Trwa ładowanie...

Przyczyny niepłodności u kobiet

Pierwszym krokiem do leczenia bezpłodności kobiecej jest poznanie jej przyczyn. Niepłodność u kobiet może mieć podłoże zdrowotne, hormonalne, wiązać się z przyjmowaniem pewnych leków, przebytą radioterapią i chemioterapią lub nadmiernym stresem. Płodność kobiety zmniejsza się także z wiekiem - zaczyna obniżać się około trzydziestki. Poniżej znajdziesz możliwe przyczyny problemów z zajściem w ciążę u młodych kobiet.

spis treści

1. Hormonalne przyczyny niepłodności u kobiet

Wśród problemów hormonalnych wywołujących niepłodność u kobiet zalicza się zespół policystycznych jajników, zaburzenia owulacji, a nawet niedoczynność tarczycy. Wszystkie te schorzenia wpływają na gospodarkę hormonalną w organizmie kobiety i mogą spowodować niepłodność.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"
Problem z niepłodnością
Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się

zobacz galerię
 • Zespół policystycznych jajników (PCOS - Polycystic Ovarian Syndrome)- to bardzo częsta przyczyna niepłodności u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem licznych, drobnych torbielek na jajnikach, hiperandrogenizmem - czyli zwiększeniem ilości męskich chormonów płciowych, hirsutyzmem - czyli nadmiernym owłosieniem w okolicach typowych dla mężczyzn (na twarzy, klatce piersiowej itp.), często otyłością oraz przewlekłym brakiem owulacji, odpowiedzialnym za niepłodność.
 • Zaburzenia owulacji - mogą one obejmować nieprawidłowości podczas wzrostu i pękania pęcherzyka czy też problemy z uwalnianiem komórki jajowej w czasie owulacji.
 • Endometrioza – schorzenie o nieznanej etiologii, polegające na występowaniu błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy (czyli endometrium) w różnych nietypowych miejscach organizmu (np. w jajowodzie, na jajnikach, w jamie brzusznej, na zewnętrznych ściankach macicy czy nawet na pęcherzu moczowym). Tkanka ta, która tak jak normalne endometrium podlega wpływowi hormonów podczas całego cyklu - a więc normalnie złuszcza się w czasie miesiączki - powoduje zwiększone dolegliwości bólowe podczas menstruacji i współżycia. Endomerioza wiąże się też często z problemami z zajściem w ciążę.
 • Hiperprolaktynemia to nadmierne wydzielanie hormonu o nazwie prolaktyna. Może być wywołana stosowaniem leków wpływających na poziom dopaminy, gruczolakami przysadki mózgowej czy niewydolnością nerek. W przebiegu hiperprolaktynemii może dojść do zaniknięcia miesiączki, a także do obniżenia płodności.
 • Niedoczynność tarczycy, czyli zbyt niskie wydzielanie hormonów tarczycy może doprowadzić do niepłodności, jeśli nie będzie odpowiednio leczone.
 • Przedwczesne wygasanie czynności jajników (POF) bywa też nazywane przedwczesną menopauzą. Ten problem zdrowotny oznacza, że jajniki przestają funkcjonować zbyt wcześnie, przed 40. rokiem życia, czyli przed naturalną menopauzą. Przedwczesne wygaśnięcie czynności jajników może być spowodowane działaniem czynników autoimmunologicznych, infekcyjnych, genetycznych czy uszkodzeniem jajników w wyniku wcześniejszej radio- czy chemioterapii. W przypadku tej choroby jedynym sposobem o udowodnionej skuteczności na zajście w ciążę, jest zapłodnienie pozaustrojowe (in vitro), z pozyskaniem komórki jajowej od innej kobiety (dawczyni).

2. Inne przyczyny niepłodności u kobiet

Inną przyczyną niepłodności u kobiet mogą być wady wrodzone w budowie narządów płciowych. Należą do nich:

 • brak wykształcenia się jajników (agenezja jajników),
 • zaburzenia w budowie macicy (całkowity brak macicy, macica jednorożna, macica dwurożna, przegrody macicy),
 • tyłozgięcie macicy,
 • wady w budowie jajowodów.

Kolejną możliwą przyczyną niepłodności u kobiet są problemy pooperacyjne narządów płciowych (szczególnie nieprawidłowości po operacji usunięcia torbieli jajników lub mięśniaków macicy). Po takich zabiegach mogą tworzyć się zrosty i blizny, które uniemożliwią zajście w ciążę w przyszłości.

Inne problemy zdrowotne, które mogą przyczynić się do zmian płodności kobiecej:

 • choroby przenoszone drogą płciową (długotrwały stan zapalny wywołany np. rzeżączką prowadzi do bliznowacenia, a nawet zarośnięcia jajowodu),
 • pęknięcie wyrostka robaczkowego, który może wywołać stan zapalny w obrębie miednicy,
 • zapalenie nerek,
 • choroby trzustki,
 • choroby wątroby,
 • anemia,
 • gruźlica,
 • nadciśnienie.

Oprócz chorób, także inne czynniki mogą obniżyć płodność u kobiety:

 • niektóre leki hormonalne, przeciwdepresyjne czy antybiotyki,
 • nadmierny stres,
 • forsowna aktywność fizyczna,
 • nadwaga lub niedowaga.

Przyczyn niepłodności u kobiet może być wiele. Od błahych, które można łatwo wyeliminować, po poważne, a nawet zagrażające życiu. Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza