Trwa ładowanie...

Antyoksydanty pomogą zwalczyć niepłodność!

Avatar placeholder
04.09.2014 11:44
Antyoksydanty pomogą zwalczyć niepłodność!
Antyoksydanty pomogą zwalczyć niepłodność!

Badania naukowe przysparzają coraz więcej dowodów na to, że antyoksydanty mogą mieć wpływ na leczenie niepłodności, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Jeśli naukowcy mają rację, problemy z płodnością będzie można leczyć dzięki zastosowaniu odpowiednich terapii żywnościowych, opartych na produktach o właściwościach antyoksydacyjnych. Podobny typ leczenia będzie można zastosować w leczeniu niektórych chorób sercowo-naczyniowych, które często rozwijają się w następstwie dysfunkcji reprodukcji.

1. Co powoduje niepłodność?

W Polsce około 40 tys. ciąż rocznie kończy się poronieniem. Przyczyną takich przerażających statystyk są dysfunkcje reprodukcji kobiet, jak i mężczyzn. Ciężko jest jednak określić dokładne przyczyny tego zjawiska. Jednym z czynników wpływających na płodność może być nieuregulowana produkcja tlenku azotu, który rozluźnia i poszerza naczynia krwionośne. Podobne zmniejszenie syntezy tlenku azotu związane jest ze starzeniem się, co może wyjaśniać problemy z erekcją w późniejszym wieku. Zaburzenia funkcjonowania tlenku spowodowane są działaniem wolnych rodników, dlatego tak ważne jest wykorzystanie w terapii antyoksydantów, które neutralizują te związki.

Podczas badań, naukowcy z USA i Hiszpanii zauważyli także, że problem niepłodności często staje się pierwszym sygnałem innych dolegliwości, takich jak miażdżyca naczyń krwionośnych, wysokie ciśnienie krwi oraz zastoinowa niewydolność serca. Jest więc prawdopodobne, że będzie można leczyć te choroby za pomocą tych samych metod, które stosuje się w leczeniu niepłodności.

2. Antyoksydanty w walce z bezpłodnością

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

Odpowiednie podejście do badań może wesprzeć leczenie zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz endometriozy u kobiet, a także zredukować ryzyko stanu przedrzucawkowego w czasie ciąży i poprawić jakość komórek jajowych i spermy. Naukowcy uważają, że walka z niepłodnością powinna wykorzystywać antyoksydanty, takie jak witaminy C i E. Najskuteczniejsze byłoby zastosowanie nowo odkrytych związków, takich jak kwas liponowy, który inicjuje biologiczne reakcje łańcuchowe wpływające na funkcje naczynioruchowe. Następną grupą antyoksydantów, na którą warto zwrócić uwagę, są polifenole – fitochemikalia występujące w warzywach i owocach jako kolorowe barwniki. Bogate źródła tych związków to aronia, jagody, winogrona, czosnek i kapusta. Związki te występują także w czekoladzie, zielonej herbacie, czerwonym winie i kawie.

Wyniki badań nie udowadniają w 100%, że antyoksydanty mogą wziąć udział w leczeniu niepłodności. Może to być przyczyną zbyt małej skali analiz oraz tym, że określenie roli antyoksydantów w zwalczaniu problemów z płodnością nie było priorytetem badań. Mimo wszystko, wyniki testów laboratoryjnych i in vitro są obiecujące, szczególnie te skupiające się na nowych antyoksydantach, jak np. kwas liponowy. Naukowcy wierzą więc, że związki antyoksydacyjne mogą wywrzeć pozytywny wpływ na płodność.

Jest wiele suplementów diety opartych na warzywach dostępnych na rynku, jednak ich wpływ na organizm nie został szczegółowo oszacowany. W związku z tym naukowcy głoszą potrzebę przeprowadzenia dodatkowych badań, mających potwierdzić rolę antyoksydantów w leczeniu niepłodności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Leczenie niepłodności męskiej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze