na silne bóle w klatce piersiowej udały się do kardiologa i zbadały serce. Tylko lekarz może wykluczyć groźne schorzenia i zalecić stosowane badania.

3. Drżenie nóg

Drżenie i ból nóg są zazwyczaj skutkiem zwyrodnienia odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Czasem jednak jest tak, że drętwienie kończyn dolnych spowodowane jest uciskiem w szyjnej części kręgosłupa.

Jeśli dopadł cię silny ból, połóż się na plecach i lekko zegnij nogi w kolanach. Pamiętaj, by nigdy nie obciążać jednej strony kręgosłupa.

4. Zawroty i bóle głowy

Bóle i zawroty głowy przeważnie pojawiają się u osób wykonujących siedzącą pracę. Staraj się więc siedzieć prosto i nie pochylać się. Mając przed sobą monitor komputera, dopilnuj, by ekran stał na wprost, a nie bokiem. Rób także przerwy w pracy i co jakiś czas poruszaj głową do przodu i do tyłu.

5. Drętwienie kończyn górnych

Drętwieją ci ręce, a przy tym odczuwasz silny ból od barków lub łokci? Wszystkie te objawy mogą świadczyć o przeciążeniu szyjnego odcinka kręgosłupa. By ograniczyć bóle, śpij na specjalnej poduszce usztywniającej kręgi.

6. Nieregularne miesiączki

Nieregularne miesiączki mogą być przyczyną hiperlordozy, czyli zaokrąglenia kręgosłupa w dolnej jego części, który uciska macicę i jajniki. W efekcie pojawiają się zaburzenia w cyklu menstruacyjnym.

7. Zaparcia i wzdęcia

Przeciążona część lędźwiowa kręgosłupa może prowadzić do ucisku układu pokarmowego, a to prowadzi do zaparć i wzdęć. Wówczas zaleca się unikać pochylania tułowia do przodu, a głowę należy myć w wyprostowanej pozycji.

8. Inne dolegliwości świadczące o problemach z kręgosłupem

Jak się okazuje na problemy z kręgosłupem pracujemy sami. Negatywny wpływ może mieć brak ruchu, chodzenie na wysokich obcasach, nieumiejętne dźwiganie przedmiotów, jak również spanie na niewygodnym łóżku lub zbyt miękkim materacu.

Osoby przez lata wykonujące fizyczną pracę i podnoszące ciężkie przedmioty niszczą dyski międzykręgowe i zużywają stawy, ale z kolei te, które większość czasu spędzają w pozycji siedzącej, również mu szkodzą.

Na kręgosłup uwagę powinny zwracać także osoby otyłe i kobiety w ciąży, jak i te tuż po urodzeniu dziecka. Większość mam nie zdaje sobie sprawy z tego, że podnoszenie malucha prowadzi do choroby zwyrodnieniowej.

Oprócz tego, codzienne życie, stres także wpływają na mięśnie. Jeśli napięta atmosfera trwa długo, często dochodzi do chronicznego bólu kręgosłupa.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza