Ruch to zdrowie

Ruch, sport, aktywność fizyczna – nazwij to jak chcesz. Ważny jest wspólny mianownik – zdrowie. Kiedy ćwiczymy, nie tylko spalamy kalorie i stajemy się szczuplejsi, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję, pomagamy naszemu sercu, wzmacniamy odporność organizmu, świetnie rozładowujemy stres. A zatem... do dzieła!

Jak ruch wpływa na nasze ciało?

Ciągle nie doceniamy dobroczynnego oddziaływania ruchu na nasz organizm.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Jaki sport wybrać?

Motywacje do rozpoczęcia uprawiania ćwiczeń fizycznych są różne. Jedni z nas chcą w ten sposób pracować nad swoim zdrowiem, innym zależy na spalaniu tkanki...

Jedni widzą w nim tylko sprzymierzeńca w walce z tłuszczem, inni tylko kompana w poprawianiu krążenia. Tymczasem trzeba to ze sobą połączyć i dodać jeszcze kilka pozytywnych skutków uprawiania sportu:

 • spalanie kalorii,
 • przyspieszanie przemiany materii,
 • ujędrnianie ciała,
 • obniżanie wagi,
 • poprawa kondycji,
 • poprawa samopoczucia,
 • poprawa krążenia,
 • zmniejszanie ryzyka zawału,
 • zwalczanie depresji,
 • wzmacnianie i stabilizacja stawów.

Ważne jest dopasowanie. Nie każdy rodzaj ruchu jest dobry dla wszystkich. Trzeba dopasować aktywność fizyczną do swoich możliwości finansowych, wieku, zdrowia, i przede wszystkim zdecydować się na coś, co lubimy. Niektórzy wybierają wspólny aerobik wodny, inni wolą samotnie biegać w parku. Jedno jest pewne: dla każdego znajdzie się coś miłego.

Jaki rodzaj ruchu wybrać?

 • Spokojny początek – spacer

Jest bezpieczny i naturalny, mogą go uprawiać wszyscy niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Spacerowiczów nie ogranicza też pogoda. Jesienią wystarczy tylko założyć płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze i można ruszać na szlak. A plusów takich wędrówek jest wiele: dotlenienie organizmu, poprawienie sprawności układu oddechowego i naczyniowo-sercowego. Chodząc, spalamy w godzinę 200 kalorii, jeśli trochę przyspieszymy – nawet 300.

 • Z kijami – nordic walking

Nordic walking jest łatwy i bezpieczny dla każdego. Specjalne kije zmniejszają nacisk na biodra i kolana. Dzięki nim podczas spaceru pracuje też więcej grup mięśni, a zatem spalamy więcej kalorii – około 400 w godzinę.

 • Trochę szybciej – bieganie

Kosztuje tyle, co nic. Wystarczą dresy, wygodne buty i można ruszać. Najlepiej biegać po śniadaniu (bo na czczo nie jest zdrowo) i w godzinach przedpołudniowych. Nie trzeba się też wcale za bardzo śpieszyć. Może to tylko zaszkodzić. Lepiej biegać wolniej, ale dłużej. Jeśli wytrwamy godzinę, spalimy 400 kalorii.

 • Szybciej i z muzyką – aerobik

Aerobik to wykonywanie ćwiczeń w rytm muzyki. Wzmacnia mięśnie, polepsza wydolność sercowo-naczyniową, poprawia kondycję. Taki ruch pozwala zachować ładną sylwetkę lub do niej powrócić, jeśli zagubiła się gdzieś przy biurku z komputerem. Ćwicząc w ten sposób, pozbywamy się 550 kalorii.

 • Na kółkach – rolki

Wystarczy podać liczby: 100 zł za sprzęt i 300 do 800 spalonych kalorii. Przekonani? Alejek asfaltowych w parku i na osiedlach nie brakuje, jest też coraz więcej specjalnych placów, gdzie można pojeździć. Wystarczy tylko chcieć.

 • Na dwóch kółkach – rower

Przejażdżki najlepiej urządzać sobie poza miastem, gdzie jest cisza i świeże powietrze. Jazda na rowerze świetnie wysmukla uda i łydki, zapobiega też powstawaniu żylaków. Taki miły ruch pozwala pozbyć się od 300 do 600 kalorii na godzinę.

 • Najlepsze na lato – pływanie

Nie tylko schłodzi rozgrzane do czerwoności ciało, ale pozwoli spalić nawet 600 kalorii. Poza tym pomoże walczyć z bólem kręgosłupa, odpręży i zrelaksuje.

 • Dla miłośników mocnych wrażeń – piłka nożna i tenis ziemny

Wszyscy, którzy lubią emocje i rywalizację mogą wybrać ****sport zespołowy albo przynajmniej taki, gdzie mamy jednego przeciwnika. Piłka nożna i tenis poprawiają kondycję i wytrzymałość, wzmacniają mięśnie i świetnie działają na obniżenie ciśnienia tętniczego. Grając, możemy spalić od 450 do 600 kalorii.

 • W parze – taniec

Jest doskonałą rozrywką, która poprawia samopoczucie i pomaga spalać tłuszcz. Kształtuje też sylwetkę i poprawia wytrzymałość. Godzina tańca towarzyskiego to 180-400 kalorii mniej, a tańcząc salsę, tracimy 400 kalorii.

Ruch to zdrowie, nie możesz go więc ciagle odkładać na później, zasłaniając się brakiem czasu. Zgrabne uda, umięśniony brzuszek, zdrowe serce, świetne samopoczucie i dużo dobrej zabawy – to wszystko da ci ruch.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Jak ćwiczyć?
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Jak ćwiczyć?
Tańce nowoczesne

Taniec breakdance - zdjęcia

Taniec breakdance - zdjęcia

Breakdance to kombinacja ruchów rąk i nóg, wykonywanych najczęściej w parterze. Breakdance to także mowa ciała i gestykulacja w rytm muzyki - wyrażanie siebie.

Skating

Jeżdżenie na deskorolce

Jeżdżenie na deskorolce

Skating to, oprócz wykonywania tricków na deskorolce, specyficzny styl życia obejmujący ubiór i muzykę.

Karate

Sport dla malucha

Sport dla malucha

Karate to sport przeznaczony dla każdego przedziału wiekowego. Przyzwyczajone do sportu dziecko, będzie aktywne również w dorosłym życiu.

Szermierka

Turniej szermierki amatorów

Turniej szermierki amatorów

Szermierka to dyscyplina sportowa, która stale zyskuje na popularności. Zawody szermierki są ekscytującym doświadczeniem. Turniej amatorów to świetna okazja, by swoje umiejętności sprawdzić w praktyce. Coraz więcej dzieci wykazuje zainteresowanie...

Aromaterapia

Nordic walking - na zapalenie stawów

Nordic walking - na zapalenie stawów

Aktywność, która w niekonwencjonalny sposób może przyczynić się do walki z artretyzmem, to pływanie, a także modny ostatnio nordic walking.

Dolegliwości w ciąży

Obolałe i spuchnięte nogi

Obolałe i spuchnięte nogi

Ciąża jest ogromnym obciążeniem dla organizmu kobiety, która odczuwa to na wiele sposobów. Jednym z nich są obolałe nogi, skurcze łydek, spuchnięte kostki czy pojawiające się żylaki.

Jazda konna - strój do jazdy konnej, nauka jeździectwa

Jeździectwo

Jeździectwo

Jazda konna to nie tylko świetna forma aktywnego wypoczynku. Podczas tego sportu kształtują się niemal wszystkie partie mięśni, pozytywny skutek ma również kontakt ze zwierzęciem. Konie zaliczają się do jednych z najinteligentniejszych zwierząt, warunkiem...

Ćwiczenia w ciąży - efekty, przeciwwskazania, rodzaje, trymestry

Rolowanie kręgosłupa w ciąży (WIDEO)

Rolowanie kręgosłupa w ciąży (WIDEO) Odtwórz wideo

między plecami a ścianą. Łopatki powinny być ściągnięte. Ruch polega na tym, że osoba ćwicząca powoli i stopniowo pochyla się do przodu. Dłonie powinny (...) zsuwać się stopniowo po nogach. Ruch należy zatrzymać w momencie,...

Ćwiczenia - rodzaje, step

Ćwiczenia a płeć

Ćwiczenia a płeć

Kobiety trenują zazwyczaj dla atrakcyjnej sylwetki, natomiast mężczyźni dla zwiększenia masy mięśniowej. Okazuje się także, że to panowie częściej ćwiczą dla przyjemności.