Przejdź na WP

Hiperaldosteronizm

Hiperaldosteronizm to nadczynność kory nadnerczy, w wyniku której następuje wzmożone wytwarzanie aldosteronu. Nadnercza to parzysty narząd wewnątrzwydzielniczy, który znajduje się nad górnym biegunem nerek. Nadczynność pojawia się z powodu gruczolaka – łagodnego guza nadnercza – albo przerostu warstwy kłębkowej kory nadnerczy. Wtedy też jest to hiperaldosteronizm pierwotny (zespół Conna). Wyróżniamy także hiperaldosteronizm wtórny, w wyniku przyczyn pozanadnerczowych. Na hiperaldosteronizm bardziej narażone są osoby w wieku od 30 do 50 lat. Choroba częściej dotyka kobiet (zwłaszcza ciężarnych), chorych na marskość wątroby i niewydolność krążenia, a także osób przyjmujących diuretyki oraz doustne środki antykoncepcyjne.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Rodzaje, objawy i powikłania hiperaldosteronizmu

Wyróżnia się:

 • zespół Conna, czyli hiperaldosteronizm pierwotny, wynika z obecności gruczolaka nadnerczy.
 • hiperaldosteronizm wtórny. Spowodowany jest czynnikami pozanadnerczowymi, jak wzmożone działanie układu RAA w wyniku zatrucia ciążowego, nefropatii z utratą NaCl, stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych, nerczycy, zwężenia tętnicy nerkowej, nadmiernej podaży potasu lub zbyt dużej produkcji ACTH i wielu innych przyczyn.

Zespół Conna zdarza się rzadziej niż hiperaldosteronizm wtórny. W obu typach choroby objawy są podobne.

Hiperaldosteronizm - zdjęcia
Hiperaldosteronizm - zdjęcia

Widok gruczolaka nadnerczy u chorego na hiperaldosteronizm.

zobacz galerię

Należą do nich:

 • nadciśnienie tętnicze,
 • zwiększone pragnienie,
 • oddawanie większej ilości moczu niż zazwyczaj,
 • osłabienie siły mięśniowej,
 • bóle,
 • zmęczenie,
 • zaburzenia widzenia,
 • zawroty głowy,
 • zmiany biochemiczne.

Nie sposób zapobiec chorobie, ale osoby z niewydolnością nerek i nadciśnieniem tętniczym powinny być pod stałą opieką lekarską. Stosowanie się do zaleceń i leczenie tych chorób pomaga w dużym stopniu zmniejszyć symptomy hiperaldosteronizmu. W przypadku zespołu Conna należy liczyć się z możliwością wystąpienia powikłań. Są to:

2. Diagnoza i leczenie hiperaldosteronizmu

Hiperaldosteronizm rozpoznaje się na podstawie objawów i badań laboratoryjnych. W diagnozie pomocne są: badania biochemiczne surowicy z określeniem stężenia potasu i sodu, badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wraz z oceną nadnerczy, a także - ewentualnie - tomografia komputerowa jamy brzusznej. Aby potwierdzić podejrzenie hiperaldosteronizmu, wykonywany jest test obciążenia sodem lub oznacza się aktywność reninową osocza.
Jak wygląda leczenie zespołu Conna? W hiperaldosteronizmie pierwotnym przeprowadza się operacyjne usunięcie hormonalnie aktywnego guzka w korze nadnerczy. W przypadku hiperaldosteronizmu wtórnego podaje się środki farmakologiczne i leczy przyczynę wyjściową. Chory otrzymuje także następujące zalecenia ogólne:

 • Należy zadbać o to, by dieta była bogata w potas i uboga w sód. Potas w dużych ilościach znajduje się w suszonych morelach i śliwkach, owocach cytrusowych, rodzynkach oraz pełnoziarnistych produktach mącznych. Natomiast sód jest obecny głównie w soli kuchennej.
 • Wskazane jest codzienne ważenie się oraz notowanie pomiaru. Jeśli w ciągu doby nastąpi wzrost ciała przekraczający 1,5 kg, warto zgłosić się do lekarza, ponieważ jest to oznaka zatrzymania wody w organizmie.
 • Inaczej niż w przypadku wielu chorób, nie ma konieczności ograniczania aktywności fizycznej. Jedynie w czasie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym należy się oszczędzać.
 • Zaleca się noszenie bransolety z informacją o chorobie, jej rodzaju i dawce stosowanych leków.

Leczenie objawowe polega natomiast głównie na podawaniu leków obniżających ciśnienie krwi.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy