Marsupializacja torbieli śledziony

Marsupializacja to jeden ze sposobów leczenia torbieli śledziony. Nie polega on jednak na całkowitym usunięciu torbieli. Zabieg marsupializacji ma za zadanie uniemożliwić ponowne napełnienie jej płynem lub treścią galaretowatą. Marsupializację wykonuje się, kiedy jednorazowe rozcięcie i osuszenie torbieli jest nieskuteczne, ze względu na ponowne jej napełnianie lub kiedy usunięcie torbieli jest niemożliwe.

Torbiel śledziony

Torbiele śledziony występują rzadko, a najczęściej wykrywane są przypadkowo w badaniu ultrasonograficznym, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Torbiele śledziony występują bez charakterystycznych objawów, zatem najczęściej diagnozowane są przypadkowo. Powstają zazwyczaj jako torbiele pourazowe, wtórne. Istnieje wiele metod leczenia, a sposób postępowania uzależniony jest od rozmiaru torbieli. Można wykonać splenektomię w przypadku, gdy torbiel jest duża i zajmuje wnękę śledziony, można wykonać zabieg częściowego usunięcia śledziony bądź marsupializację.

Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta

Jak zbudowana jest śledziona?

Śledziona jest największym narządem limfatycznym, stąd jej główna funkcja, czyli wytwarzanie immunoglobulin. Jest także filtrem oczyszczającym dla elementów morfotycznych krwi, niszczy stare erytrocyty, trombocyty oraz leukocyty. Jej obecność w organizmie nie jest niezbędna, ale wówczas osoby takie mają niższą odporność, a funkcje filtrującą i magazynującą przejmują inne narządy. Śledziona położona jest wewnątrzotrzewnowo, po lewej stronie jamy brzusznej. Jej wielkość uzależniona jest od ilości nagromadzonej krwi. Śledziona otoczona jest torebką zbudowaną z błony surowiczej oraz torebki włóknistej. Ponadto w swojej strukturze zawiera mięśnie gładkie, które poprzez obkurczanie się umożliwiają zasysanie lub pompowanie krwi.

Co to jest marsupializacja?

Marsupializacja jest chirurgiczną metodą leczenia torbieli. Polega na przecięciu torbieli i usunięciu jej zawartości. Następnie jej brzegi są przyszywane do błony śluzowej tak, by zapobiec powtórnemu gromadzeniu się ropy w wyniku jej zamknięcia. Istnieje także możliwość drenażu torbieli, jednak nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty lecznicze.

Na czym polega marsupializacja torbieli śledziony?

Marsupializacja torbieli śledziony polega na:

  • wycięciu części torbieli śledziony;
  • osuszeniu zawartości;
  • wszyciu brzegów ściany torbieli w sąsiadującą tkankę.

Marsupializacja torbieli śledziony może być wykonywana metodą klasyczną (inwazyjną). Polega ona na operacyjnym rozcinaniu skóry na brzuchu, a następnie przeprowadzeniu zabiegu. Stosuje się także mniej inwazyjną metodę laparoskopową, czyli zabieg przeprowadzany za pomocą wziernika. Dzięki marsupializacji śledziona pozostaje otwarta i nie gromadzi się w niej płyn.

W jakim przypadku wykonuje się marsupializację śledziony?

Marsupializacja jest zabiegiem wykonywanym nie tylko na torbielach śledziony. Marsupializacja może być także wykonywana w przypadku:

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Lawrence P., Chirurgia ogólna, Urban & Partner, Wrocław 1998, ISBN 83-85842-19-5
  • Fibak J. CHIRURGIA. Podręcznik dla studentów medycyny., Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2002, ISBN 83-200-2708-X
  • Noszczyk W., Chirurgia: repetytorium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3843-9

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Marsupializacja torbieli śledziony
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Marsupializacja torbieli śledziony
Splenektomia

Usunięcie śledziony

Usunięcie śledziony

Wycinek śledziony: po lewej stronie guz, po prawej zdrowy obszar narządu.

Zabiegi

Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina

Marsupializacja torbieli gruczołu Bartholina to zabieg polegający na usunięciu torbieli z przewodu gruczołu Bartholina. Gruczoł Bartholina znajduje (...) intymnych, apatię, ogólne osłabienie i podwyższoną...

Ból brzucha - przyczyny, diagnostyka, leczenie

Powiększona śledziona - objawy, torbiele, nowotwory, autoagresja

- torbiele Przyczyną powiększenia śledziony mogą być torbiele, czyli patologiczne narośle powstające w obrębie tego narządu. Powstanie torbieli (...) Powiększona śledziona to objaw choroby. Przyczyny powiększonej śledziony...

Choroby i dolegliwości

Splenomegalia - śledziona, przyczyny, objawy

Splenomegalia - śledziona, przyczyny, objawy

, do wzrostu masy śledziony może dojść z powodu narośli powstających w okolicy narządu (tzw. torbieli). * Powiększona śledziona - objawy, torbiele (...) od przyczyn wywołujących splenomegalię. W skrajnych wypadkach...

Torbiel włosowa - przyczyny, objawy, leczenie

Torbiel włosowa

Torbiel włosowa

Torbiel pinoidalna ma postać pęcherza znajdującego się w okolicy kości ogonowej.

Cera trądzikowa

Problemy z trądzikiem

Problemy z trądzikiem

Trądzik pospolity cechuje się obecnością zaskórników, wykwitów grudkowo-krostkowych i torbieli ropnych umiejscowionych w okolicach łojotokowych.

Onkologia

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO)

Guzy miednicy mniejszej (WIDEO) Odtwórz wideo

pojawiają się w przypadku nagłego powiększenia torbieli jajnika, pęknięcia torbieli, a także kiedy guz jajnika skręca się wokół szypuły jajowodu (...) . W przypadku pęknięcia torbieli, może z niej wypływać...

Bąblowica - tasiemiec ludzki, czynniki ryzyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Pasożyt bąblowca

Pasożyt bąblowca

Bąblowica to choroba wywoływana przez pasożyt tasiemca.

Endometrioza - definicja, przyczyny, klasyfikacja, objawy, diagnostyka

Tydzień Świadomości Endometriozy

Tydzień Świadomości Endometriozy

Endometrioza to powszechna choroba kobieca, która może powodować niepłodność.