Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel włosowa

Torbiel pinoidalna ma postać pęcherza znajdującego się w okolicy kości ogonowej.

Torbiel pilonidalna to inaczej torbiel włosowa kości ogonowej. Taka torbiel pojawia się w okolicach kości ogonowej lub między pośladkami. Schorzenie to powstaje z powiększających się zapaleniem zmienionych mieszków włosowych najczęściej wskutek zakażenia bakteriami beztlenowymi i zawiera włosy, które rosną w jej wnętrzu. Stan zapalny tworzy się w tkance podskórnej w okolicy krzyżowo-guzicznej. Bardzo rzadko zdarza się, że ten torbieli włosowa pojawia się w okolicach pępka czy pach. Zaburzenie to najczęściej dotyka mężczyzn między 15 a 24 rokiem życia, którzy prowadzą siedzący tryb życia.

Zobacz film: "Jak objawia się torbiel jajnika?"

Torbiel włosowa - przyczyny

Przyczyny torbieli pilonidalnej nie są dokładnie znane. Niektóre z nich są wrodzone. W innych przypadkach torbiele te pojawiają się w miejscu wrastania włosa. Dzieje się tak przy:

 • siedzącym trybie życia,
 • dużym owłosieniu,
 • noszeniu ciasnej bielizny.

Do torbieli włosowej dochodzi w wyniku powiększenia się i zakażenia mieszków włosowych w okolicy krzyżowo-guzicznej. Czynniki sprzyjające chorobie to nadmierna potliwość, niska higiena osobista i powtarzające się urazy. Dolegliwości związane z chorobą zwykle ustępują samoistnie około 40. roku życia.

Torbiel włosowa - objawy

Torbiel pilonidalna najczęściej nie daje żadnych objawów bólowych, co nie oznacza, że nie może objawiać się jako ostry ropień lub jako prosta, złożona albo nawracająca torbiel włosowa, dlatego sposób leczenia jest dostosowywany do stopnia zaawansowania choroby. Najczęstszym objawem jest bolesny guz zlokalizowany w okolicy krzyżowo-guzicznej, choć zdarza się, że jedyną oznaką choroby będzie zapalenie tkanki podskórnej. Badania fizykalne pozwalają na stwierdzenie jednego lub kilku zagłębień w linii pośrodkowej, często trudnych do zauważenia z powodu towarzyszącego obrzęku. W diagnostyce różnicowej torbieli włosowej należy uwzględnić czyraka, ziarninę kiłową lub gruźliczą, promienicę oraz zapalenie kości i szpiku z czynnymi przetokami.

Torbiel włosowa - zapobieganie i leczenie

Leczenie torbieli włosowej obejmuje:

 • terapię antybiotykową,
 • ciepłe okłady,
 • usuwanie włosów z okolic pośladków.

Jeśli powyższe sposoby nie pomagają, może być konieczne chirurgiczne usunięcie torbieli włosowej. Do lekarza należy się zgłosić także, jeśli:

 • torbiel pilonidalna puchnie,
 • pojawia się zaczerwienienie wokół torbieli,
 • z torbieli sączy się płyn lub inna wydzielina.

Zabieg ten polega na nacięciu, drenażu w znieczuleniu miejscowym i przepłukiwaniu zmiany roztworami odkażającymi oraz usunięciu włosów. W innych przypadkach stosuje się:

 • wycięcie oszczędne,
 • wstrzyknięcie fenolu,
 • nacięcie i marsupializację,
 • rozległe wycięcie miejscowe.

Najskuteczniejszą metodą wydaje się szerokie wycięcie skóry i tkanki podskórnej aż do powięzi krzyżowo-guzicznej i zszycie rany z pokryciem ubytku przesuniętym z sąsiedztwa płatem skórno-podskórnym Limberga. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym z założeniem głębokich szwów wchłanialnych oraz niewchłanialnych szwów skórnych. Szwy skórne zdejmuje się średnio 10 dni po operacji, chory przebywa krócej w szpitalu i szybciej wraca do normalnego trybu życia. Wybór metody zależy przede wszystkim od zaawansowania torbieli włosowej, obecności innych chorób oraz umiejętności chirurga.

Sylwia Michalczyk, 3 miesiące temu

Bibliografia

 • Jeziorski A., Szawłowski A., Towpik E., Chirurgia onkologiczna - tom 1-4, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3719-7
 • Frączek M. Podstawy diagnostyki i terapii nowotworów, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2008, ISBN 978-83-7522-021-6
 • Perek D. (red.) HARRISON - Onkologia, Czelej, Lublin 2009, ISBN 978-83-7563-008-4

Źródła zewnętrzne

Onkologia

Komentarze (30)
~michal
~michal 1 tydzień temu

Dla wszystkich tych,ktorzy szukaja pomocy od lekarzy na tej stronie. Nie liczcie na nic od nich. Niedosc ze odp po 3dniach to jeszcze nie odpowiadaja na pytanie tylko ze niezrozumiala tresc. Haha ogolnie zalosny portal na maksa! Nie polecam nikomu! Peace

Odpowiedz
~michal
~michal 2 tygodnie temu

Witam;). Mialem 1.08.17 wycieta torbiel polidalna metoda ziarninowania. Wszystko poszlo ok tylko mam problem,gdyz strasznie to boli. Bol staly nie przeszkadza mi tak bardzo jak te ala skurcze jakby rana chciala sie zamknac. Jak przychodza to mysle ze sie zesram z bolu. Dlatego faszeruje sie ketonalem forte 100 na przemian z ibupromem max sprint. Ale ile mozna? Stad moje pytanie czy mozna jakos inaczej zniwelowac te skurcze? I jak dlugo potrwa ten straszny bol?

Odpowiedz
~seba
~seba 3 miesiące temu

W marcu 2016 roku pojawiło mi się torbiel w okolicy kości ogonowej. Po trzech dniach kiedy zaczęło mnie bardzo boleć udałem się do Pani Doktor, która przepisała mi na to dwa antybiotyki Clindamycin-MIP 600 (tabletki) oraz Detromycyna 2% (maść). Dodatkowo przed smarowaniem ropnia ww. maścią robiłem siadówki w roztworze z kory dębu oraz okłady z Rivanolu. Przez pierwsze 2-3 dni od rozpoczęcia przyjmowania leków efekt był mizerny, ból się tak nasilił, że nie wiedziałem co mam z sobą zrobić. Po kolejnych 3 dniach ropień przestał boleć i zniknął jak ręką odjął. Dzisiaj czyli po 14 miesiącach od momentu kiedy miałem nieprzyjemność się z tym borykać, ropień znów powrócił. Rano gdy wstałem poczułem ból na kości ogonowej i wyczułem pojawiającą się wypukłość. Natychmiast pobiegłem do lekarza po leki, które brałem ostatnio i mam nadzieję, że znów uda mi się to wyleczyć.

Odpowiedz
~mosia
~mosia ponad rok temu

Pierwszą operację miałam w wieku 14lat. Aktualnie mam ustalony termin na marzec na 3 operację (bd maiała 18lat).Po 2 poprzednich operacjach rana goiła się przez ziarninowanie. Jedyne co chcę napisać, to to, że w moim przypadku wycięcie "tego" nawet z 1cm zapasem nie pomogło.

Odpowiedz
~arek
~arek ponad rok temu

Miałem operacjœ wycięcia torbieli w maju tego roku. Wszystko prawie ok Rtlko teraz w miejscu gdzie miałem dren ( w górnej częsci) otowrzyło mi się i np rano potrafi wylecieć płyn - gęsty, bez krwi. Żona mówi że ranka mi się zrasta a akurat w tym miejscu była cieńka skura i głeboka rana jak ma ktoś pytania to arek20w@gmail.com bo nie odwiedzam za często tej strony

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Torbiel

Odpowiada: Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie
Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel włosowa

Torbiel włosowa

Torbiel pinoidalna ma postać pęcherza znajdującego się w okolicy kości ogonowej.

Nadżerka - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Torbiel Nabotha

Torbiel Nabotha

Torbiele Nabotha powstają w wyniku niedrożności ujścia gruczołów produkujących śluz.

Hemoroidy – przyczyny, powikłania, objawy, diagnostyka, leczenie

Choroby odbytu - rodzaje, przyczyny, leczenie

odbytu i zaburzeniami przepływu krwi. Zatoka włosowa Zatoka (torbiel) włosowa tworzy się, gdy mieszki włosowe w okolicy części krzyżowo-guzicznej (...) . Leczenie...

Cysta - przyczyny powstawania, rodzaje, diagnostyka i leczenie

Torbiel jajnika - zdjęcia

Torbiel jajnika - zdjęcia

Torbiele mogą przyjąć charakter złośliwy - wtedy mówi się o raku jajnika.

Próchnica - klasyfikacja, przyczyny, objawy, leczenie, profilaktyka

Próchnica zęba

Próchnica zęba

Przed próchnicą może uchronić nas lakowanie zębów.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Wrzód dwunastnicy - przyczyny, czynniki ryzyka, objawy, leczenie

Wrzód żołądka - zdjęcia

Wrzód żołądka - zdjęcia

Gastroskopia to badanie, które może pomóc zdiagnozować wrzód żołądka.