Komórki macierzyste - opis, medycyna estetyczna, okulistyka, ortopedia

Coraz częściej, nie tylko w kręgach medycznych, można usłyszeć komentarze dotyczące zastosowania komórek macierzystych. Czym są komórki macierzyste i czy ich wykorzystanie zrewolucjonizuje sposoby leczenia?

1. Komórki macierzyste - opis

Ciało człowieka zbudowane jest z tysięcy różnego typu komórek, które pełnią bardzo ważne role dla naszego zdrowia i życia. Komórki macierzyste są tymi, które mają zdolność do namnażania i przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, a następnie w tkanki. Wśród źródeł tych pierwotnych, embrionalnych komórek wymienia się krew pępowinową, tkankę tłuszczową, krew obwodową i szpik kostny. Co ważne, pobór komórek macierzystych pochodzi z organizmu pacjenta, nie ma więc zagrożenia „odrzutu” przez organizm, tak jak bywa to w przypadkach obcego dawcy.

Zobacz film: "Komórki macierzyste"

2. Komórki macierzyste - medycyna estetyczna

Coraz częściej komórki macierzyste znajdują swoje zastosowanie także w chirurgii plastycznej i w medycynie estetycznej. Najczęściej wykorzystuje się je w leczeniu blizn, zarówno tych pourazowych i pooperacyjnych, jak i potrądzikowych.

Jak usunąć blizny po trądziku?
Jak usunąć blizny po trądziku? [5 zdjęć]

Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy...

zobacz galerię

3. Komórki macierzyste - okulistyka

Ostatnio pojawiła się nadzieja dla osób, które straciły wzrok w wyniku utraty komórek macierzystych rąbka rogówki z powodu choroby bądź wypadku. W przeszłości dokonywano przeszczepu rogówki, jednak nie było pewności, czy komórki macierzyste znajdowały się w danym miejscu rogówki dawcy, w związku z tym nie dawano 100% szans na odzyskanie wzroku. Teraz badacze zapewniają, że przełomem dla niewidomych będzie moment, w którym komórki zostaną zlokalizowane w rogówce dzięki specjalnej molekule ABCB5.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Komórki macierzyste - ortopedia

Skąd takie zainteresowanie komórkami macierzystymi w medycynie? Kluczową rolę odgrywa tu zdolność komórek macierzystych do odbudowywania się. W ten sposób otwierają się przed specjalistami szerokie możliwości ich zastosowania. Obecnie wykorzystuje się je do leczenia urazów chrząstek, wiązadeł, mięśni i stawów.

Do tej pory ortopedyczne urazy wymagały niezwykle inwazyjnego leczenia, opartego zwykle na całkowitym zastąpieniu implantem części ciała. Obecnie, coraz liczniej praktykuje się wprowadzanie komórek macierzystych w uszkodzone bądź chorobowo zmienione miejsce. Pomaga to w regeneracji, zmniejszeniu bólu, poprawie ruchomości, a nawet pozwala wykluczyć konieczność zastosowania protezy.

Dr Marek Krochmalski, chirurg, ortopeda i traumatolog twierdzi: „Wszczepienie komórek macierzystych oraz odpowiednio dobrany rodzaj rehabilitacji pozwala już nawet po dwóch tygodniach poprawić sprawność i znacznie przybliżyć powrót do normalnego trybu życia”. Obecnie stosowane są także badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu choroby Parkinsona.

Obecnie, najczęściej poddawani zabiegom z wykorzystaniem komórek macierzystych są sportowcy, u których uszkodzenia ortopedyczne mogą oznaczać konieczność przerwania kariery. Zabiegi te praktykowane są także u chorych cierpiących na dystrofię. Jest to choroba dziedziczna, objawiająca się słabnięciem lub całkowitym zanikiem mięśni. Doktor Krochmalski twierdzi: „Komórki macierzyste to z pewnością przyszłość nowoczesnej medycyny, która postanowiła wykorzystać potencjał naszego organizmu do leczenia własnych uszkodzeń.”

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!