Trwa ładowanie...

Niepłodność

Niepłodność

Choć niepłodność to problem społeczny, ciągle jednak temat ten stanowi tabu. Lekarze mówią o niepłodności, gdy para przez rok regularnego współżycia płciowego bez używania środków antykoncepcyjnych nie może począć dziecka. Kobieta nie zachodzi w ciążę, pojawia się niepokój i ciągła nadzieja, że się uda. Starania o dziecko poprzedzane są gruntownymi badaniami ginekologicznymi. Jeśli zapłodnienie nie dochodzi do skutku, zaczyna się zwykle od wnikliwych obserwacji własnego cyklu, czyli podejmuje się naturalne metody planowania rodziny.

Przyczyny i leczenie niepłodności

Niepłodność dotyka 10-15% par. Do przyczyn niepłodności kobiecej należą: niedrożność jajowodów, problemy z owulacją, zespół policystycznych jajników, menopauza (utrudnia ona, ale nie uniemożliwia zajścia w ciążę, przynajmniej w początkowej fazie). Natomiast przyczyny niepłodności męskiej to: niewystarczająca ruchliwość plemników, zbyt mała ilość plemników oraz andropauza.

Leczenie niepłodności kobiecej zależy od przyczyny niepłodności. Jeśli jest to niedrożność jajników, stosuje się udrażnianie chirurgiczne. Jeśli to problemy z owulacją stoją za problemami z poczęciem, stosuje się terapię hormonalną indukującą owulację. Takie samo postępowanie stosuje się w przypadku zespołu policystycznych jajników.

Leczenie niepłodności męskiej, tak jak w przypadku niepłodności kobiecej, zależy od przyczyny tego stanu. W przypadku niepłodności organizmy partnerów produkują komórki rozrodcze, ale nie są one w stanie się połączyć. Dlatego leczenie niepłodności w przypadku zbyt niskiej jakości plemników, obejmuje także: sztuczne zapłodnienie, in vitro.

To dwa sposoby zapłodnienia komórkami, które, mimo że są zbudowane poprawnie i może powstać z nich życie, nie są w stanie się ze sobą połączyć. Potrzebne są im do tego specjalne warunki - doprowadzenie plemnika do komórki jajowej lub połączenie tych komórek w laboratorium.

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność, w odróżnieniu od niepłodności, jest wrodzona i nie jest uleczalna. Bezpłodność występuje, jeśli kobieta lub mężczyzna nie produkują komórek rozrodczych. Spowodowane jest to nieprawidłowościami w budowie anatomicznej, na przykład brakiem jąder u mężczyzny lub jajników u kobiety. Na bezpłodność nie ma lekarstwa.

Ryzyko niepłodności u kobiet wzrasta wraz z wiekiem. Kobietom po 30. roku życia trudniej zajść w ciążę, ponieważ „rezerwy jajników” w 90% są już wykorzystane. Choć mając 30 czy 40 lat panie dalej przechodzą owulację, to komórki jajowe uwalniane z jajnika mogą być skurczone prawie do zera. Organizm kobiety wybiera najlepsze jajeczka ze wspomnianej rezerwy, natomiast z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo gorszej jakości komórek jajowych oraz większych trudności w poczęciu potomka.