Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Stres a zajście w ciążę

Avatar placeholder
09.09.2014 13:47
Stres a zajście w ciążę
Stres a zajście w ciążę (Zdjęcie autorstwa Thomas Pompernigg / CC BY-SA 2.0)

Niepłodność a stres to jeden z coraz istotniejszych problemów cywilizacyjnych. Żyjemy szybciej, bezustannie jesteśmy w biegu. Zajęci wciąż nowymi obowiązkami odkładamy decyzję o ciąży na bardziej sprzyjający moment. Kiedy już świadomie zaczynamy starania o dziecko, pojawiają się trudności z zajściem w ciążę. Im usilniej się staramy, tym bardziej boli nas kolejne rozczarowanie, a stres związany z zajściem w ciążę ciągle wzrasta. Jakie są tego przyczyny? Czy można to zmienić?

spis treści

1. Przyczyny niepłodności

Już współcześnie

niepłodność określa się jako jedną z chorób cywilizacyjnych, a lekarze przewidują, że z biegiem czasu coraz więcej kobiet będzie miało problem z zajściem w ciążę. Przyczyny tego zjawiska są różnorodne i niestety nie wszystkie można skutecznie leczyć. Do podstawowych przyczyn niepłodności po stronie kobiety zalicza się:

Zobacz film: "Soki ekologiczne"
  • zaburzenia cyklu i owulacji (brak owulacji połączony z brakiem okresu, brak owulacji przy równoczesnym występowaniu krwawienia miesiączkowego, niewydolność ciałka żółtego, zaburzenia tarczycy, endometrioza);
  • nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy (przewlekłe zapalenia, zrosty pozapalne i pozabiegowe);
  • infekcja narządów miednicy mniejszej;
  • choroby układowe (np. cukrzyca, choroby układu krążenia, choroby tarczycy, choroby układu krążenia).

Przyczyny bezpłodności po stronie mężczyzny:

  • zła jakość spermy;
  • niewystarczająca ilości plemników w spermie;
  • nieprawidłowości w transporcie plemników.

2. Niepłodność a stres w życiu kobiety i mężczyzny

Stres związany z niepłodnością w pierwszej kolejności udziela się kobiecie. To jej ciało jest naturalnie przystosowane do wydawania na świat potomstwa, dlatego problemy z poczęciem przypisuje się zawsze najpierw kobiecie. Bardzo często brakuje jej wsparcia ze strony partnera, który zaczyna ją traktować jak niepełnowartościową kobietę, sądząc, że brakuje jej podstawowych atrybutów kobiecej płci. Takie podejście pogłębia w kobiecie negatywną samoocenę, zwiększa stres, a niejednokrotnie staje się przyczyną głębokiej depresji.

Bardzo często zdarza się, że przyczyna niepłodności leży po stronie mężczyzny. Kobieta, która wykonała serię badań zdaje sobie sprawę, że skoro z nią wszystko jest w porządku, to problem z poczęciem musi wynikać z dysfunkcji mężczyzny. Już sama rozmowa na ten temat może nastręczać wielu problemów, ponieważ większość partnerów jest przewrażliwiona na punkcie swojej męskości i każdy problem z nią związany odczuwa jako dotkliwą porażkę. Błędem byłoby jednak ukrywanie takiego stanu i podtrzymywanie mitu, że z jego strony wszystko jest w porządku. Nie powinnaś zbyt długo zastanawiać się, jak powiedzieć mężowi, by poszedł się przebadać na niepłodność. Zrób to jak najbardziej normalnie, zwyczajnie powiedz: ja już byłam u lekarza i wyniki były pozytywne, może nadszedł czas na twoją kolej i warto, żebyś ty się przebadał?

3. Co pomaga na stres w ciąży?

Problem z opowiedzeniem o bezpłodności zaczyna się, gdy rodzice i najbliższa rodzina zaczyna wypytywać o upragnione przez nich potomstwo. Początkowo łatwo można zlekceważyć pytania typu: „kiedy doczekamy się w wnuka” albo „kiedy pojawi się najmłodszy członek w naszej rodzinie”? Z czasem jednak pytania te stają się uciążliwe i zaczynają sprawiać ci przykrość, bo wciąż przypominają ci o problemie z zajściem w ciążę. Wtedy najlepszym, choć bardzo trudnym rozwiązaniem będzie szczera rozmowa i podzielenie się z najbliższymi ukrywanym przez siebie problemem. Może od rodziny otrzymasz wsparcie, które jest niezbędne w takich sytuacjach.

Po dłuższym okresie starań i niepowodzeń zawiedziona para może zrezygnować z posiadania własnego dziecka. Opadają stres i związane z nim emocje. Często para decyduje się wtedy na adoptowanie dziecka i gdy już cieszy się nowym członkiem rodziny, zdarza się rzecz niezwykła – kobieta zachodzi w ciążę. Kiedy minie stres związany z posiadaniem potomka, para zupełnie inaczej patrzy na tę kwestię i wtedy samoistnie może rozwiązać się problem niepłodności.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze