Przyczyny niepłodności wtórnej

Przyczyny niepłodności wtórnej to takie czynniki, które pojawiają się z wiekiem. Bardzo wiele par ma problemy z poczęciem drugiego dziecka. Jednak osoby, które mają już jedno dziecko, rzadko decydują się na kosztowne leczenie niepłodności. Zajmują się swoim jedynakiem, przestając marzyć o większej rodzinie. A przecież wiele chorób powodujących niepłodność można wyleczyć albo zacząć kontrolować na tyle, by ciąża stała się możliwa. Jeśli przez rok regularnego współżycia, bez użycia żadnych metod antykoncepcji, nie dojdzie do zapłodnienia, można już mówić o prawdopodobieństwie niepłodności. Jeśli kobieta już raz była w ciąży, czyli wcześniej istniała możliwość zapłodnienia, jest to niepłodność wtórna. Wtedy wskazane jest, aby partnerzy zgłosili się do lekarza. Być może przyczyną niepłodności jest coś, co można wyleczyć.

Zobacz film: "Cała prawda o multiwitaminach"

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Przyczyny problemów z zajściem w ciążę

Problemy z zajściem w drugą ciążę są rzadko przewidywane przez rodziców. Skoro raz się udało, ciąża przebiegała bez powikłań, a dziecko urodziło się zdrowe - nie powinno być powodu do niepokoju. A jednak. Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

 • Główną przyczyną niepłodności wtórnej jest przede wszystkim wiek. U kobiet płodność zaczyna spadać już około trzydziestki, u mężczyzn jakość i ilość nasienia również obniża się z wiekiem.
 • Infekcje i stany zapalne mogą znacznie obniżyć płodność kobiety. Mogą to być np. zapalenia przydatków czy choroby przenoszone drogą płciową. Także u mężczyzn urazy czy zapalenie powrózka nasiennego mogą obniżyć płodność.
 • Wszelkie zabiegi chirurgiczne wykonywane na narządach płciowych, takie jak usuwanie torbieli jajników czy mięśniaków macicy, łyżeczkowanie macicy - mogą wywołać niepłodność wtórną.
 • Chorobą, która pojawia się zwykle dopiero po przekroczeniu przez kobietę trzydziestki, jest endometrioza. Oznacza to, że błona śluzowa macicy (czyli endometrium) znacznie grubieje i utrudnia zagnieżdżenie się zarodka.
 • Choroby ogólnoustrojowe także mogą wpłynąć na płodność. Są to np.: nadciśnienie, cukrzyca, otyłość, a także choroby nerek i wątroby.

Pierwszy poród

Poród, szczególnie jeśli przebiegał z powikłaniami, może stać się przyczyną problemów z zajściem w drugą ciążę:

 • po cesarskim cięciu mogą pojawić się nieprawidłowe zrosty i blizny;
 • w czasie porodu może dojść do uszkodzenia szyjki macicy;
 • u niektórych kobiet pojawiają się poporodowe stany zapalne;
 • w rzadkich przypadkach zbyt duży krwotok podczas porodu i tuż po nim.

Styl życia a niepłodność wtórna

Są pewne czynniki, które obniżają płodność zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Czynniki te coraz bardziej wpływają niekorzystnie na płodność razem z wiekiem przyszłych rodziców. Są to:

 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • zażywanie narkotyków,
 • nadmierne picie kawy,
 • stres,
 • nadmierne nagrzewanie organizmu u mężczyzn (podwyższona temperatura jąder nie sprzyja produkcji plemników),
 • narażenie na substancje toksyczne.

Owulacja a problemy z zajściem w ciążę

Przyczyną problemów z zajściem w ciążę może być brak owulacji lub jej nieregularny przebieg. Na owulację działa tak dość częsta wśród kobiet choroba: PCOS, czyli zespół policystycznych jajników. Owulacja może być także zaburzona przez wahania hormonalne. Zaburzenia owulacji mogą też być chorobą samą w sobie.

Przyczyny niepłodności wtórnej mogą dotyczyć zarówno obojga partnerów, jak i jednego z nich. Pocieszeniem dla nich może być fakt posiadania już jednego dziecka. Ale choroby związane z niepłodnością wtórną można, a nawet trzeba leczyć.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Przyczyny niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Przyczyny niepłodności
Przyczyny niepłodności

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn

Męska niepłodność oznacza zaburzenia spermatogenezy, czyli procesu produkowania i dojrzewania gamet męskich (plemników).

Przyczyny niepłodności

Starania o drugie dziecko

Starania o drugie dziecko

Przyczyny niepłodności wtórnej to zwykle przebyte już po pierwszej ciąży choroby lub problemy, które narastają lub pojawiają się z wiekiem.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny bezpłodności

Przyczyny bezpłodności rozkładają się równomiernie u kobiet i u mężczyzn. Jedna trzecia problemów z bezpłodnością jest spowodowana przez mężczyzn (...) się także, że kilka przyczyn występuje równocześnie. Jakie są główne...

Przyczyny niepłodności

Problem z niepłodnością

Problem z niepłodnością

Przy problemach z zajściem w ciążę, najważniejsze to odnaleźć ich przyczynę, aby w końcu doczekać się upragnionego dziecka.

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

i dojrzewania gamet męskich (plemników). Rozpoznanie przyczyn niepłodności może być pierwszym krokiem do pozbycia się problemów z zajściem w ciążę (...) . Przyczyny niepłodności męskiej Czynniki...

Przyczyny niepłodności

Przyczyny niepłodności u kobiet

Przyczyny niepłodności u kobiet

policystycznych jajników (PCOS - Polycystic Ovarian Syndrome)- to bardzo częsta przyczyna niepłodności u kobiet. Charakteryzuje się występowaniem (...) jajowej od innej kobiety (dawczyni). Inne przyczyny...

Przyczyny niepłodności

Prolaktyna a zajście w ciążę

Prolaktyna a zajście w ciążę

jest brak owulacji, a w konsekwencji brak pojawienia się miesiączki. Wysoka prolaktyna to najczęstsza, ale i najłatwiejsza do leczenia przyczyna (...) niepłodności. Karmienie piersią a zajście w ciążę Laktacja jest...

Przyczyny niepłodności

Niepłodność wtórna

w sposób naturalny, mają problem z zajściem w kolejną ciążę. Mówimy wtedy o niepłodności wtórnej. Przyczyny niepłodności wtórnej Problem niepłodności (...) się rozwijają. Tymczasem...

Przyczyny niepłodności

Bezpłodność może być dziedziczona

Chłopcy, których ojcowie potrzebowali pomocy przy poczęciu, mają gorszą jakość spermy ****jako dorośli niż ich rówieśnicy, którzy zostali poczęci bez wspomagania medycznego. Metoda ICSI pozwala ominąć problemy z męską płodnością W ramach badania...