Przejdź na WP

Ganglion - charakterystyka, przyczyny, leczenie

Torbiel jest wytworem patologicznym, składającym się z jednej lub większej ilości komórek wypełnionych płynem albo treścią galaretowatą. Jeśli pojawia się w okolicy nadgarstka, kolana, ręki lub stopy, jest określany jako „ganglion”. Może być różnej wielości, zwykle od 0,5 do 2 cm. Rośnie głęboko pod skórą, uwypuklając ją. Torbiel galaretowata jest z reguły twarda, niebolesna lub lekko tkliwa. Ganglion nie jest zmianą niebezpieczną, jednak może powodować przykre dolegliwości.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zespół cieśni nadgarstka?"

1. Ganglion - charakterystyka

Ganglion to torbiel galaretowata – pseudotorbiel łącznotkankowa, występująca w okolicy torebek stawowych oraz ścięgien. Większość torbieli jest wysłana wewnątrz specjalną tkanką nabłonkową. W odróżnieniu od nich ganglion nie posiada wewnątrz takiej tkanki. Torbiel galaretowata występuje najczęściej w okolicy nadgarstka. Inne miejsca, w których ganglion może się lokalizować to stopy i stawy kolanowe. Uważa się, że ganglion jest odczynem zwyrodnieniowym pochewek ścięgnistych na przewlekłe urazy.

2. Ganglion - przyczyny

Nie wiadomo, co tak naprawdę jest przyczyną torbieli galaretowatej. Takiego typu guzy najczęściej pojawiają się po urazach, np. złamaniach nadgarstka. Torbiel powstaje w wyniku zapalenia ścięgna – jego pochewki (osłonki), z powodu przeciążenia, np. w czasie dźwigania różnych przedmiotów lub dłuższego wysiłku fizycznego ręki lub stopy. Ganglion może być konsekwencją nieustannej pracy przy komputerze lub długiego utrzymywania ręki w jednej pozycji. Torbieli galaretowatej towarzyszy permanentny ból nadgarstka. Choć przeważnie ganglion nie jest niebezpieczny, to ze względu na nieprzyjemne dolegliwości, które mu towarzyszą (torbiel zmniejsza ruchomość stawu, uciskając, podrażnia przebiegający obok nerw i wywołuje ból), lekarze zlecają zabieg usunięcia ganglionu.

 

3. Ganglion - leczenie

Leczenie torbieli galaretowatej polega na wykonaniu punkcji i aspiracji strzykawką galaretowatej treści, podaniu leku i założeniu opaski elastycznej. Aby wykluczyć zapalenie stawów, przed zabiegiem wykonuje się zdjęcie rentgenowskie ręki (podobnie w przypadku ganglionu kolana). Jeśli torbiel bardzo boli i powoduje trudności w poruszaniu kończyną, konieczna będzie operacja nadgarstka, którą wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym. Lekarz wykonuje nacięcie, usuwa torbiel oraz jej łodygę, czasami także odrobinę otaczającej ją tkanki. Następnie zaszywa rozcięcie skóry i nakłada opatrunek.

 

Ganglion występuje u osób, które wykonują forsowne ruchy, powtarzające się ćwiczenia
Ganglion występuje u osób, które wykonują forsowne ruchy, powtarzające się ćwiczenia (123rf.com123rf.com)

Blizna po cięciu chirurgicznym jest właściwie niewidoczna. Jeśli torbiel znajduje się w miejscu niewidocznym i nie przeszkadza w żaden sposób, najlepiej jej nie ruszać. Warto udać się do lekarza, który oceni czy zabieg chirurgiczny będzie konieczny. Być może będzie można go uniknąć. Im mniejsza interwencja chirurga, tym bezpieczniej dla zdrowia pacjenta.

Ganglion występuje u osób, które wykonują forsowne ruchy, powtarzające się ćwiczenia. Ból nadgarstka może dotyczyć ciężarowców, tenisistów, wioślarzy i muzyków. W przypadku tych zawodów należy unikać powtarzania ciągle tych samych ruchów ręki i nogi w celu zmniejszenia bólu torbieli.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy