Trwa ładowanie...

Sztuczna sperma szansą na ojcostwo!

Avatar placeholder
05.07.2020 10:59
Sztuczna sperma szansą na ojcostwo!
Sztuczna sperma szansą na ojcostwo! (Shutterstock)

Ostatnie badania naukowe mogą okazać się rewolucyjne w leczeniu niepłodności. Naukowcy z Uniwersytetu w Kyoto wyprodukowali komórki spermy z embrionalnych komórek macierzystych myszy, a następnie zapłodnili nimi komórki jajowe. W wyniku takiego działania otrzymano zdrowe potomstwo – zarówno męskie, jak i żeńskie. Naukowcy wierzą, że podobna procedura umożliwi produkcję ludzkiej pełnowartościowej spermy, która zastąpi wadliwe nasienie mężczyzn cierpiących z powodu niepłodności.

1. Badania nad pierwotnymi komórkami płciowymi

Mimo iż potencjalne użycie nowej technologii w leczeniu niepłodności u ludzi jest sprawą odległą, wyniki eksperymentu dają nadzieję na wyprodukowanie prekursorów plemników – pierwotnych komórek płciowych – z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych, które z czasem przekształcą się w pełnowartościowe nasienie. Według naukowców jest to jedno w największych wyzwań w dziedzinie biologii.

Badania rozpoczęto, wstrzykując w jądra niepłodnych myszy pierwotne komórki płciowe. Komórki te wytworzono poprzez połączenie komórek macierzystych pobranych z embrionów myszy oraz mieszanki substancji chemicznych i witamin. Wprowadzenie komórek płciowych w jądra doprowadziło do wytworzenia pełnowartościowej spermy, która bez problemu zapłodniła jajeczka. Proces dał życie 60 nowym myszom, które po pewnym czasie same zaczęły się rozmnażać.

Zobacz też: Czy ludzkość czeka zagłada? Plemniki wymierają

2. Znaczenie badań nad sztucznym nasieniem dla ludzi

Zobacz film: "Czy w ciąży należy jeść za dwoje?"

Naukowcy twierdzą, że podobna procedura mogłaby zostać przeprowadzona na bazie komórek pobranych z ludzkiej skóry. Komórki skórne stałyby się podstawą do stworzenia spermy, która zastąpiłaby wadliwe nasienie mężczyzn cierpiących z powodu niepłodności. Naukowcy mają zamiar przeprowadzić dalsze badania wykorzystujące tę samą technikę, skupiając się na efekcie procedury na kolejne pokolenia myszy. Poza tym badacze mają nadzieję wykorzystać te same procedury w wytwarzaniu komórek jajowych. Odkrycie tajników produkcji nasienia i jajeczek umożliwiłoby opracowanie skutecznych metod leczenia niepłodności, dzięki czemu wiele bezdzietnych par mogłoby cieszyć się z rodzicielstwa.

Badania nad komórkami rozrodczymi budzą kontrowersje u osób kierujących się normami etycznymi. Niektórzy sprzeciwiają się przekazywaniu życia za pomocą sztucznych metod zapłodnienia, inni zwyczajnie podważają prawo człowieka do ingerencji w życie. Są również tacy, którzy twierdzą, że w wyniku badań nad komórkami rozrodczymi mężczyźni staną się zbędni w całym procesie reprodukcji. Negatywne nastawienie niektórych osób do badań nad płodnością w żaden sposób nie umniejsza wartości tego typu przedsięwzięć. Badacze działają bowiem nie tylko na korzyść nauki, ale także osób, które bardzo chcą, jednak nie mogą mieć dzieci.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Techniki wspomaganego rozrodu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze