Trwa ładowanie...

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel pilonidalna to inaczej torbiel włosowa kości ogonowej. Taka torbiel pojawia się w okolicach kości ogonowej lub między pośladkami. Schorzenie to powstaje z powiększających się zapaleniem zmienionych mieszków włosowych najczęściej wskutek zakażenia bakteriami beztlenowymi i zawiera włosy, które rosną w jej wnętrzu. Stan zapalny tworzy się w tkance podskórnej w okolicy krzyżowo-guzicznej. Bardzo rzadko zdarza się, że ten torbieli włosowa pojawia się w okolicach pępka czy pach. Zaburzenie to najczęściej dotyka mężczyzn między 15 a 24 rokiem życia, którzy prowadzą siedzący tryb życia.

spis treści

1. Torbiel włosowa - przyczyny

Przyczyny torbieli pilonidalnej nie są dokładnie znane. Niektóre z nich są wrodzone. W innych przypadkach torbiele te pojawiają się w miejscu wrastania włosa. Dzieje się tak przy:

Zobacz film: "Jak objawia się torbiel jajnika?"
 • siedzącym trybie życia,
 • dużym owłosieniu,
 • noszeniu ciasnej bielizny.

Do torbieli włosowej dochodzi w wyniku powiększenia się i zakażenia mieszków włosowych w okolicy krzyżowo-guzicznej. Czynniki sprzyjające chorobie to nadmierna potliwość, niska higiena osobista i powtarzające się urazy. Dolegliwości związane z chorobą zwykle ustępują samoistnie około 40. roku życia.

Torbiel włosowa
Torbiel włosowa

Torbiel pinoidalna ma postać pęcherza znajdującego się w okolicy kości ogonowej.

zobacz galerię

2. Torbiel włosowa - objawy

Torbiel pilonidalna najczęściej nie daje żadnych objawów bólowych, co nie oznacza, że nie może objawiać się jako ostry ropień lub jako prosta, złożona albo nawracająca torbiel włosowa, dlatego sposób leczenia jest dostosowywany do stopnia zaawansowania choroby. Najczęstszym objawem jest bolesny guz zlokalizowany w okolicy krzyżowo-guzicznej, choć zdarza się, że jedyną oznaką choroby będzie zapalenie tkanki podskórnej. Badania fizykalne pozwalają na stwierdzenie jednego lub kilku zagłębień w linii pośrodkowej, często trudnych do zauważenia z powodu towarzyszącego obrzęku. W diagnostyce różnicowej torbieli włosowej należy uwzględnić czyraka, ziarninę kiłową lub gruźliczą, promienicę oraz zapalenie kości i szpiku z czynnymi przetokami.

3. Torbiel włosowa - zapobieganie i leczenie

Leczenie torbieli włosowej obejmuje:

 • terapię antybiotykową,
 • ciepłe okłady,
 • usuwanie włosów z okolic pośladków.

Jeśli powyższe sposoby nie pomagają, może być konieczne chirurgiczne usunięcie torbieli włosowej. Do lekarza należy się zgłosić także, jeśli:

 • torbiel pilonidalna puchnie,
 • pojawia się zaczerwienienie wokół torbieli,
 • z torbieli sączy się płyn lub inna wydzielina.

Zabieg ten polega na nacięciu, drenażu w znieczuleniu miejscowym i przepłukiwaniu zmiany roztworami odkażającymi oraz usunięciu włosów. W innych przypadkach stosuje się:

 • wycięcie oszczędne,
 • wstrzyknięcie fenolu,
 • nacięcie i marsupializację,
 • rozległe wycięcie miejscowe.

Najskuteczniejszą metodą wydaje się szerokie wycięcie skóry i tkanki podskórnej aż do powięzi krzyżowo-guzicznej i zszycie rany z pokryciem ubytku przesuniętym z sąsiedztwa płatem skórno-podskórnym Limberga. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym z założeniem głębokich szwów wchłanialnych oraz niewchłanialnych szwów skórnych. Szwy skórne zdejmuje się średnio 10 dni po operacji, chory przebywa krócej w szpitalu i szybciej wraca do normalnego trybu życia. Wybór metody zależy przede wszystkim od zaawansowania torbieli włosowej, obecności innych chorób oraz umiejętności chirurga.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Torbiel nasieniowa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza