Ruch to zdrowie

Ruch, sport, aktywność fizyczna – nazwij to jak chcesz. Ważny jest wspólny mianownik – zdrowie. Kiedy ćwiczymy, nie tylko spalamy kalorie i stajemy się szczuplejsi, ale przede wszystkim poprawiamy kondycję, pomagamy naszemu sercu, wzmacniamy odporność organizmu, świetnie rozładowujemy stres. A zatem... do dzieła!

spis treści

1. Jak ruch wpływa na nasze ciało?

Ciągle nie doceniamy dobroczynnego oddziaływania ruchu na nasz organizm.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Jaki sport wybrać?
Jaki sport wybrać?

Motywacje do rozpoczęcia uprawiania ćwiczeń fizycznych są różne. Jedni z nas chcą w ten sposób pracować...

zobacz galerię

Jedni widzą w nim tylko sprzymierzeńca w walce z tłuszczem, inni tylko kompana w poprawianiu krążenia. Tymczasem trzeba to ze sobą połączyć i dodać jeszcze kilka pozytywnych skutków uprawiania sportu:

 • spalanie kalorii,
 • przyspieszanie przemiany materii,
 • ujędrnianie ciała,
 • obniżanie wagi,
 • poprawa kondycji,
 • poprawa samopoczucia,
 • poprawa krążenia,
 • zmniejszanie ryzyka zawału,
 • zwalczanie depresji,
 • wzmacnianie i stabilizacja stawów.

Ważne jest dopasowanie. Nie każdy rodzaj ruchu jest dobry dla wszystkich. Trzeba dopasować aktywność fizyczną do swoich możliwości finansowych, wieku, zdrowia, i przede wszystkim zdecydować się na coś, co lubimy. Niektórzy wybierają wspólny aerobik wodny, inni wolą samotnie biegać w parku. Jedno jest pewne: dla każdego znajdzie się coś miłego.

2. Jaki rodzaj ruchu wybrać?

 • Spokojny początek – spacer

Jest bezpieczny i naturalny, mogą go uprawiać wszyscy niezależnie od wieku i sprawności fizycznej. Spacerowiczów nie ogranicza też pogoda. Jesienią wystarczy tylko założyć płaszcz przeciwdeszczowy, kalosze i można ruszać na szlak. A plusów takich wędrówek jest wiele: dotlenienie organizmu, poprawienie sprawności układu oddechowego i naczyniowo-sercowego. Chodząc, spalamy w godzinę 200 kalorii, jeśli trochę przyspieszymy – nawet 300.

 • Z kijami – nordic walking

Nordic walking jest łatwy i bezpieczny dla każdego. Specjalne kije zmniejszają nacisk na biodra i kolana. Dzięki nim podczas spaceru pracuje też więcej grup mięśni, a zatem spalamy więcej kalorii – około 400 w godzinę.

 • Trochę szybciej – bieganie

Kosztuje tyle, co nic. Wystarczą dresy, wygodne buty i można ruszać. Najlepiej biegać po śniadaniu (bo na czczo nie jest zdrowo) i w godzinach przedpołudniowych. Nie trzeba się też wcale za bardzo śpieszyć. Może to tylko zaszkodzić. Lepiej biegać wolniej, ale dłużej. Jeśli wytrwamy godzinę, spalimy 400 kalorii.

 • Szybciej i z muzyką – aerobik

Aerobik to wykonywanie ćwiczeń w rytm muzyki. Wzmacnia mięśnie, polepsza wydolność sercowo-naczyniową, poprawia kondycję. Taki ruch pozwala zachować ładną sylwetkę lub do niej powrócić, jeśli zagubiła się gdzieś przy biurku z komputerem. Ćwicząc w ten sposób, pozbywamy się 550 kalorii.

 • Na kółkach – rolki

Wystarczy podać liczby: 100 zł za sprzęt i 300 do 800 spalonych kalorii. Przekonani? Alejek asfaltowych w parku i na osiedlach nie brakuje, jest też coraz więcej specjalnych placów, gdzie można pojeździć. Wystarczy tylko chcieć.

 • Na dwóch kółkach – rower

Przejażdżki najlepiej urządzać sobie poza miastem, gdzie jest cisza i świeże powietrze. Jazda na rowerze świetnie wysmukla uda i łydki, zapobiega też powstawaniu żylaków. Taki miły ruch pozwala pozbyć się od 300 do 600 kalorii na godzinę.

 • Najlepsze na lato – pływanie

Nie tylko schłodzi rozgrzane do czerwoności ciało, ale pozwoli spalić nawet 600 kalorii. Poza tym pomoże walczyć z bólem kręgosłupa, odpręży i zrelaksuje.

 • Dla miłośników mocnych wrażeń – piłka nożna i tenis ziemny

Wszyscy, którzy lubią emocje i rywalizację mogą wybrać ****sport zespołowy albo przynajmniej taki, gdzie mamy jednego przeciwnika. Piłka nożna i tenis poprawiają kondycję i wytrzymałość, wzmacniają mięśnie i świetnie działają na obniżenie ciśnienia tętniczego. Grając, możemy spalić od 450 do 600 kalorii.

 • W parze – taniec

Jest doskonałą rozrywką, która poprawia samopoczucie i pomaga spalać tłuszcz. Kształtuje też sylwetkę i poprawia wytrzymałość. Godzina tańca towarzyskiego to 180-400 kalorii mniej, a tańcząc salsę, tracimy 400 kalorii.

Ruch to zdrowie, nie możesz go więc ciagle odkładać na później, zasłaniając się brakiem czasu. Zgrabne uda, umięśniony brzuszek, zdrowe serce, świetne samopoczucie i dużo dobrej zabawy – to wszystko da ci ruch.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy