Trwa ładowanie...

Alternatywne metody leczenia niepłodności

Avatar placeholder
16.07.2021 14:14
Alternatywne metody leczenia niepłodności
Alternatywne metody leczenia niepłodności (Shutterstock)

Niepłodność przestała być tematem tabu, a pary, które bezskutecznie starają się o dziecko coraz częściej decydują się na pomoc specjalistów. Obecnie w leczeniu niepłodności stosuje się leczenie farmakologiczne, leczenie chirurgiczne (laparotomia i laparoskopia) oraz techniki rozrodu wspomaganego medycznie. Jednak nie każdy chce lub może skorzystać z tych metod. W związku z tym coraz popularniejsze stają się alternatywne metody leczenia niepłodności takie jak zioła oraz akupunktura.

spis treści

1. Zioła na płodność

Płodność kobiety na pewno zwiększy się, jeśli uda się plemnikom jak najdłużej przebywać wewnątrz jej organizmu (pod warunkiem, że problemem nie jest niepłodność męska!). Ułatwi im to duża ilość płodnego śluzu szyjkowego, który zwiększa ich szybkość w drogach rodnych kobiety, odżywia je i wydłuża ich czas życia do nawet kilku dni. Aby zwiększyć ilość płodnego śluzu szyjkowego, można wykorzystać ziele o nazwie wiesiołek. Można go przyjmować od pierwszego dnia miesiączki do owulacji, gdyż po zapłodnieniu może wywołać skurcze macicy, które szczególnie zagrażają wczesnej ciąży.

Częstym problemem u kobiet, które nie mogą zajść w ciążę i miesiącami zmagają się z niepłodnością, jest nierównowaga hormonalna, a szczególnie niedobór żeńskiego steroidowego hormonu płciowego o nazwie progesteron (luteina). Przy takim problemie, jak również przy PMS czy nieregularnych cyklach miesiączkowych, można stosować niepokalanek mnisi. Jeśli chodzi o regulowanie cyklu miesiączkowego (dzięki czemu łatwiej wyliczyć dni płodne i niepłodne i współżyć zgodnie z płodnością), pomoże także dzięgiel. Pamiętajmy jednak, że dzięgiel rozrzedza krew (nie można go stosować z innymi lekami rozrzedzającymi krew, takimi jak kwas acetylosalicylowy) i także nie może być stosowany po zapłodnieniu.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Izoflawony zawarte w lukrecji mają działanie podobne do estrogenu, a ponadto zwiększają zasadowość wewnątrz organizmu, co korzystnie wpływa na życie plemników (w kwaśnym środowisku giną). Dalszych badań wymaga indyjska roślina Sida Cordifolia, która nie tylko leczy niepłodność, a także, być może, wspomaga udrażnianie jajowodów po zapaleniach.

Pochrzyn włochaty to roślina, która ma działanie antykoncepcyjne, jeśli przyjmuje się ją tak jak wszystkie powyższe zioła – w pierwszej fazie cyklu. Stosowana jednak w drugiej fazie cyklu, zapobiega wczesnym poronieniom. Oprócz tego można popijać herbatki malinowe i pokrzywowe – zawierają witaminy i minerały potrzebne, jeśli kobieta zajdzie w ciążę i wzmacniają cały organizm.

2. Akupunktura w leczeniu niepłodności

Akupunktura to gałąź medycyny naturalnej wywodząca się z tradycyjnej medycyny chińskiej. Stymuluje odporność i równowagę organizmu oraz redukuje ból. Technika polega na nakłuwaniu ciała igłami w odpowiednich punktach. W wielu krajach akupunktura jest uznawana za uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia. Niektóre osoby uważają, że akupunktura może także pomóc parom bezskutecznie starającym się o potomstwo. Akupunktura pozwala bowiem przywrócić równowagę hormonalną, uregulować cykl i owulację, poprawić jakość śluzu płodnego. Wspomaga również leczenie włókniaków, endometriozy i zespołu policystycznych jajników. 

U mężczyzn akupunktura wpływa pozytywnie na produkcję spermy – może zwiększyć jej ilość oraz poprawić jakość. Kuracja może zacząć przynosić rezultaty już po kilku tygodniach. Jednak zaleca się stosowanie jej przez dłuższy czas, ponieważ okres wytwarzania spermy trwa ok. 3 miesięcy.

Jedną z podstawowych zasad akupunktury jest podejście całościowe. Terapia nie skupia się na jednym konkretnym problemie czy chorobie, lecz na człowieku jako całości. Dlatego może być skuteczna w leczeniu bezpłodności, której przyczyny nie da się zdiagnozować. Akupunktura oddziałuje na cały organizm, przywracając mu równowagę.

3. Inne naturalne sposoby wspomagania płodności

Dość pracochłonnymi, ale i skutecznymi sposobami na zwiększenie płodności są naturalne metody planowania rodziny, takie jak metoda kalendarzykowa czy objawowo-termiczna. Wszystkie one mają na celu stwierdzenie okresu największej płodności kobiety oraz fazy jej niepłodności. W zależności od wyliczeń dni płodnych i niepłodnych lub zaobserwowanych objawów, kobieta decyduje się na współżycie lub je odkłada na późniejszy termin, zwiększający szanse na poczęcie. Metody te mogą być też stosowane jako naturalne metody antykoncepcyjne, ale ich skuteczność może wtedy zawieść.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Leczenie niepłodności
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze