Niepłodność wtórna

Problem niepłodności to, niestety, coraz powszechniejsze zjawisko. Jeśli po ponad roku usilnych starań o dziecko kobieta nie zachodzi w ciążę, można mówić o niepłodności. Przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny. Należy wtedy podjąć odpowiednie działania i poddać się leczeniu lub pogodzić się z sytuacją. Jednak, czy możliwe jest, aby u do tej pory płodnych małżonków pojawiły się problemy z płodnością? Tak, jest to możliwe i taki przypadek nazywa się niepłodnością wtórną.

Polecane wideo:

1. Przyczyny niepłodności wtórnej

Problem niepłodności wtórnej często zaskakuje małżonków. Mają już jedno bądź dwoje dzieci, które poczęły się i urodziły bez większych powikłań, ponadto są zdrowe i dobrze się rozwijają. Jednak nie należy od razu wpadać w panikę.

Przyczyn niepłodności wtórnej jest bardzo wiele. U kobiet wpływ na zaburzenie płodności może mieć nieprawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. Mogą to być zaburzenia działania tarczycy, problemy z owulacją i cyklem miesiączkowym lub zespół policystycznych jajników. Jeśli kobieta choruje na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub dysfunkcje nerek, także jest narażona na wtórną utratę płodności. Źródłem problemu niepłodności u kobiet może być także poprzednia ciąża, a konkretnie poród. Mogło podczas niego dojść do uszkodzenia dróg rodnych, jeśli chodzi o poród naturalny, lub do nieprawidłowych zrostów, będących konsekwencją cesarskiego cięcia. Przyczyną mogą być również infekcje bakteryjne i grzybicze przydatków, samej macicy lub nadżerka.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o problemy z wtórną niepłodnością mężczyzn, to także istnieje kilka powodów takiej sytuacji. Podstawową przyczyną jest osłabienie jakości nasienia. Zbyt częste przyjmowanie leków i nałogi, zwłaszcza palenie, mogą być powodem problemów z erekcją. Ponadto niezdrowy tryb życia i przebyte infekcje narządów płciowych także mogą spowodować męskie kłopoty z płodnością. W obydwu przypadkach, i kobiet, i mężczyzn, ważnym czynnikiem jest wiek i proces starzenia się organizmu.

2. Badania i leczenie niepłodności wtórnej

Każda kobieta powinna przynajmniej raz w roku odwiedzać ginekologa. Wizyty te mają na celu nie tylko badania wykrywające niebezpieczne stany narządów rodnych, ale także sprzyjają planowaniu kolejnej ciąży. Ważne jest, aby pamiętać, że dopiero po około roku starań o dziecko należy się zaniepokoić. Jeśli po tym czasie nie dojdzie do zapłodnienia, należy odstawić wszelkie domowe sposoby i dobre rady znajomych i koniecznie udać się do specjalisty.

Diagnostyka niepłodności wtórnej obejmuje komplet badań stwierdzających lub wykluczających obecność u kobiety zaburzeń hormonalnych, endometriozy, uszkodzeń narządów rodnych, czy działania chorób przewlekłych. Testy te mogą być także pomocne w wykryciu wad anatomicznych organów płciowych i stanów zapalnych u mężczyzn. Kolejny cykl badań obejmuje testy nasienia oraz badanie ultrasonograficzne dróg rodnych kobiety, określające anatomię macicy i rodzaj śluzu. Wszelkie wykryte nieprawidłowości poddawane są terapii antybiotykiem. Kobiecie podaje się hormony – przede wszystkim gonadotropiny – stymulujące pracę jajników, natomiast mężczyzna leczony jest hormonalnie, farmakologicznie lub na drodze zabiegów chirurgicznych. Co więcej, w terapii niepłodności wtórnej, podobnie jak w leczeniu każdego innego schorzenia, niezbędne jest optymistyczne nastawienie i stosowanie metod łagodzenia stresu, który może skutecznie utrudnić starania o dziecko.

Warto pamiętać, że nie wszystkie przyczyny niepłodności wtórnej są niezależne od nas. Jeśli zależy nam na potomstwie, należy walczyć ze swoimi nałogami, dbać o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną i nie zaniedbywać podstawowych badań.

Polecane wideo:

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocy

L22 • ostatni post 3 miesiące temu

1

Ratunku

~malineczka96 • ostatni post 3 miesiące temu

4
Artykuły Przyczyny niepłodności
Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny bezpłodności

Przyczyny bezpłodności rozkładają się równomiernie u kobiet i u mężczyzn. Jedna trzecia problemów z bezpłodnością jest spowodowana przez mężczyzn, jedna trzecia przez kobiety, a pozostała jedna trzecia przez oboje partnerów. Problem bezpłodności...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności wtórnej

Przyczyny niepłodności wtórnej to takie czynniki, które pojawiają się z wiekiem. Bardzo wiele par ma problemy z poczęciem drugiego dziecka. Jednak osoby, które mają już jedno dziecko, rzadko decydują się na kosztowne...

Przyczyny niepłodności

Problem z niepłodnością

Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Przyczyny niepłodności

Mit o wpływie laptopa na płodność - potwierdzony czy obalony?

Mit o wpływie laptopa na płodność - potwierdzony czy obalony?

Temat trzymania laptopa na kolanach i ewentualnych konsekwencji tego działania powraca jak bumerang już od lat. Lekarze ostrzegają, że laptop może być w takiej sytuacji niebezpieczny dla mężczyzny i prowadzić do bezpłodności (więcej o bezpłodności mężczyzn...

Przyczyny niepłodności

Prolaktyna a zajście w ciążę

Prolaktyna a zajście w ciążę

do leczenia przyczyna niepłodności. Karmienie piersią a zajście w ciążę Laktacja jest wywoływana i podtrzymywana przez wydzielanie prolaktyny

Przyczyny niepłodności

Zaniedbane zęby zmniejszają płodność!

Ginekolodzy, położnicy, a nawet sami dentyści często podkreślają, że kobieta planująca zajście w ciążę powinna najpierw dokładnie wyleczyć swoje zęby. Chodzi głównie o to, że podczas tych dziewięciu miesięcy wiele zabiegów stomatologicznych, które oferuje...

Przyczyny niepłodności

Odkryto kolejną przyczynę niepłodności!

Odkryto kolejną przyczynę niepłodności!

, że uzyskane wyniki przyczynią się do lepszego zrozumienia przyczyn niepłodności. Możliwe, że nowe wnioski dotyczące połączenia spermy z komórką jajową doprowadzą do wynalezienia efektywniejszych leków na płodność, które...

Sprawdź, czy grożą Ci te choroby