Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Arleta Balcerek

Wzrost a depresja

Wzrost a depresja
Wzrost a depresja

Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważny dla każdego człowieka. Nad nim spędzamy dużo czasu. Odstępstwa od normy mogą być przyczyną powstawania wewnętrznych problemów i trudności. Odmienny od oczekiwanego wygląd zewnętrzny staje się powodem powstawania różnych zaburzeń psychicznych. Wzrost jest jedną z bardzo ważnych cech wyglądu zewnętrznego człowieka. Zarówno niski wzrost, jak i bardzo wysoki mogą być przyczyną rozwoju takich zaburzeń psychicznych, jak depresja.

spis treści

1. Wzrost a akceptacja swojego wyglądu

Wzrost jest cechą fizyczną organizmu, która jest regulowana genetycznie. Oznacza to, że ludzie nie mają wpływu na swoją fizyczność. Człowiek rośnie od momentu zapłodnienia aż do czasu zakończenia wieku dojrzewania. Odbieganie wysokością od innych może powodować kompleksy (kompleks niskiego wzrostu), zaniżenie samooceny, brak pewności siebie i poczucie odrzucenia.

Zarówno osoby bardzo wysokie, jak i bardzo niskie odczuwają trudności związane ze swoją fizycznością. Wyróżnianie się swoim wzrostem może być przyczyną prób zmiany swojego wyglądu, dopasowania do społecznych standardów. Mimo że na wzrost nikt nie ma wpływu, to i tak staje się on przyczyną trudności.

Zobacz film: "Co łączy bezsenność z depresją?"

W pewnym stopniu jest to subiektywna ocena – istnieją pewne standardy społeczne (przede wszystkim średnia dla danej populacji) – jednak najwięcej zależy od własnego obrazu ciała każdej osoby. Obraz ciała jest wewnętrznym, psychicznym wizerunkiem swojego zewnętrznego wyglądu. Sposób w jaki postrzegamy nasze ciało jest kształtowany od wczesnego dzieciństwa. Wpływ na kształtowanie się go mają przede wszystkim rodzice. W dalszych okresach życia dochodzą do tego informacje uzyskiwane od otoczenia społecznego, szczególnie od rówieśników oraz wzorce lansowane w mediach.

2. Wzrost a rozwój depresji u nastolatków

Odpowiednio ukształtowane pojęcie własnej osoby daje dziecku, a później dorosłej osobie możliwość przezwyciężania trudności, poczucie pewności siebie i własnej wartości. Występowanie już od wczesnego dzieciństwa zaburzeń związanych z własnym wizerunkiem i utrwalanie ich przez komunikaty od rodziców może być przyczyną powstawania kompleksów. Nieakceptowanie swojego ciała i związane z tym trudności mogą wywoływać szereg dolegliwości psychicznych.

Wzrost jest ważnym elementem wyglądu człowieka. Kiedy jednak człowiek jest zbyt wysoki lub zbyt niski powstają trudności, często rzutujące na całe funkcjonowanie jednostki. Bycie „innym”, wyróżniającym się pod względem wysokości staje się poważnym problemem.

Pierwsze oznaki takich problemów mogą pojawić się w wieku dojrzewania, kiedy dziecko wkracza w okres intensywnych zmian zarówno w organizmie, jak i psychice. Ciało młodego człowieka zmienia się, jest to czas bardzo intensywnego wzrostu ciała. Może się ono wtedy wydawać nieproporcjonalne. Zmiany wieku dojrzewania występują według indywidualnych predyspozycji poszczególnych osób. Dlatego też może się okazać, że jeden z nastolatków jest dużo wyższy od swoich rówieśników lub odwrotnie – wszyscy są już wysocy, a jego czas wzrostu jeszcze się nie rozpoczął.

Wiek dojrzewania jest czasem, kiedy najważniejsza jest akceptacja i opinia otoczenia. Dlatego wyróżnianie się w tym czasie powoduje często odrzucenie z grupy rówieśniczej. Niski lub wysoki wzrost mogą stać się przyczyną żartów i przykrych komentarzy ze strony otoczenia. Młody człowiek czuje się wyobcowany, nie potrafi odnaleźć się w tej sytuacji. Narastające wewnętrzne napięcie oraz piętrzące się trudności mogą prowadzić do rozwoju depresji. Stres i poczucie odrzucenia stają się przyczyną pogarszania się samopoczucia. Obniżenie samooceny i zaniżenie poczucia własnej wartości może w efekcie prowadzić do powstawania myśli samobójczych. Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla młodego człowieka.

Brak możliwości zmiany sytuacji (nie da się zwolnić lub przyspieszyć dojrzewania) i narastające problemy psychiczne prowadzą do odizolowania się. W tym czasie bardzo ważną rolę odgrywają rodzice. Oni powinni zauważać zmiany zachodzące w zachowaniu dziecka, otaczać je opieką i wsparciem. Nastolatki również zapadają na depresję, a ich choroba może stać się przyczyną tragedii. W czasie, kiedy wygląd jest bardzo ważny, a okres dojrzewania powoduje zmiany wizerunku zewnętrznego, nastolatek może odczuwać całkowity bezsens życia. Wraz z pogłębiającą się depresją poczucie beznadziei może prowadzić do podejmowania prób samobójczych. Warto zatem zainteresować się problemami dziecka i starać się je wspierać w trudnym okresie.

3. Wzrost a powstanie depresji u osób dorosłych

Nie tylko młode osoby mają psychiczne problemy związane ze swoim wzrostem. Także dla osób dorosłych ważny jest zewnętrzny wygląd. Brak akceptacji siebie i zaniżona samoocena wywołane przez fizyczny wizerunek mogą być przyczyną zaburzeń psychicznych. Wyniesione z dzieciństwa przekonanie, że jest się gorszym, brzydszym czy innym od otaczających osób prowadzi w rezultacie od izolowania się od społeczeństwa, desperackich prób zmiany swojego wyglądu (wzrost ciężko jest skorygować) i poczucia beznadziejności.

Kompleks wzrostu powoduje wycofywanie się z kontaktów społecznych. Nieakceptowanie swojego wzrostu może przyczynić się do pogarszania się samopoczucia i zaniżenia poczucia pewności siebie oraz własnej wartości. Narastanie stresu i samotności może być przyczyną rozwoju zaburzeń nastroju. Utrwalanie się tego stanu oraz brak wsparcia ze strony otoczenia mogą prowadzić do rozwoju depresji u takiej osoby.

4. Jak pomóc osobie z kompleksami?

W przypadku osób mających trudności z zaakceptowaniem swoich cech zewnętrznych, w tym wzrostu, bardzo istotne jest wsparcie i zrozumienie ze strony otoczenia. Pomaganie takiej osobie, budowanie w niej poczucia pewności siebie i akceptowanie jej taką, jaką jest może mieć duże znaczenie dla jej samopoczucia. Akceptacja przez bliskich i pomoc w przezwyciężeniu trudności może być szansą uniknięcia poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Dla osoby, która boryka się nie tylko z problemami akceptacji swojego wizerunku, ale również depresją, pomoc osób bliskich jest bardzo ważna dla powrotu do zdrowia. Wsparcie ze strony otoczenia jest czynnikiem motywującym do poprawy swojego stanu i walki z przeciwnościami.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Zaniżone poczucie własnej wartości a depresja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze