Trwa ładowanie...

Venitan – skład, zastosowanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
11.12.2023 12:34
Venitan to roślinny preparat leczniczy stosowany w terapii przeciwżylakowej.
Venitan to roślinny preparat leczniczy stosowany w terapii przeciwżylakowej. (Adobe Stock)

Venitan to roślinny preparat leczniczy stosowany w terapii przeciwżylakowej. Sprawdza się, ponieważ zmniejsza obrzęki nóg oraz łagodzi takie dolegliwości jak uczucie ciężkości i zmęczenia kończyn dolnych spowodowane zastojem żylnym. Jak go dawkować? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do terapii?

spis treści

1. Co to jest Venitan?

Venitan to żel o miejscowym działaniu przeciwobrzękowym, przeciwzapalnym i chroniącym oraz wzmacniającym naczynia żylne. Jeden gram żelu Venitan żel 10 mg/g zawiera 50 mg wyciągu z nasion kasztanowca i 10 mg escyny, która jest mieszaniną saponin nasion kasztanowca o budowie triterpenowej. Escyna pozyskiwana jest z nasion kasztanowca zwyczajnego Aesculus Hippocastanum.

Substancje pomocnicze to metylu parahydroksybenzoesan, wodorotlenek sodu, karboksypolimetylen (Karbopol 934 P), glikol propylenowy, poloksamer 407 (USP) (Lutrol F 127) i woda oczyszczona P-63.

Wskazania do stosowania escyny

Zobacz film: "Otyłość. Historia Aleksandry"

Escyna znajduje zastosowanie zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu zapalenia żył oraz żylaków kończyn dolnych, krwiaków i obrzęków (pooperacyjnych, pourazowych), przewlekłej niewydolności żylnej oraz w leczeniu żylaków odbytu (hemoroidy).

Stosowana w formie żelu do smarowania (leki wieloskładnikowe) może być używana w leczeniu obrzęków miejscowych, stłuczeń oraz bólów kręgosłupa związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe kręgosłupa lędźwiowego.

2. Jak działa Venitan?

Żel Venitan stosuje się w łagodzeniu objawów niewydolności żylnej, takich jak obrzęki, uczucie ciężkości w nogach, ból i opuchlizna nóg oraz w leczeniu krwiaków pourazowych.

Obecne w żelu Venitan substancje aktywne normalizują przepuszczalność błony naczyń włosowatych, uszczelniają śródbłonek kapilarów, zmniejszają przesięk limfy, wzmagają ukrwienie, zapobiegają zastojowi krwi w żylakach kończyn dolnych, przyspieszają wchłanianie krwiaków pourazowych i chronią przed ich powstawaniem, zmniejszają kruchość i przepuszczalność naczyń włosowatych, działają przeciwzapalnie, zmniejszają zastoje żylne i zapobiegają gromadzeniu się płynów ustrojowych w tkankach, również łagodzą ból.

3. Wskazania do stosowania żelu Venitan

Wskazaniem do stosowania żelu Venitan są:

  • dolegliwości związane z żylakami kończyn dolnych lub stanem zapalnym obwodowych żył powierzchownych,
  • bóle i obrzęki nóg spowodowane długotrwałym staniem,
  • wylewy podskórne (krwiaki i siniaki pourazowe oraz pooperacyjne).

Venitan jest skuteczny w zwalczaniu obrzęków pooperacyjnych.

Stosowanie i dawkowanie

Żel Venitan jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego. Należy go aplikować kilka razy dziennie na zmienione chorobowo miejsca oraz otaczającą powierzchnię skóry. Wystarczy nałożyć na skórę niewielką ilość preparatu. Wcieranie żelu nie jest konieczne.

W przypadku żylaków zaleca się jednoczesne stosowanie bandaży lub pończoch uciskowych. Ma to związek z tym, że stosowanie żelu Venitan nie zastępuje innych profilaktycznych lub terapeutycznych metod postępowania przeciwżylakowego.

Co istotne, Venitan ma postać termoodwracalnego żelu. To nie tylko umożliwia jednolite uwalnianie się substancji czynnej, ale i łatwe stosowanie. Preparat nie tłuści skóry, łatwo zmywa się wodą.

4. Przeciwwskazania, środki ostrożności i skutki uboczne

Venitan jest preparatem, który nie może być stosowany przez wszystkim pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi nadwrażliwość na suchy wyciąg z nasion kasztanowca lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Z uwagi na brak odpowiednich badań żelu Venitan nie należy stosować:

  • u dzieci w wieku poniżej 12 lat,
  • w okresie ciąży (escyny nie należy stosować u kobiet w ciąży, szczególnie w pierwszym trymestrze),
  • podczas karmienia piersią.

Żelu nie wolno nakładać na uszkodzoną skórę (otwarte rany, poparzenia, wyprysk, zmiany zapalne), także na błony śluzowe, także obszary skóry poddane wcześniej promieniowaniu i dotknięte martwicą powłok skórnych. Należy także unikać kontaktu Venitanu z oczami. Po każdym nałożeniu żelu należy dokładnie umyć ręce.

Jeżeli chodzi o działania niepożądane, obserwuje się je rzadko. Istnieje jednak ryzyko pojawienia się alergicznego zapalenia skóry (ze świądem, rumieniem, wysypką) oraz uczucia pieczenia skóry.

Uwaga! Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeżeli pojawią się objawy zapalenia skóry, zakrzepowego zapalenie żył lub wystąpi podskórne stwardnienie, silny ból, owrzodzenie, nagły obrzęk jednej lub obu nóg, niewydolność serca lub nerek.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze