Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Decyzja o rodzicielstwie

Avatar placeholder
22.01.2019 09:02
Decyzja o rodzicielstwie
Decyzja o rodzicielstwie (Zdjęcie autorstwa Ben_Kerckx / CC0 1.0)

Decyzja o rodzicielstwie to bardzo poważny krok, który odmienia całe nasze życie. Dlatego też wiele osób zastanawia się, jaki jest najlepszy czas na dziecko. Przygotowanie do ciąży powinno objąć zarówno sferę materialną, jak psychiczną. Przyszli rodzice przed decyzją o ciąży zazwyczaj starają się ustabilizować swoją sytuację życiową. Równie ważne jest jednak psychiczne przygotowanie do rodzicielstwa zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Powiększenie rodziny powinno bowiem nastąpić w momencie, gdy oboje partnerzy są pewni swojej decyzji.

1. Kiedy zajść w ciążę?

Kobiety mogą zajść w ciążę tylko przez określony czas. Dlatego, jeśli to możliwe, należy postarać się o pierwsze dziecko przed 35. rokiem życia. Medycyna nie wszystkiemu może zaradzić. Spadek płodności może dotknąć całkowicie zdrowe kobiety już od 35. roku życia. Niektórzy specjaliści twierdzą, że pierwsza ciąża powinna być przed 24. rokiem życia kobiety! Nawet jeśli wszystko jest w porządku, szanse na zajście w ciążę nigdy nie są stuprocentowe. Specjaliści szacują, że w warunkach idealnych u pary młodych, zdrowych ludzi uprawiających seks w odpowiednim momencie (w trakcie dni płodnych), prawdopodobieństwo zajścia w ciążę wynosi: 25% u 25-latków, 12% u 35-latków i 6% u 40-latków. Wraz z wiekiem spada nie tylko płodność kobiet, lecz także chęć posiadania dzieci - kobiety w wieku 40 lat stanowią jedynie 3% ciężarnych (43-latki - 0,6%, a 46-latki - 0,1%).

Mała panienka
Mała panienka

Rodzice planujący poczęcie dziewczynki powinni współżyć 2-3 dni przed owulacją. Wtedy plemniki męskie

zobacz galerię
Zobacz film: "Najlepszy moment na zajście w ciążę"

W wieku czterdziestu lat czujemy się jeszcze młodo i jest to uzasadnione, lecz jajniki w tym czasie są już prawie u kresu swej aktywności. Oczywiście, podobnie jak w przypadku innych narządów, istnieją pewne nierówności. U niektórych kobiet narządy rozrodcze pracują bardzo dobrze nawet po czterdziestce. Mogą one zajść w ciążę, kiedy chcą - wystarczy, że przestaną stosować antykoncepcję. Niestety, nie jest to normą. Nie zawsze okres w trakcie cyklu oznacza, że kobieta miała również owulację i że była ona prawidłowa. Szczególnie u kobiet palących papierosy, ponieważ tytoń jest znanym wrogiem jajników i może powodować zagrożenia ciąży.

2. Płodność kobiet

Kobiety, które planują pierwsze dziecko w wieku 40 lat, napotykają często na problemy z płodnością. Oczywiście, nie jest wykluczone, że miałyby te same trudności w wieku 25 lat. Jednak różnica polega na tym, że jeśli odkryto by je w wcześniej, medycyna miałaby większe szanse pomóc kobiecie w zajściu w ciążę 15 lat wcześniej.

Statystyki są nieubłagane: kobieta między 30. a 35. rokiem życia, która korzysta z pomocy specjalistów, ma około 50% szans na szczęśliwe rozwiązanie. Jednak po 40. roku życia te szanse gwałtownie spadają, nawet jeśli usiłowania lekarzy mogą sugerować coś zupełnie odwrotnego. Jednak nie należy zapominać o tym, że w większości tych przypadków kobiety nie zachodziły w ciążę dzięki własnym jajnikom.

Wiara w cudowne możliwości współczesnej medycyny skłania wiele par do myślenia, że mają jeszcze czas na dziecko. Nie liczą się z trudnościami i zagrożeniami, jakie przynosi ze sobą ciąża po 35. roku życia. Wielu specjalistów od płodności przyjmuje zdesperowane pary, które bardzo pragną zostać rodzicami. W wielu przypadkach, z braku dostatecznej wiedzy, przegapili oni najlepszy moment na zajście w ciążę.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badania
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.