Trwa ładowanie...

Techniki wspomaganego rozrodu

Leczenie niepłodności to proces złożony i długotrwały. Rozpoczyna się od wykonania różnych badań, które mają na celu określenie przyczyny niepłodności. Sam efekt leczenia zależy od wielu czynników oraz uwarunkowań. Wpływ na leczenie niepłodności mają przebyte choroby oraz indywidualne cechy pacjentki. Czasami wystarcza zaplanowanie stosunków płciowych w określonym czasie, niekiedy zaś jedynym rozwiązaniem jest zapłodnienie in vitro. Jakie są metody leczenia niepłodności kobiet?

spis treści

1. Leczenie chirurgiczne niepłodności

 • Usuwanie przegrody macicy – metoda jest skuteczna aż w 99%, polega na zastosowaniu metody histeroskopowej, dzięki której możliwe jest wprowadzenie mikrourządzenia do wnętrza macicy.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Problemy z płodnością
Problemy z płodnością

Każda kobieta powinna zadbać o to, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć niepłodność. Współczesna medycyna

zobacz galerię
 • Terapia niedrożności jajników – specjaliści za pomocą mikroskopijnych narzędzi przecinają i modelują zniekształcony jajowód tak, aby wrócił do pierwotnego wyglądu.
 • Leczenie pęcherzykowatego zwyrodnienia jajników – pacjentka musi zostać poddana operacji, która przywraca jajnikom zdolność do produkowania komórek jajowych. Dzięki metodzie laparoskopowej nie ma potrzeby przecinania jamy brzusznej.
 • Leczenie endometriozy – lekarze operacyjnie usuwają ogniska endometrium. Po zabiegu pacjentka musi przyjmować syntetyczne hormony w tabletkach lub w postaci zastrzyków.

Terapia hormonalna to najczęściej stosowany sposób leczenia niepłodności u kobiet. Terapia hormonalna ma na celu stymulację owulacji, jej zamiarem jest spowodowanie dojrzewania komórek jajowych i jajeczkowania. Za problemy z owulacją odpowiada niedobór hormonów płciowych lub nadmiar hormonów męskich. Dzięki zastosowaniu właściwych leków, poziom hormonów można wyrównać w czasie kilku miesięcy.

2. Techniki rozrodu wspomaganego

Wybór właściwej techniki zależy od wieku przyszłych rodziców, liczby dojrzałych komórek jajowych otrzymywanych w procesie stymulacji jajników, jakości nasienia, a także stanu macicy.

 • Inseminacja – to prosta technika rozrodu, która wykorzystuje nasienie partnera lub dawcy. Powodzenie metody zależy od jakości nasienia, które poddaje się analizie komputerowej. Inseminacja polega na wprowadzeniu do jamy macicy zdrowego nasienia. Dzięki temu omija się barierę śluzu szyjkowego, przeciwciała oraz bakterie i grzyby. Metoda jest skuteczna u 56% kobiet z owulacją.
 • Przeniesienie gamet do jajowodów – dojrzałe komórki jajowe i plemniki drogą laparoskopii podaje się poprzez strzępki jajowodu do jego bańki. Tam dochodzi do zaplemnienia i zapłodnienia in vitro. Metoda jest skuteczna w 30% w przypadku, gdy kobieta nie ukończyła jeszcze 35. roku życia.
 • Transfer zygot lub zarodków do jajowodów – do połączenia gamet dochodzi w probówce (in vitro). W jajowodzie umieszcza się zarodki, takie jak w fazie przed zagnieżdżeniem w naturalnym cyklu.
 • Zapłodnienie pozaustrojowe z przeniesieniem zarodka – zarodki umieszcza się w jamie macicy, tam się zagnieżdżają. Im więcej zarodków, tym szanse na poczęcie wzrastają.

Współczesna medycyna zna wiele sposobów leczenia niepłodności. Każda kobieta powinna zadbać o to, aby jak najwcześniej wykryć i leczyć niepłodność.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Zapłodnienie in vitro
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza