Trwa ładowanie...

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

O niepłodności mówimy, jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę po roku regularnego współżycia z częstością ok. 3-4 stosunków tygodniowo, bez stosowania żadnych metod antykoncepcji. Niepłodność u mężczyzn są liczne i mają różne podłoże. Szacuje się, że problem ten dotyka aż 10–15% par, z czego w ok. 35% przypadków za niepłodność odpowiada mężczyzna, w takim samym odsetku kobieta, natomiast w 20% przypadków nie można znaleźć żadnej przyczyny - mówi się wtedy o niepłodności o niewyjaśnionej etiologii (idiopatycznej). Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników). Rozpoznanie przyczyn niepłodności może być pierwszym krokiem do pozbycia się problemów z zajściem w ciążę partnerki, a co za tym idzie - uwolnienia się od czynnika odpowiedzialnego za stresującą atmosferę, niepotrzebne spięcia oraz utratę spontaniczności życia seksualnego w związku.

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

spis treści

1. Rozpoznanie męskiego czynnika niepłodności

Rozpoznanie męskiego czynnika niepłodności opiera się przede wszystkim na badaniu nasienia. Przed oddaniem nasienia do takiego badania zaleca się przynajmniej 2-3-dniowe powstrzymanie się od stosunków płciowych.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet

zobacz galerię

Objętość oddanego nasienia nie powinna być większa niż 2 ml. Liczba plemników zawartych w 1 ml nasienia nie powinna być mniejsza niż 20 milionów, z czego nie mniej niż 60% plemników powinno wykazywać ruch progresywny, a ponad 25% ruch progresywny szybki. Ilość plemników patologicznych nie powinna przekraczać 70%. Na podstawie uzyskanych parametrów badania nasieniastawia się rozpoznanie, które brzmieć może:

 • normospermia - czyli wszystkie parametry nasienia znajdują się w granicach normy,
 • oligozoospermia - oznacza, że liczba plemników w 1 ml nasienia jest poniżej normy, tzn. poniżej 20 milionów,
 • astenozoospermia - gdy mniej niż połowa plemników wykazuje ruch postępowy lub mniej niż 25% plemników wykazuje ruch szybki postępowy,
 • teratozoospermia - oznacza, że mniej niż 30% plemników wykazuje prawidłową budowę,
 • azoospermia - gdy całkowicie brak jest plemników w nasieniu,
 • aspermia - gdy brak jest nasienia.

2. Przyczyny niepłodności męskiej

 • Czynniki środowiskowe – pestycydy, organiczne środki chemiczne, metale ciężkie, takie jak kadm i ołów mają negatywny wpływ na spermatogenezę.
 • Napromieniowanie – radioterapia i chemioterapia ograniczają męską płodność, dlatego przed zabiegani zaleca się zamrożenie nasienia.
 • Zaburzenia hormonalne – zespół Kallmanna (uwarunkowana genetycznie choroba endokrynologiczna, w której dochodzi do zaburzeń węchu i wtórnej niewydolności hormonalnej jąder), choroby przysadki mózgowej (niedorozwój przysadki, guzy wewnątrzczaszkowe niszczące utkanie przysadki, urazy przysadki, zniszczenie przysadki przez procesy zapalne) często wiążą się z niepłodnością męską.
 • Produkcja przeciwciał przeciwplemnikowych – z powodu zaburzeń autoimmunologicznych układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko plemnikom, co powoduje, że plemniki stają się niezdolne do zapłodnienia poprzez zmniejszenie ich ruchliwości i żywotności (ta przyczyna niepłodności występuje u 6–7% mężczyzn zmagających się z niepłodnością); przeciwciała przeciwplemnikowe mogą się znajdować w śluzie szyjkowym kobiety.
 • Choroby weneryczne i stany zapalne – nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do powstania powikłań skutkujących trwałą niepłodnością.
 • Wady wrodzone lub nabyte narządów płciowych – najczęstsze wady wrodzone to brak jąder (anorchizm), brak jednego jądra (monorchizm), zaburzenia funkcjonowania jąder, umiejscowienie jąder poza moszną (wnętrostwo); wady wrodzone prącia to między innymi stulejka (zrośnięcie się napletka z żołędzią) czy zbyt krótkie wędzidełko; wierzchniactwo (gdy ujście cewki moczowej znajduje się na górnej powierzchni prącia, w obrębie żołędzi lub wyżej, na trzonie prącia), choroby nabyte to np. nowotwór jądra, nabyty wodniak jądra.
 • Choroby ogólnoustrojowe powodujące spadek jakości nasienia, zaliczamy do nich między innymi: cukrzycę, choroby tarczycy, stwardnienie rozsiane czy przechorowanie w dzieciństwie świnki, powikłanej zapaleniem jąder.
 • Styl życia – używki, alkohol, stres, siedzący tryb życia, otyłość oraz niezdrowa dieta uboga w selen i cynk przyczyniają się nie tylko do niepłodności, ale także do obniżenia jakości spermy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Przyczyny niepłodności wtórnej
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza