Trwa ładowanie...

Torbiel na wątrobie - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
13.09.2021 12:31
Torbiel na wątrobie wykrywa się często przez przypadek, np. podczas USG jamy brzusznej.
Torbiel na wątrobie wykrywa się często przez przypadek, np. podczas USG jamy brzusznej. (AdobeStock)

Torbiel na wątrobie to zazwyczaj dość łagodna dolegliwość spowodowana zmianami. Nie mają one charakteru nowotworu. Schorzenie to często wykrywane jest przypadkowo np. podczas badania USG jamy brzusznej. Torbiel na wątrobie nie daje żadnych objawów na początku swojego rozwoju. Dopiero w późniejszym etapie może stać się dokuczliwa gdy np. zacznie pod wpływem rozrastania się uciskać inne tkanki. Torbiele mają różny charakter i rodzaj objawów, dlatego do każdego przypadku należy podejść indywidualnie, jeśli chodzi o leczenie.

spis treści

1. Przyczyny torbieli na wątrobie

Torbiel na wątrobie może powstać z wielu przyczyn. Nie ma na ten temat dokładnej wiedzy, ale zakłada się, że np. powstanie torbieli prostej jest spowodowane zmianami wrodzonymi. Dzieje się tak w większości przypadków na skutek nieprawidłowości przewodzików żółciowych u płodu. Można też zarazić się larwą tasiemca poprzez kontakt z psem. W wyniku tego tworzy się torbiel bąblowcowa na wątrobie. Czasami też można zakazić się pierwotniakiem, który znajduje się w niektórych pokarmach i rybach.

Tworząca się potem torbiel na wątrobie jest określana jako ropień amebowy. Wpływ na pojawienie się torbieli na wątrobie mają także czynniki genetyczne. Tak jest np. w przypadku wielotorbielowatego zwyrodnienia wątroby. Natomiast torbiele na wątrobie pourazowe wynikają z urazów brzucha. Torbiel na wątrobie może też powstać przy występowaniu guzów na wątrobie. Tak jest w przypadku torbielogruczolaka wątroby. Ma on charakter łagodny. Jednak może przeobrazić się w formę złośliwą nowotworu zdolnego do przerzutów. W wyniku jego powstania tworzy się gruczolakorak torbielowaty.

2. Objawy torbiela

Zobacz film: "Diagnozowanie chorób wątroby"

Torbiel na wątrobie daje sygnały o swoim istnieniu dopiero wtedy, gdy się dostatecznie rozwinie i rozrośnie. Zmiany, które są liczne lub mają spore rozmiary często doprowadzają do uciskania lub uczucia pełności w nadbrzuszu. Często też są odczuwalne w klatce piersiowej, a zwłaszcza w jej dolnej części. Pojawia się też utrata łaknienia, a także dziwne i nie dające się zlokalizować uczucie dyskomfortu.

Torbiel na wątrobie z rodzaju bąblowcowej może objawiać się świądem. Jeśli pojawia się duża bolesność, to może to być wynikiem pęknięcia torbieli na wątrobie i wylania jej zawartości do jamy otrzewnej. Może to doprowadzić do jej zapalenia. Czasami ma miejsce także wstrząs anafilaktyczny. Niekiedy występuje również żółtaczka.

Objawami występowania torbieli na wątrobie mogą być też wzdęcia. Uciskanie żołądka czasami prowadzi do wymiotów. Może także wystąpić biegunka. Zmianom nowotworowym towarzyszą uczucia zmęczenia, brak apetytu, strata wagi.

To musisz wiedzieć

3. Leczenie torbiela

Torbiel na wątrobie może być leczona dopiero po wykryciu, a to nie jest takie proste. Zazwyczaj wykrywa się ją przez przypadek np. podczas USG jamy brzusznej. Następnie należy wykonać dalsze badania. Najczęściej tomografem komputerowym, ale także rezonansem magnetycznym. Jeśli doszło do nietypowych zmian, wtedy zleca się dalszą diagnozę przy pomocy badania histologicznego.

Torbiel na wątrobie usuwa się podczas zabiegu operacyjnego. Można zrezygnować z wycięcia torbieli prostej na wątrobie, gdy jej średnica nie wynosi więcej niż 4 cm i nie ma objawów w postaci bólu. U pacjenta z ropniem amebowym zaleca się przyjmowanie metronidazolu. Leczenie w ten sposób trwa ok. dwóch tygodni.

Te osoby, u których farmaceutyki nie dają pożądanych rezultatów muszą mieć wykonane opróżnianie torbieli na wątrobie poprzez biopsję przezskórną. Tak samo postępuje się w przypadku wykrycia toksyn w organizmie chorego.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Powiększona wątroba
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze