Laparotomia – wskazania, przebieg, powikłania

Laparotomia to operacja, która ma na celu otwarcie powłok jamy brzusznej i wgląd w jamę otrzewnową. Jakie są wskazania do laparotomii? Jaki jest przebieg operacji? Jakie nacięcia w zakresie powłok brzusznych wyróżniamy przy laparotomii? Jakie mogą być powikłania po laparotomii?

Laparotomia – wskazania

Laparotomia ma na celu dokładną, bezpośrednią diagnostykę jamy brzusznej w przypadku np. nowotworów narządów jamy brzusznej (raka jajnika, raka okrężnicy, raka trzustki, raka wątroby), endometriozy, perforacji żołądka, dwunastnicy czy jelit, zapalenia wyrostka robaczkowego, zapalenia narządów rodnych, ciąży pozamacicznej, zrostów w jamie brzusznej, a także zaawansowanego stanu zapalnego trzustki. Większą część dolegliwości związanych z jamą brzuszną można zdiagnozować poprzez USG, prześwietlenie RTG czy też tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. Laparotomia jest jednak znacznie dokładniejsza i zazwyczaj rozstrzygająca diagnostyczno w powyższych przypadkach.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Laparotomia – przebieg

Przebieg laparotomii poprzedzają badania jamy brzusznej, na przykład USG, RTG, TK i NMR. Laparotomię zazwyczaj wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Zadaniem chirurga jest przecięcie warstw powłok brzusznych celem dokładnego wglądu we wnętrze jamy brzusznej i obejrzenia znajdujących się tam narządów. Podczas tej procedury chirurg może wykonać biopsję otwartą narządową z następowym badaniem histopatologicznym czy też zlecić diagnostykę mikrobiologiczną lub cytologiczną materiału pobranego w czasie operacji.

W laparotomii można wyróżnić różnego typu cięcia powłok brzusznych. Wyróżniamy np. cięcie górne pośrodkowe, które prowadzi od wyrostka mieczykowatego mostka do pępka, cięcie dolne pośrodkowe, które prowadzi od pępka do spojenia łonowego oraz cięcie pośrodkowe pełne od wyrostka mieczykowatego mostka do spojenia łonowego, a także cięcie np. przyprostne, przezprostne, poprzeczne, skośne. Cięcie pośrodkowe pełne zazwyczaj stosuje się tylko w przypadku bardzo dużych zmian patologicznych w zakresie jamy brzusznej czy też po dużych urazach brzucha i jego narządów.

9 najważniejszych badań, które powinna wykonać każda kobieta

O tym, że zdrowie jest najważniejsze, nie musimy nikogo przekonywać. Właśnie dlatego nie warto bagatelizować symptomów takich jak zaburzenia miesiączkowania,...

Laparotomia – powikłania

Jak podczas każdej operacji, również podczas laparotomii może dojść do różnego rodzaju powikłań. Jednym z głównych powikłań związanych z samym znieczuleniem może być pojawienie się ostrej reakcji alergicznej na podany lek znieczulający, albo trudnościami z oddychaniem pacjenta. Podczas laparotomii może również dojść do krwotoku lub zakażenia. Innym zagrożeniem w przebiegu polaparotomijnym jest wystąpienie wytrzewienia lub w późniejszym okresie przepukliny w bliźnie pooperacyjnej. Powstanie przepukliny po laparotomii zwiększa zakażenie rany pooperacyjnej, otyłość, żółtaczka, choroba nowotworowa, niedokrwienie w przebiegu miażdżycy, palenie papierosów, a także sterydoterapia.

Po operacji pacjent pozostaje w szpitalu do czasu, w którym lekarz po obserwacji nie podejmie decyzji o wypisie. Z reguły czas pobytu w szpitalu po laparotomii zależny jest od skali problemu. Po około dwóch, trzech dniach od wykonanej operacji pacjent zaczyna zazwyczaj normalnie jeść i pić. Pełen powrót do formy klinicznej, tak zwany okres rekonwalescencji, trwa około cztery do sześciu tygodni, jeżeli nie pojawią się żadne poważniejsze powikłania.

Laparotomia jest operacją bardzo inwazyjną, dlatego obecnie częściej stosuje się laparoskopię. Jest ona znacznie mniej inwazyjna, a daje dość podobne informacje o stanie zdrowia pacjenta i zaawansowaniu choroby. Stosuje się również modyfikacje i połączenie diagnostyki obrazowej, na przykład USG, tomografii komputerowej z laparoskopią. Dzięki temu lekarz otrzymuje dokładną charakterystykę zmian patologicznych w zakresie jamy brzusznej.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Laparoskopia diagnostyczna
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

mucocele

~karolinawil • ostatni post 3 godziny temu

1

Pomocni lekarze

Artykuły Laparoskopia diagnostyczna
Laparoskopia diagnostyczna

Operacja żołądka za pomocą laparoskopii

Operacja żołądka za pomocą laparoskopii

Wiele zabiegów można obecnie wykonać za pomocą laparoskopu, wprowadzając potrzebne narzędzia przez niewielkie nacięcie skóry. Jest tylko jeden problem - prowadzący taką operację chirurg widzi co prawda pole operacyjne, ale nie może go dotknąć, a więc...

Laparoskopia diagnostyczna

Trokar

Trokar

Trokar jest jednym z narzędzi służących do wykonania laparoskopii (badania jamy otrzewnej).

Laparoskopia diagnostyczna

Wirtualny dotyk wspomaga prawdziwą operację

operacyjnych. Takie możliwości daje laparoskopia - nie ma tutaj długich cięć, a jedynie przejście do operowanego organu za pomocą niewielkich, cienkich

Transfuzja krwi - skład i funkcje krwi, wskazania, przebieg, preparaty krwi, powikłania

Transfuzja

Transfuzja

Celem transfuzji jest substytucja składników krwi.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Cystoskop

Cystoskop

Wziernik stosowany do cystoskopii wprowadza się przez cewkę do pęcherza moczowego.

Leczenie kanałowe zęba - przebieg, wskazania, powikłania

Ząb leczony kanałowo

Ząb leczony kanałowo

Zęby „martwe" leczy się kanałowo.

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

i guzów pęcherza moczowego. Wskazania do wykonania badania to również: bolesne oddawanie moczu, podejrzenie kamicy dróg moczowych, zakażenie dróg moczowych, pobranie wycinka histopatologicznego. Jak przebiega cystoskopia?

Laparoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Laparoskopia

Laparoskopia

Operacja laparoskopowa żołądka.

Ablacja serca - wskazania, przygotowanie, przebieg, zalecenia

Powikłania po ablacji (WIDEO)

Powikłania po ablacji (WIDEO) Odtwórz wideo

przedsionków. Ze względu na wysokiej jakości sprzęt medyczny ryzyko powikłań po zabiegu ablacji jest niezmiernie niskie, jednak wielu pacjentów (...) powikłań po ablacji wynosi mniej niż 1%. Ablacja jest jednak zabiegiem...