Torbiel na jajniku - przyczyny, objawy, leczenie, łysienie

Torbiel (cysta) to zamknięta jama wypełniona płynem. Torbiel jest to najczęściej spotykany rodzaj łagodnego nowotworu. Może pojawić się w każdym miejscu organizmu. O torbieli czynnościowej jajnika mówimy wtedy, gdy bierze ona udział w funkcjonowaniu jajnika, np. torbiel pęcherzykowa lub torbiel ciałka żółtego. W jajowodzie torbiele praktycznie nie występują, zaś najczęściej w otoczeniu jajników. Jeśli torbiel jajnika zawiera tkankę litą, może się ona przekształcić w nowotwór złośliwy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Torbiel na jajniku - przyczyny

Torbiele jajników mogą być wynikiem:

Cysta na jajniku powstaje najczęściej z powodu zahamowania pęknięcia pęcherzyka Graafa. Ma to miejsce wtedy, gdy pęcherzyk nie zawiera żadnej komórki jajowej lub gdy komórka obumarła. Gdy nie ma jajeczkowania, pęcherzyk nadal rośnie, a w jego środku gromadzi się płyn. Po pewnym czasie przekształca się on w torbiel. Przyczyną powstania torbieli mogą być zaburzenia hormonalne. Wśród innych przyczyn występowania torbieli jajników mogą występować nieleczone stany zapalne oraz czynniki genetyczne. W zależności od pochodzenia torbiele dzielimy na łagodne (przetrwały pęcherzyk Graafa) oraz złośliwe (rak). Torbiele te mogą występować pojedynczo lub też wieloogniskowo.

USG pozwala na zdiagnozowanie torbieli jajników
USG pozwala na zdiagnozowanie torbieli jajników (Shutterstock)

2. Torbiel na jajniku - rodzaje

Istnieją setki rodzajów torbieli. Najczęstsze z nich to:

 • torbiele w piersi (towarzyszące mastopatii),
 • torbiele jajnika,
 • torbiele w tarczycy,
 • torbiele Bakera (pod kolanem),
 • torbiele galaretowate (stawów i wiązadeł),
 • gradówki (torbiele na powiekach),
 • kaszaki (torbiele mieszków włosowych i gruczołów łojowych),
 • torbiele naskórka,
 • torbiele na gruczole Bartholina (u wejścia do pochwy),
 • torbiele na szyszynce,
 • torbiele na trzustce,
 • torbiele przy wielotorbielowatości nerek,
 • torbiele Tarlova (w kości krzyżowej),
 • torbiele podpajęczynówkowe.

Torbiel na jajniku jest dość często spotykaną zmianą dotyczącą narządów płciowych kobiety. W schorzeniach jajników wyróżnia się następujące rodzaje torbieli:

 • surowicze (torbiele proste),
 • endometrialne (w przebiegu endometriozy),
 • dermoidalne (tzw. skórzaste),
 • wypełnione śluzem,
 • zawierające elementy lite.
5 chorób, które są często źle diagnozowane
5 chorób, które są często źle diagnozowane [6 zdjęć]

Niektóre choroby są łatwe do zdiagnozowania w oparciu o objawy lub badania. Jednak istnieje sporo przypadłości,...

zobacz galerię

3. Torbiel na jajniku - objawy

W większości przypadków torbiele są łagodnymi nowotworami. Zdarza się jednak, że ze względu na swoją wielkość lub lokalizację objawy torbieli na jajnikach mogą być różne. Znacznie rzadziej obecność torbieli oznacza zmiany złośliwe lub poważne infekcje.

Niekiedy torbiele można wyczuć w dotyku. Jeśli zlokalizowane są na skórze lub tuż pod nią, pacjent wyczuwa je jako niewielką grudkę lub zgrubienie. W tym przypadku zazwyczaj są widoczne gołym okiem. Objawy torbieli na organach wewnętrznych nie zawsze są zauważalne, a pacjent nie jest świadomy ich obecności. Zazwyczaj dowiaduje się o ich istnieniu przy okazji badań obrazowych: badania rentgenowskiego, USG, tomografii komputerowej lub obrazowania rezonansu magnetycznego. Duże torbiele mogą być przyczyną dolegliwości wynikających z ich ucisku na ważne organy i struktury ciała. Objawem torbieli jajników o dużych rozmiarach może być rozpierający ból podbrzusza.

Wśród objawów torbieli jajnika warto wyróżnić również zaburzenia cyklu miesiączkowego, krwawienia międzymiesiączkowe, czy odczuwalne bóle jajnika na którym znajduje się torbiel. Obawej torbieli jajnika będą również bóle głowy, mdłości oraz wymioty. Ponadto częstym objawem torbieli jajnika mogą być też omdlenia i stres.

W przypadku mnogich torbieli jajników objawem może być również łysienie. Najczęstszymi typami łysienia w przebiegu torbieli jajników to łysienie bliznowaciejące oraz łysienie androgenowe.

4. Torbiel na jajniku - leczenie

Leczenie torbieli jajników uzależnione jest od jej przyczyny i lokalizacji. Jeśli torbiele janika są niewielkich rozmiarów i przebiegają bezobjawowo najczęściej poddajemy je obserwacji, bez ingerencji lekarskiej. W przypadku małych, łagodnych torbieli jajnika sukces często przynosi leczenie hormonalne. W przypadku dużych torbieli jajnika zalecane jest ich chirurgiczne usunięcie. Dzięki temu można uniknąć dolegliwości związanych z uciskaniem torbieli jajnika na inne struktury. Niekiedy usuwa się płyn w torbieli jajnika (za pomocą strzykawki lub cewnika), przez co dochodzi do jej skurczenia. Jeśli do torbieli jajników nie ma łatwego dostępu, podczas jej drenażu wykorzystuje się techniki obrazowania, które pomagają w prowadzeniu cewnika.

Jak stres wpływa na zdrowie kobiety?
Jak stres wpływa na zdrowie kobiety? [12 zdjęć]

Reakcja na stres jest powiązana z substancjami chemicznymi w ciele. Mężczyźni mają większy poziom androgenu,...

zobacz galerię

Jeśli istnieje podejrzenie, że torbiel jest zmianą złośliwą, konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie lub przynajmniej wykonanie biopsji w celu potwierdzenia lub wykluczenia tego podejrzenia.

5. Torbiel na jajniku - łysienie

Łysienie może być wynikiem trwałego bądź przejściowego wypadania włosów. Przyczyn łysienia jest bardzo wiele, w zależności od podłoża występowania. W przypadku torbieli jajników zazwyczaj mamy do czynienia z łysieniem spowodowanym bliznowaceniem oraz łysieniem pochodzenia androgenowego.

5.1. Łysienie bliznowaciejące

Łysienie bliznowaciejące (bliznowate) jest trwałym, nieodwracalnym uszkodzeniem mieszków włosowych. Ten rodzaj łysienia bywa efektem zmian wrodzonych lub nabytych zarówno wewnątrzpochodnych jak i zewnątrzpochodnych. Do zmian wrodzonych zaliczamy:

 • wrodzony niedorozwój skóry,
 • znamię łojowe,
 • znamię naskórkowe,
 • wrodzone naczyniaki krwionośne o charakterze jamistym.

Nabyte czynniki zewnątrzpochodne dzielimy na biologiczne, fizyczne, chemiczne oraz najczęstsze mechaniczne. Do czynników wewnątrzpochodnych zalicza się:

 • nowotwory skóry,
 • przerzuty nowotworów z innych narządów,
 • rogowacenie mieszkowe kolczyste wyłysiejące,
 • zaburzenia hormonalne przy torbieli jajnika.

ZOBACZ TAKŻE:

Terapią z wyboru jest leczenie chirurgiczne. Wyeliminowanie czynnika sprawczego powoduje zahamowanie rozwoju łysienia.

5.2. Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe (łysienie typu męskiego) jest najczęstszym rodzajem łysienia (95 proc. wszystkich przypadków łysienia), uwarunkowanym genetycznie (występuje rodzinnie), zależnym od rasy (częściej występuje u mężczyzn rasy białej). Dokładna etiopatogeneza schorzenia wciąż nie jest znana. Zapadają na nie zarówno kobiety jak i mężczyźni. Najbardziej charakterystycznym objawem jest przerzedzanie się włosów w kątach czołowych u mężczyzn. U kobiet dochodzi często do całkowitego wyłysienia.

Od niedawna znane są metody, które pozwalają zahamować proces łysienia, a nawet sprzyjają odrastaniu włosów. Działają one jednak na stosunkowo małą grupę pacjentów. W przypadku obojga płci skuteczne jest stosowanie minoksydilu. Zaprzestanie terapii skutkuje nawrotem problemu. Tylko i wyłącznie u płci męskiej poprawę przynosi finasteryd. Ponadto u kobiet stosuje się antykoncepcyjne środki o działaniu estrogenowym bądź androgenowym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy