Hiperaldosteronizm

Hiperaldosteronizm to nadczynność kory nadnerczy, w wyniku której następuje wzmożone wytwarzanie aldosteronu. Nadnercza to parzysty narząd wewnątrzwydzielniczy, który znajduje się nad górnym biegunem nerek. Nadczynność pojawia się z powodu gruczolaka – łagodnego guza nadnercza – albo przerostu warstwy kłębkowej kory nadnerczy. Wtedy też jest to hiperaldosteronizm pierwotny (zespół Conna). Wyróżniamy także hiperaldosteronizm wtórny, w wyniku przyczyn pozanadnerczowych. Na hiperaldosteronizm bardziej narażone są osoby w wieku od 30 do 50 lat. Choroba częściej dotyka kobiet (zwłaszcza ciężarnych), chorych na marskość wątroby i niewydolność krążenia, a także osób przyjmujących diuretyki oraz doustne środki antykoncepcyjne.

1. Rodzaje, objawy i powikłania hiperaldosteronizmu

Wyróżnia się:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

 • zespół Conna, czyli hiperaldosteronizm pierwotny, wynika z obecności gruczolaka nadnerczy.
 • hiperaldosteronizm wtórny. Spowodowany jest czynnikami pozanadnerczowymi, jak wzmożone działanie układu RAA w wyniku zatrucia ciążowego, nefropatii z utratą NaCl, stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nerczycy, zwężenia tętnicy nerkowej, nadmiernej podaży potasu lub zbyt dużej produkcji ACTH i wielu innych przyczyn.

Zespół Conna zdarza się rzadziej niż hiperaldosteronizm wtórny. W obu typach choroby objawy są podobne.

Hiperaldosteronizm - zdjęcia
Hiperaldosteronizm - zdjęcia

Widok gruczolaka nadnerczy u chorego na hiperaldosteronizm.

zobacz galerię

Należą do nich:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • zwiększone pragnienie,
 • oddawanie większej ilości moczu niż zazwyczaj,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • bóle,
 • zmęczenie,
 • zaburzenia widzenia,
 • zawroty głowy,
 • zmiany biochemiczne.

Nie sposób zapobiec chorobie, ale osoby z niewydolnością nerek i nadciśnieniem tętniczym powinny być pod stałą opieką lekarską. Stosowanie się do zaleceń i leczenie tych chorób pomaga w dużym stopniu zmniejszyć symptomy hiperaldosteronizmu. W przypadku zespołu Conna należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań. Są to:

2. Diagnoza i leczenie hiperaldosteronizmu

Hiperaldosteronizm rozpoznaje się na podstawie objawów i badań laboratoryjnych. W diagnozie pomocne są: badania biochemiczne surowicy z określeniem stężenia potasu i sodu, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wraz z oceną nadnerczy, a także - ewentualnie - tomografia komputerowa jamy brzusznej. Aby potwierdzić podejrzenie hiperaldosteronizmu, wykonywany jest test obciążenia sodem lub oznacza się aktywność reninową osocza.
Jak wygląda leczenie zespołu Conna? W hiperaldosteronizmie pierwotnym przeprowadza się operacyjne usunięcie hormonalnie aktywnego guzka w korze nadnerczy. W przypadku hiperaldosteronizmu wtórnego podaje się środki farmakologiczne i leczy przyczynę wyjściową. Chory otrzymuje także następujące zalecenia ogólne:

 • Należy zadbać o to, by dieta była bogata w potas i uboga w sód. Potas w dużych ilościach znajduje się w suszonych morelach i śliwkach, owocach cytrusowych, rodzynkach oraz pełnoziarnistych produktach mącznych. Natomiast sód jest obecny głównie w soli kuchennej.
 • Wskazane jest codzienne ważenie się oraz notowanie pomiaru. Jeśli w ciągu doby nastąpi wzrost ciała przekraczający 1,5 kg, warto zgłosić się do lekarza, ponieważ jest to oznaka zatrzymania wody w organizmie.
 • Inaczej niż w przypadku wielu chorób, nie ma konieczności ograniczania aktywności fizycznej. Jedynie w czasie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym należy się oszczędzać.
 • Zaleca się noszenie bransolety z informacją o chorobie, jej rodzaju i dawce stosowanych leków.

Leczenie objawowe polega natomiast głównie na podawaniu leków obniżających ciśnienie krwi.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.