Escyna - charakterystyka, właściwości, wskazania, działania niepożądane, w jakich lekach występuje
Escyna jest mieszaniną saponin z nasion kasztanowca zwyczajnego. Stanowi ona składnik wielu środków farmaceutycznych. Możemy znaleźć ją w lekach przeznaczonych do stosowania doustnego, jak i w preparatach stosowanych zewnętrznie. Escyna wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także przeciwobrzękowe. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków z escyną?
1. Co to jest escyna?
Escyna to główna substancja czynna znajdującą się w wyciągu z nasion kasztanowca (Aesculus hippocastanum). Pod względem chemicznym stanowi ona mieszaninę saponin zawartych w owocach kasztanowca. Escyna zatrzymuje aktywność hialuronidazy, dzięki czemu zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych, a także zwiększa ich elastyczność. Warto również nadmienić, że mieszanina saponin łagodzi stany zapalne, a także zmniejsza obrzęk wywołany przekrwieniem limfatycznym.
Historia escyny sięga czasów zamierzchłych. Pierwsze informacje na temat wykorzystania substancji czynnej, zawartej w wyciągu nasion kasztanowca opublikowano w XIX wieku. Artault de Vevey był pierwszą osobą, która opisała lecznicze właściwości nalewki z nasion kasztanowca.
2. Prozdrowotne właściwości escyny
Prozdrowotne właściwości escyny wykorzystywano już setki lat temu. Naturalne związki chemiczne, izolowane z owoców kasztanowca pomagały w walce z uciążliwym kaszlem, zapaleniem pęcherza moczowego, bolesną menstruacją, biegunką czy innymi dolegliwościami bólowymi. Nalewki z nasion kasztanowca były z kolei naturalnym lekiem na żylaki odbytu.
Obecnie escyna stanowi składnik wielu leków i wyrobów farmaceutycznych. Wykazuje właściwości przeciwobrzękowe, przeciwbólowe, a także przeciwagregacyjne. Ponadto:
- skutecznie łagodzi stany zapalne,
- zmniejsza przepuszczalność ścian naczyń krwionośnych,
- uleastycznia naczynia krwionośne,
- wykazuje działanie przeciwwysiękowe,
- przeciwdziała zastojom krwi żylnej,
- przeciwdziała niewydolności kończyn dolnych.
Escyna to również silny antyoksydant, który hamuje reakcje utleniania w organizmie. Zapobiega procesom starzenia, a także chroni nas przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Warto nadmienić, że antyoksydanty, nazywane także przeciwutleniaczami są skuteczną bronią w profilaktyce nowotworów.
3. Wskazania do stosowania leków z escyną
Wskazaniem do stosowania leków z escyną są następujące schorzenia:
- przewlekła niewydolność żylna,
- żylaki kończyn dolnych,
- zapalenie żył kończyn dolnych,
- hemoroidy (guzki krwawnicze),
- obrzęki i krwiaki pooperacyjne.
4. Przeciwwskazania do stosowania escyny
Przeciwwskazaniem do stosowania preparatów z escyną jest nadwrażliwość na substancję czynną. Wśród innych przeciwwskazań lekarze wymieniają również przewlekłe schorzenie nerek.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Jak leczyć pękniętego hemoroida? - odpowiada lek.Tomasz Stawski
- Jak objawiają się hemoroidy? - odpowiada prof. dr hab. Jarosław Leszczyszyn
- Czy hemoroidy mogą pękać? - odpowiada lek. Diana Kupczyńska
5. Działania niepożądane
Stosowanie środków z escyną może powodować u niektórych osób działania niepożądane. Przedawkowanie leków, zawierających w swoim składzie escynę może skutkować zaburzeniami czynności nerek. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych wyróżnić należy również alergię skórną, przyspieszoną akcję serca, nudności i wymioty, a także uczucie gorąca.
6. Które leki zawierają escynę?
Escyna stanowi składnik wielu leków i wyrobów farmaceutycznych. Możemy ją znaleźć w:
- tabletkach dojelitowych Reparil, 20 mg, 40 szt.
- tabletkach powlekanych Aescin, 20 mg, 90 szt.
- tabletkach powlekanych Aescin, 20 mg, 30 szt.
- tabletkach Aesciner, 50 mg, 30 szt.
- żelu Aescin, 40 g.
- żelu z kasztanowca, DOZ PRODUCT, 350 g.
- żelu i maseczce FlosLek Laboratorium Naczynka Pro, 50 ml.
- chłodzącej maści końskiej, Krauterhof, 500 ml.
- kremie RedBlocker.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.