Trwa ładowanie...

Niepłodność wtórna

Problem niepłodności dotyka coraz więcej par na całym świecie. W Polsce trudności z poczęciem dziecka może doświadczać nawet ponad milion par. O niepłodności mówimy w przypadku, gdy po ponad roku regularnych starań (tj. współżycia 3-4 razy w tygodniu), kobieta nie zachodzi w ciążę. W takiej sytuacji partnerzy powinni podjąć odpowiednie działania i poddać się specjalistycznej diagnostyce. Zdarza się, że pary, które poczęły pierwsze dziecko w sposób naturalny, mają problem z zajściem w kolejną ciążę. Mówimy wtedy o niepłodności wtórnej.

spis treści

1. Przyczyny niepłodności wtórnej

Problem niepłodności wtórnej często zaskakuje małżonków. Mają już jedno bądź dwoje dzieci, które poczęły się i urodziły bez większych powikłań, ponadto są zdrowe i dobrze się rozwijają. Tymczasem nie zawsze zajście w kolejną ciążę okazuje się proste.

Zobacz film: "Jak odżywiać się w czasie ciąży?"

Przyczyn niepłodności wtórnej jest bardzo wiele – mogą one leżeć zarówno po stronie kobiety i mężczyzny. Należy podkreślić, że płodność człowieka zmienia się wraz z wiekiem. U kobiet z biegiem lat mogą pojawić się np. zaburzenia hormonalne, które wcześniej nie miały miejsca. Po 35. roku życia obniża się także znacznie tzw. rezerwa jajnikowa, czyli pula prawidłowych komórek jajowych.

Przyczyną niepłodności mogą być również zaburzenia pracy tarczycy, problemy z owulacją i cyklem miesiączkowym, endometrioza czy zespół policystycznych jajników. Jeśli kobieta choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub dysfunkcje nerek, częste infekcje intymne, także jest narażona na wtórną utratę płodności. Źródłem niepłodności u kobiet mogą być także powikłania po poprzedniej ciąży czy porodzie, takie jak uszkodzenie dróg rodnych czy zrosty powstałe wskutek cesarskiego cięcia.

W przypadku niepłodności wtórnej u mężczyzn, główną przyczyną trudności z poczęciem potomstwa jest osłabienie jakości nasienia. Zbyt częste przyjmowanie leków, stosowanie używek, przewlekły stres czy niezdrowy tryb życia, a także przebyte infekcje czy choroby ogólnoustrojowe mogą obniżać męską płodność w czasie.

2. Badania i leczenie niepłodności wtórnej

Podobnie, jak w przypadku niepłodności pierwotnej, w przypadku starań o drugie i kolejne dziecko, do wizyty u lekarza powinny skłonić bezskuteczne starania o ciążę, trwające ponad rok. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, należy udać się do specjalisty.

Diagnostyka niepłodności wtórnej obejmuje obejmuje kompleksowe badania hormonalne, infekcyjne, ultrasonograficzne, a nawet genetyczne. Ich celem jest wykluczenie ewentualnych zaburzeń hormonalnych, infekcji, endometriozy, uszkodzeń narządów rodnych, czy działania chorób przewlekłych.

W przypadku mężczyzn wykonuje się badania nasienia, w celu określenia liczby i jakości plemników, badania hormonalne czy genetyczne. Na podstawie wyników diagnostyki oraz szczegółowego wywiadu, lekarz określa optymalną ścieżkę leczenia. W zależności od przypadku, terapia może polegać na zastosowaniu odpowiednich leków np. hormonalnych, przeprowadzeniu drobnych zabiegów chirurgicznych czy wykorzystaniu metod wspomaganego rozrodu, takich jak inseminacja czy zapłodnienia in vitro.

Co więcej, w terapii niepłodności wtórnej, podobnie jak w leczeniu każdego innego schorzenia, niezbędne jest optymistyczne nastawienie i stosowanie metod łagodzenia stresu, który może skutecznie utrudnić starania o dziecko.

Warto pamiętać, że sami możemy wpływać na naszą płodność, prowadząc zdrowy tryb życia - ograniczenie używek, przestrzeganie zdrowej diety czy codzienna aktywność fizyczną mogą przyczynić się do zwiększenia szans na uzyskanie ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Lek. Andrzej Hajdusianek
Następny artykuł: Prolaktyna a zajście w ciążę
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza