Przyczyny niepłodności u kobiet

Pierwszym krokiem do leczenia bezpłodności kobiecej jest poznanie jej przyczyn. Niepłodność u kobiet może mieć podłoże zdrowotne, hormonalne, wiązać się z przyjmowaniem pewnych leków, przebytą radioterapią i chemioterapią lub nadmiernym stresem. Płodność kobiety zmniejsza się także z wiekiem - zaczyna obniżać się około trzydziestki. Poniżej znajdziesz możliwe przyczyny problemów z zajściem w ciążę u młodych kobiet.

Hormonalne przyczyny niepłodności u kobiet

Wśród problemów hormonalnych wywołujących niepłodność u kobiet zalicza się zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacji, a nawet niedoczynność tarczycy. Wszystkie te schorzenia wpływają na gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety i mogą spowodować niepłodność.

Polecane wideo:

Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

 • Zespół policystycznych jajników (PCOS - Polycystic Ovarian Syndrome)- to bardzo częsta przyczyna niepłodności u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem licznych, drobnych torbielek na jajnikach, hiperandrogenizmem - czyli zwiększeniem ilości męskich chormonów płciowych, hirsutyzmem - czyli nadmiernym owłosieniem w okolicach typowych dla mężczyzn (na twarzy, klatce piersiowej itp.), często otyłością oraz przewlekłym brakiem owulacji, odpowiedzialnym za niepłodność.
 • Zaburzenia owulacji - mogą one obejmować nieprawidłowości podczas wzrostu i pękania pęcherzyka czy też problemy z uwalnianiem komórki jajowej w czasie owulacji.
 • Endometrioza – schorzenie o nieznanej etiologii, polegające na występowaniu błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy (czyli endometrium) w różnych nietypowych miejscach organizmu (np. w jajowodzie, na jajnikach, w jamie brzusznej, na zewnętrznych ściankach macicy czy nawet na pęcherzu moczowym). Tkanka ta, która tak jak normalne endometrium podlega wpływowi hormonów podczas całego cyklu - a więc normalnie złuszcza się w czasie miesiączki - powoduje zwiększone dolegliwości bólowe podczas menstruacji i współżycia. Endomerioza wiąże się też często z problemami z zajściem w ciążę.
 • Hiperprolaktynemia to nadmierne wydzielanie hormonu o nazwie prolaktyna. Może być wywołana stosowaniem leków wpływających na poziom dopaminy, gruczolakami przysadki mózgowej czy niewydolnością nerek. W przebiegu hiperprolaktynemii może dojść do zaniknięcia miesiączki, a także do obniżenia płodności.
 • Niedoczynność tarczycy, czyli zbyt niskie wydzielanie hormonów tarczycy może doprowadzić do niepłodności, jeśli nie będzie odpowiednio leczone.
 • Przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF) bywa też nazywane przedwczesną menopauzą. Ten problem zdrowotny oznacza, że jajniki przestają funkcjonować zbyt wcześnie, przed 40. rokiem życia, czyli przed naturalną menopauzą. Przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników może być spowodowane działaniem czynników autoimmunologicznych, infekcyjnych, genetycznych czy uszkodzeniem jajników w wyniku wcześniejszej radio- czy chemioterapii. W przypadku tej choroby jedynym sposobem o udowodnionej skuteczności na zajście w ciążę, jest zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro), z pozyskaniem komórki jajowej od innej kobiety (dawczyni).

Inne przyczyny niepłodności u kobiet

Inną przyczyną niepłodności u kobiet mogą być wady wrodzone w budowie narządów płciowych. Należą do nich:

 • brak wykształcenia się jajników (agenezja jajników),
 • zaburzenia w budowie macicy (całkowity brak macicy, macica jednorożna, macica dwurożna, przegrody macicy),
 • tyłozgięcie macicy,
 • wady w budowie jajowodów.

Kolejną możliwą przyczyną niepłodności u kobiet są problemy pooperacyjne narządów płciowych (szczególnie nieprawidłowości po operacji usunięcia torbieli jajników lub mięśniaków macicy). Po takich zabiegach mogą tworzyć się zrosty i blizny, które uniemożliwią zajście w ciążę w przyszłości.

Inne problemy zdrowotne, które mogą przyczynić się do zmian płodności kobiecej:

 • choroby przenoszone drogą płciową (długotrwały stan zapalny wywołany np. rzeżączką prowadzi do bliznowacenia, a nawet zarośnięcia jajowodu),
 • pęknięcie wyrostka robaczkowego, który może wywołać stan zapalny w obrębie miednicy,
 • zapalenie nerek,
 • choroby trzustki,
 • choroby wątroby,
 • anemia,
 • gruźlica,
 • nadciśnienie.

Oprócz chorób, także inne czynniki mogą obniżyć płodność u kobiety:

 • niektóre leki hormonalne, przeciwdepresyjne czy antybiotyki,
 • nadmierny stres,
 • forsowna aktywność fizyczna,
 • nadwaga lub niedowaga.

Przyczyn niepłodności u kobiet może być wiele. Od błahych, które można łatwo wyeliminować, po poważne, a nawet zagrażające życiu. Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Komentarze (8)
~olkak
~olkak ponad rok temu

Moja kolezanka bardzo dlugo nie mogla zajscia w ciaze,probowali wszystkich metod z mezem i nic nie pomagalo. Dopiero jak znalazla [url=http://znajdzlekarza.pl/]lekarza ginekologa[/url] w Gdańsku podejrzewam nazywal sie Dr Preis. Swietny lekarz i ma bardzo dobre podejscie do pacjentki. Jak sie okazalo powodem jest zakrzepica:(szybko pomogl i dzis maja zdrowe 3 letnie dziecko

Odpowiedz
~kasia
~kasia ponad rok temu

Singielki powinny zastanwic sie nad zaplodnieniem in vitro, bo juz niedlugo nie beda mogly skorzystac. W zycie wejdzie ustawa, ktora bedzie zabraniala takiemu zaplodnieniu, a jedynie skorzystac beda mogly pary.

Odpowiedz
~Anna
~Anna ponad rok temu

Od 2 lat staram się z moim partnerem o dziecko i nadal nic? Czy dlatego że mam wciąż problemy z jajnikami kiedyś miałam torbiela na lewym jajniku brałam tabletki hormonalne i torbiel znikł a teraz mam straszne o pławy żółto- zielone o nie przyjemnym zapachu byłam u lekarza mam znów leki .... ;(

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Beta hcg

Dominika80 • ostatni post wczoraj

1

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny niepłodności
Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności wtórnej

Przyczyny niepłodności wtórnej to takie czynniki, które pojawiają się z wiekiem. Bardzo wiele par ma problemy z poczęciem drugiego dziecka. Jednak osoby, które mają już jedno dziecko, rzadko decydują się na kosztowne...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny bezpłodności

Przyczyny bezpłodności rozkładają się równomiernie u kobiet i u mężczyzn. Jedna trzecia problemów z bezpłodnością jest spowodowana przez mężczyzn, jedna trzecia przez kobiety, a pozostała jedna trzecia przez oboje partnerów. Problem bezpłodności...

Przyczyny niepłodności

Problem z niepłodnością

Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Przyczyny niepłodności

Prolaktyna a zajście w ciążę

Prolaktyna a zajście w ciążę

jest brak owulacji, a w konsekwencji brak pojawienia się miesiączki. Wysoka prolaktyna to najczęstsza, ale i najłatwiejsza do leczenia przyczyna (...) niepłodności. Karmienie piersią a zajście w ciążę Laktacja jest...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

i dojrzewania gamet męskich (plemników). Rozpoznanie przyczyn niepłodności może być pierwszym krokiem do pozbycia się problemów z zajściem w ciążę (...) . Przyczyny niepłodności męskiej Czynniki...

Przyczyny niepłodności

Bezpłodność może być dziedziczona

niż można się było spodziewać. "Jest dobrze udokumentowane, że geny odgrywają rolę w niepłodności męskiej. Może do niej prowadzić też wiele innych czynników" - twierdzi (...) , że ponieważ w większości przypadków powody męskiej niepłodności...

Przyczyny niepłodności

Niepłodność wtórna

w sposób naturalny, mają problem z zajściem w kolejną ciążę. Mówimy wtedy o niepłodności wtórnej. Przyczyny niepłodności wtórnej Problem niepłodności (...) się rozwijają. Tymczasem...