Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Marsupializacja torbieli śledziony

Avatar placeholder
05.09.2013 14:47
Marsupializacja torbieli śledziony
Marsupializacja torbieli śledziony

Marsupializacja to jeden ze sposobów leczenia torbieli śledziony. Nie polega on jednak na całkowitym usunięciu torbieli. Zabieg marsupializacji ma za zadanie uniemożliwić ponowne napełnienie jej płynem lub treścią galaretowatą. Marsupializację wykonuje się, kiedy jednorazowe rozcięcie i osuszenie torbieli jest nieskuteczne, ze względu na ponowne jej napełnianie lub kiedy usunięcie torbieli jest niemożliwe.

1. Torbiel śledziony

Torbiele śledziony występują rzadko, a najczęściej wykrywane są przypadkowo w badaniu ultrasonograficznym, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Torbiele śledziony występują bez charakterystycznych objawów, zatem najczęściej diagnozowane są przypadkowo. Powstają zazwyczaj jako torbiele pourazowe, wtórne. Istnieje wiele metod leczenia, a sposób postępowania uzależniony jest od rozmiaru torbieli. Można wykonać splenektomię w przypadku, gdy torbiel jest duża i zajmuje wnękę śledziony, można wykonać zabieg częściowego usunięcia śledziony bądź marsupializację.

2. Jak zbudowana jest śledziona?

Śledziona jest największym narządem limfatycznym, stąd jej główna funkcja, czyli wytwarzanie immunoglobulin. Jest także filtrem oczyszczającym dla elementów morfotycznych krwi, niszczy stare erytrocyty, trombocyty oraz leukocyty. Jej obecność w organizmie nie jest niezbędna, ale wówczas osoby takie mają niższą odporność, a funkcje filtrującą i magazynującą przejmują inne narządy. Śledziona położona jest wewnątrzotrzewnowo, po lewej stronie jamy brzusznej. Jej wielkość uzależniona jest od ilości nagromadzonej krwi. Śledziona otoczona jest torebką zbudowaną z błony surowiczej oraz torebki włóknistej. Ponadto w swojej strukturze zawiera mięśnie gładkie, które poprzez obkurczanie się umożliwiają zasysanie lub pompowanie krwi.

3. Co to jest marsupializacja?

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Marsupializacja jest chirurgiczną metodą leczenia torbieli. Polega na przecięciu torbieli i usunięciu jej zawartości. Następnie jej brzegi są przyszywane do błony śluzowej tak, by zapobiec powtórnemu gromadzeniu się ropy w wyniku jej zamknięcia. Istnieje także możliwość drenażu torbieli, jednak nie zawsze przynosi to oczekiwane efekty lecznicze.

4. Na czym polega marsupializacja torbieli śledziony?

Marsupializacja torbieli śledziony polega na:

  • wycięciu części torbieli śledziony;
  • osuszeniu zawartości;
  • wszyciu brzegów ściany torbieli w sąsiadującą tkankę.

Marsupializacja torbieli śledziony może być wykonywana metodą klasyczną (inwazyjną). Polega ona na operacyjnym rozcinaniu skóry na brzuchu, a następnie przeprowadzeniu zabiegu. Stosuje się także mniej inwazyjną metodę laparoskopową, czyli zabieg przeprowadzany za pomocą wziernika. Dzięki marsupializacji śledziona pozostaje otwarta i nie gromadzi się w niej płyn.

5. W jakim przypadku wykonuje się marsupializację śledziony?

Marsupializacja jest zabiegiem wykonywanym nie tylko na torbielach śledziony. Marsupializacja może być także wykonywana w przypadku:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Sposoby na szybkie gojenie ran
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze