Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Zapalenie kości i szpiku

Avatar placeholder
09.08.2016 12:02
Zapalenie kości i szpiku
Zapalenie kości i szpiku

Zapalenie kości i szpiku stanowi zróżnicowaną grupę chorób rozwijających się w wyniku reakcji zapalnej w obrębie tkanki kostnej. Są to choroby trudne do wyleczenia. Podobnie rozpoznanie zapalenia kości nie jest łatwe. Przebiega ono w sposób niespecyficzny jako przewlekły proces zapalny. Najczęściej objawia się ono poprzez bolesność zajętej okolicy, jednak bez objawów układowych takich jak gorączka, poty czy dreszcze. Ze względu na niespecyficzność objawów konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. Zwykle diagnozę można postawić dzięki zdjęciom radiologicznym oraz testom laboratoryjnym z założeniem hodowli mikrobiologicznej (najczęściej izolowany patogen to gronkowiec złocisty). Wskaźniki stanu zapalnego, jak OB i CRP, są zwykle podwyższone.

Najbardziej wartościowe są jednak badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magentyczny). Leczenie polega najczęściej na dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe zidentyfikowanie drobnoustroju chorobotwórczego. Medykamenty podaje się zwykle drogą pozajelitową. Po zwalczeniu stanu ostrego często podaje się środki doustne. Leczenie trwa średnio 4-6 tygodni, jednak pomimo prawidłowego leczenia nawroty występują dość często – w 1/5 przypadków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze