Przyczyny niepłodności u mężczyzn

O niepłodności mówimy, jeśli kobieta nie zachodzi w ciążę po roku regularnego współżycia z częstością ok. 3-4 stosunków tygodniowo, bez stosowania żadnych metod antykoncepcji. Niepłodność u mężczyzn są liczne i mają różne podłoże. Szacuje się, że problem ten dotyka aż 10–15% par, z czego w ok. 35% przypadków za niepłodność odpowiada mężczyzna, w takim samym odsetku kobieta, natomiast w 20% przypadków nie można znaleźć żadnej przyczyny - mówi się wtedy o niepłodności o niewyjaśnionej etiologii (idiopatycznej). Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników). Rozpoznanie przyczyn niepłodności może być pierwszym krokiem do pozbycia się problemów z zajściem w ciążę partnerki, a co za tym idzie - uwolnienia się od czynnika odpowiedzialnego za stresującą atmosferę, niepotrzebne spięcia oraz utratę spontaniczności życia seksualnego w związku.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

Rozpoznanie męskiego czynnika niepłodności

Rozpoznanie męskiego czynnika niepłodności opiera się przede wszystkim na badaniu nasienia. Przed oddaniem nasienia do takiego badania zaleca się przynajmniej 2-3-dniowe powstrzymanie się od stosunków płciowych.

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Objętość oddanego nasienia nie powinna być większa niż 2 ml. Liczba plemników zawartych w 1 ml nasienia nie powinna być mniejsza niż 20 milionów, z czego nie mniej niż 60% plemników powinno wykazywać ruch progresywny, a ponad 25% ruch progresywny szybki. Ilość plemników patologicznych nie powinna przekraczać 70%. Na podstawie uzyskanych parametrów badania nasieniastawia się rozpoznanie, które brzmieć może:

 • normospermia - czyli wszystkie parametry nasienia znajdują się w granicach normy,
 • oligozoospermia - oznacza, że liczba plemników w 1 ml nasienia jest poniżej normy, tzn. poniżej 20 milionów,
 • astenozoospermia - gdy mniej niż połowa plemników wykazuje ruch postępowy lub mniej niż 25% plemników wykazuje ruch szybki postępowy,
 • teratozoospermia - oznacza, że mniej niż 30% plemników wykazuje prawidłową budowę,
 • azoospermia - gdy całkowicie brak jest plemników w nasieniu,
 • aspermia - gdy brak jest nasienia.

Przyczyny niepłodności męskiej

 • Czynniki środowiskowe – pestycydy, organiczne środki chemiczne, metale ciężkie, takie jak kadm i ołów mają negatywny wpływ na spermatogenezę.
 • Napromieniowanie – radioterapia i chemioterapia ograniczają męską płodność, dlatego przed zabiegani zaleca się zamrożenie nasienia.
 • Zaburzenia hormonalne – zespół Kallmanna (uwarunkowana genetycznie choroba endokrynologiczna, w której dochodzi do zaburzeń węchu i wtórnej niewydolności hormonalnej jąder), choroby przysadki mózgowej (niedorozwój przysadki, guzy wewnątrzczaszkowe niszczące utkanie przysadki, urazy przysadki, zniszczenie przysadki przez procesy zapalne) często wiążą się z niepłodnością męską.
 • Produkcja przeciwciał przeciwplemnikowych – z powodu zaburzeń autoimmunologicznych układ odpornościowy zaczyna produkować przeciwciała skierowane przeciwko plemnikom, co powoduje, że plemniki stają się niezdolne do zapłodnienia poprzez zmniejszenie ich ruchliwości i żywotności (ta przyczyna niepłodności występuje u 6–7% mężczyzn zmagających się z niepłodnością); przeciwciała przeciwplemnikowe mogą się znajdować w śluzie szyjkowym kobiety.
 • Choroby weneryczne i stany zapalne – nieleczone dolegliwości mogą prowadzić do powstania powikłań skutkujących trwałą niepłodnością.
 • Wady wrodzone lub nabyte narządów płciowych – najczęstsze wady wrodzone to brak jąder (anorchizm), brak jednego jądra (monorchizm), zaburzenia funkcjonowania jąder, umiejscowienie jąder poza moszną (wnętrostwo); wady wrodzone prącia to między innymi stulejka (zrośnięcie się napletka z żołędzią) czy zbyt krótkie wędzidełko; wierzchniactwo (gdy ujście cewki moczowej znajduje się na górnej powierzchni prącia, w obrębie żołędzi lub wyżej, na trzonie prącia), choroby nabyte to np. nowotwór jądra, nabyty wodniak jądra.
 • Choroby ogólnoustrojowe powodujące spadek jakości nasienia, zaliczamy do nich między innymi: cukrzycę, choroby tarczycy, stwardnienie rozsiane czy przechorowanie w dzieciństwie świnki, powikłanej zapaleniem jąder.
 • Styl życia – używki, alkohol, stres, siedzący tryb życia, otyłość oraz niezdrowa dieta uboga w selen i cynk przyczyniają się nie tylko do niepłodności, ale także do obniżenia jakości spermy.
Komentarze (4)
EwelinosTry
EwelinosTry ponad rok temu

A czy picie alkoholu u młodego mężczyzny (26 lat) może mieć wpływ na jego libido i erekcję oraz może pogorszyć jego nasienie? Jeśli tak, to czy suplementy diety typu np. Promen mogą mu pomóc w powrocie do pełnej funkcjonalności seksualnej?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny niepłodności
Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności wtórnej

Przyczyny niepłodności wtórnej to takie czynniki, które pojawiają się z wiekiem. Bardzo wiele par ma problemy z poczęciem drugiego dziecka. Jednak osoby, które mają już jedno dziecko, rzadko decydują się na kosztowne...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny bezpłodności

Przyczyny bezpłodności rozkładają się równomiernie u kobiet i u mężczyzn. Jedna trzecia problemów z bezpłodnością jest spowodowana przez mężczyzn, jedna trzecia przez kobiety, a pozostała jedna trzecia przez oboje partnerów. Problem bezpłodności...

Przyczyny niepłodności

Problem z niepłodnością

Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Przyczyny niepłodności

Prolaktyna a zajście w ciążę

Prolaktyna a zajście w ciążę

jest brak owulacji, a w konsekwencji brak pojawienia się miesiączki. Wysoka prolaktyna to najczęstsza, ale i najłatwiejsza do leczenia przyczyna (...) niepłodności. Karmienie piersią a zajście w ciążę Laktacja jest...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności u kobiet

Przyczyny niepłodności u kobiet

policystycznych jajników (PCOS - Polycystic Ovarian Syndrome)- to bardzo częsta przyczyna niepłodności u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem (...) jajowej od innej kobiety (dawczyni). Inne przyczyny...

Przyczyny niepłodności

Bezpłodność może być dziedziczona

niż można się było spodziewać. "Jest dobrze udokumentowane, że geny odgrywają rolę w niepłodności męskiej. Może do niej prowadzić też wiele innych czynników" - twierdzi (...) , że ponieważ w większości przypadków powody męskiej niepłodności...

Przyczyny niepłodności

Niepłodność wtórna

w sposób naturalny, mają problem z zajściem w kolejną ciążę. Mówimy wtedy o niepłodności wtórnej. Przyczyny niepłodności wtórnej Problem niepłodności (...) się rozwijają. Tymczasem...