Trwa ładowanie...

Zapalenie kości i szpiku

Zapalenie kości i szpiku stanowi zróżnicowaną grupę chorób rozwijających się w wyniku reakcji zapalnej w obrębie tkanki kostnej. Są to choroby trudne do wyleczenia. Podobnie rozpoznanie zapalenia kości nie jest łatwe. Przebiega ono w sposób niespecyficzny jako przewlekły proces zapalny. Najczęściej objawia się ono poprzez bolesność zajętej okolicy, jednak bez objawów układowych takich jak gorączka, poty czy dreszcze. Ze względu na niespecyficzność objawów konieczne jest wykonanie badań dodatkowych. Zwykle diagnozę można postawić dzięki zdjęciom radiologicznym oraz testom laboratoryjnym z założeniem hodowli mikrobiologicznej (najczęściej izolowany patogen to gronkowiec złocisty). Wskaźniki stanu zapalnego, jak OB i CRP, są zwykle podwyższone.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Najbardziej wartościowe są jednak badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magentyczny). Leczenie polega najczęściej na dobraniu odpowiedniej antybiotykoterapii, dlatego niezwykle istotne jest prawidłowe zidentyfikowanie drobnoustroju chorobotwórczego. Medykamenty podaje się zwykle drogą pozajelitową. Po zwalczeniu stanu ostrego często podaje się środki doustne. Leczenie trwa średnio 4-6 tygodni, jednak pomimo prawidłowego leczenia nawroty występują dość często – w 1/5 przypadków.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza