Trwa ładowanie...

Wnętrostwo - charakterystyka, objawy, leczenie

Avatar placeholder
14.07.2021 12:34
Wnętrostwo - charakterystyka, objawy, leczenie
Wnętrostwo - charakterystyka, objawy, leczenie

Wnętrostwo, czyli niezstapienie jąder, może być wrodzone lub nabyte. Około 5% chłopców rodzi się z niezstąpionym jądrem, a najczęściej są to dzieci urodzone przed terminem. W życiu płodowym chłopców jądra zlokalizowane są w jamie brzusznej. Dopiero z czasem, przed porodem, jądra zstępują do moszny. O niezstąpieniu jąder (wnętrostwie) mówi się, gdy jedno z jąder, a w rzadszych przypadkach oba, nie schodzą na swoje właściwe miejsce.

spis treści

1. Wnętrostwo - charakterystyka i objawy

Wnętrostwo to jedna z wad rozwojowych u dzieci, a właściwie chłopców. Niezstąpienie jąder jest stosunkowo częstą przypadłością nowo narodzonych chłopców, w szczególności wcześniaków. Przyczyny niezstąpienia jąder do moszny nie są do końca poznane, lecz najprawdopodobniej składa się na to wiele czynników. Wiadomo jednak, że skłonność do tej przypadłości jest dziedziczna, co znaczy, że zanotowane w rodzinie przypadki niezstąpienia jąder zwiększają ryzyko pojawienia się tego schorzenia u nowo narodzonych dzieci. W większości przypadków jądra zstępują do 3 miesiąca życia dziecka. Jeśli jednak nie dojdzie do tego, zanim chłopiec skończy 6 miesięcy, lekarz może zasugerować leczenie.

Wnętrostwo nie powoduje bólu ani żadnych innych objawów. Moszna może wyglądać na nieco gładszą, mniejszą, bardziej płaską i mniej rozwiniętą po stronie, gdzie jądro nie zstąpiło.

2. Wnętrostwo - diagnostyka i leczenie

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Niedługo po porodzie lekarz bada jądra dziecka. Jeśli jądro można wyczuć, lecz nie znajduje się w mosznie, lekarz powtórzy badanie po 3 lub 6 miesiącach. Do tego czasu jądra powinny same zstąpić na swoje miejsce. Zdarza się jednak, że lekarz wcale nie może wyczuć jąder. Mogą być zbyt małe lub nadal znajdować się w jamie brzusznej. Jeśli po kilku miesiącach nic się nie zmieni, zazwyczaj wykonuje się laparoskopię, czyli wziernikowanie jamy brzusznej. Podczas tego badania poprzez niewielkie nacięcie skóry nieco poniżej pępka wprowadzany zostaje laparoskop, dzięki któremu lekarz może zlokalizować jądra. W trakcie tego zabiegu można także przesunąć jądra no moszny.

W rzadkich przypadkach lekarz diagnozuje brak jąder w mosznie i jednocześnie nie może ich wyczuć w pachwinie. Niezbędne jest wtedy wykonanie badania krwi na hormony potwierdzające obecność jąder. Niekiedy lekarz posługuje się badaniem USG w celu zlokalizowania jąder, chociaż skuteczność tego badania jest większa w przypadku starszych chłopców i mężczyzn niż niemowląt. Zdarza się, że wnętrostwo u dzieci jest wynikiem jakiejś innej choroby.

Jeśli jądra nie zstąpią do ukończenia pierwszego roku życia, lekarz może zasugerować operację, podczas której jądra zostaną przesunięte mechanicznie. Przeprowadzana jest zazwyczaj między 9. a 15. miesiącem życia dziecka. Zabieg trwa około godziny, a chłopiec otrzymuje środek, dzięki któremu przesypia cały ten czas. Po operacji monitoruje się stan dziecka, a jeśli jest dobry, można je zabrać do domu. Zwykle dzieci bardzo szybko dochodzą do siebie po tym zabiegu.

Wnętrostwo zwiększa ryzyko bezpłodności oraz raka jądra, dlatego tak ważne jest leczenie wnętrostwa. Do upośledzenia funkcji wytwarzania spermy może dojść około pierwszego roku życia. Z tego względu lekarze zazwyczaj sugerują przeprowadzenie operacji przed osiągnięciem przez chłopca tego wieku.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Rak jądra
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze