Niepłodność wtórna

Problem niepłodności dotyka coraz więcej par na całym świecie. W Polsce trudności z poczęciem dziecka może doświadczać nawet ponad milion par. O niepłodności mówimy w przypadku, gdy po ponad roku regularnych starań (tj. współżycia 3-4 razy w tygodniu), kobieta nie zachodzi w ciążę. W takiej sytuacji partnerzy powinni podjąć odpowiednie działania i poddać się specjalistycznej diagnostyce. Zdarza się, że pary, które poczęły pierwsze dziecko w sposób naturalny, mają problem z zajściem w kolejną ciążę. Mówimy wtedy o niepłodności wtórnej.

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Przyczyny niepłodności wtórnej

Problem niepłodności wtórnej często zaskakuje małżonków. Mają już jedno bądź dwoje dzieci, które poczęły się i urodziły bez większych powikłań, ponadto są zdrowe i dobrze się rozwijają. Tymczasem nie zawsze zajście w kolejną ciążę okazuje się proste.

Przyczyn niepłodności wtórnej jest bardzo wiele – mogą one leżeć zarówno po stronie kobiety i mężczyzny. Należy podkreślić, że płodność człowieka zmienia się wraz z wiekiem. U kobiet z biegiem lat mogą pojawić się np. zaburzenia hormonalne, które wcześniej nie miały miejsca. Po 35. roku życia obniża się także znacznie tzw. rezerwa jajnikowa, czyli pula prawidłowych komórek jajowych.

Przyczyną niepłodności mogą być również zaburzenia pracy tarczycy, problemy z owulacją i cyklem miesiączkowym, endometrioza czy zespół policystycznych jajników. Jeśli kobieta choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub dysfunkcje nerek, częste infekcje intymne, także jest narażona na wtórną utratę płodności. Źródłem niepłodności u kobiet mogą być także powikłania po poprzedniej ciąży czy porodzie, takie jak uszkodzenie dróg rodnych czy zrosty powstałe wskutek cesarskiego cięcia.

W przypadku niepłodności wtórnej u mężczyzn, główną przyczyną trudności z poczęciem potomstwa jest osłabienie jakości nasienia. Zbyt częste przyjmowanie leków, stosowanie używek, przewlekły stres czy niezdrowy tryb życia, a także przebyte infekcje czy choroby ogólnoustrojowe mogą obniżać męską płodność w czasie.

Badania i leczenie niepłodności wtórnej

Podobnie, jak w przypadku niepłodności pierwotnej, w przypadku starań o drugie i kolejne dziecko, do wizyty u lekarza powinny skłonić bezskuteczne starania o ciążę, trwające ponad rok. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, należy udać się do specjalisty.

Diagnostyka niepłodności wtórnej obejmuje obejmuje kompleksowe badania hormonalne, infekcyjne, ultrasonograficzne, a nawet genetyczne. Ich celem jest wykluczenie ewentualnych zaburzeń hormonalnych, infekcji, endometriozy, uszkodzeń narządów rodnych, czy działania chorób przewlekłych.

W przypadku mężczyzn wykonuje się badania nasienia, w celu określenia liczby i jakości plemników, badania hormonalne czy genetyczne. Na podstawie wyników diagnostyki oraz szczegółowego wywiadu, lekarz określa optymalną ścieżkę leczenia. W zależności od przypadku, terapia może polegać na zastosowaniu odpowiednich leków np. hormonalnych, przeprowadzeniu drobnych zabiegów chirurgicznych czy wykorzystaniu metod wspomaganego rozrodu, takich jak inseminacja czy zapłodnienia in vitro.

Co więcej, w terapii niepłodności wtórnej, podobnie jak w leczeniu każdego innego schorzenia, niezbędne jest optymistyczne nastawienie i stosowanie metod łagodzenia stresu, który może skutecznie utrudnić starania o dziecko.

Warto pamiętać, że sami możemy wpływać na naszą płodność, prowadząc zdrowy tryb życia - ograniczenie używek, przestrzeganie zdrowej diety czy codzienna aktywność fizyczną mogą przyczynić się do zwiększenia szans na uzyskanie ciąży.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny niepłodności
Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności wtórnej

Przyczyny niepłodności wtórnej to takie czynniki, które pojawiają się z wiekiem. Bardzo wiele par ma problemy z poczęciem drugiego dziecka. Jednak osoby, które mają już jedno dziecko, rzadko decydują się na kosztowne...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny bezpłodności

Przyczyny bezpłodności rozkładają się równomiernie u kobiet i u mężczyzn. Jedna trzecia problemów z bezpłodnością jest spowodowana przez mężczyzn, jedna trzecia przez kobiety, a pozostała jedna trzecia przez oboje partnerów. Problem bezpłodności...

Przyczyny niepłodności

Problem z niepłodnością

Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

i dojrzewania gamet męskich (plemników). Rozpoznanie przyczyn niepłodności może być pierwszym krokiem do pozbycia się problemów z zajściem w ciążę (...) . Przyczyny niepłodności męskiej Czynniki...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności u kobiet

Przyczyny niepłodności u kobiet

policystycznych jajników (PCOS - Polycystic Ovarian Syndrome)- to bardzo częsta przyczyna niepłodności u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem (...) jajowej od innej kobiety (dawczyni). Inne przyczyny...

Przyczyny niepłodności

Prolaktyna a zajście w ciążę

Prolaktyna a zajście w ciążę

jest brak owulacji, a w konsekwencji brak pojawienia się miesiączki. Wysoka prolaktyna to najczęstsza, ale i najłatwiejsza do leczenia przyczyna (...) niepłodności. Karmienie piersią a zajście w ciążę Laktacja jest...

Przyczyny niepłodności

Bezpłodność może być dziedziczona

niż można się było spodziewać. "Jest dobrze udokumentowane, że geny odgrywają rolę w niepłodności męskiej. Może do niej prowadzić też wiele innych czynników" - twierdzi (...) , że ponieważ w większości przypadków powody męskiej niepłodności...