Trwa ładowanie...

Komórki macierzyste - nadzieja współczesnej medycyny

 Aleksandra Miłosz
06.04.2021 18:37
Komórki macierzyste - nadzieja współczesnej medycyny
Komórki macierzyste - nadzieja współczesnej medycyny (Zdjęcie sportowca / Shutterstock)

Coraz częściej, nie tylko w kręgach medycznych, można usłyszeć komentarze dotyczące innowacyjnego zastosowania komórek macierzystych. Czym są komórki macierzyste i czy ich wykorzystanie zrewolucjonizuje sposoby leczenia? Czy posiadanie własnych komórek w specjalnym banku to dobry pomysł?

spis treści

1. Komórki macierzyste - opis

Ciało człowieka zbudowane jest z tysięcy różnego typu komórek, które pełnią bardzo ważne role dla naszego zdrowia i życia. Komórki macierzyste są tymi, które mają zdolność do namnażania i przekształcania się w wyspecjalizowane komórki, a następnie w tkanki. Wśród źródeł tych pierwotnych, komórek wymienia się krew pępowinową, tkankę tłuszczową, krew obwodową i szpik kostny. Co ważne, pobór komórek macierzystych pochodzi z organizmu pacjenta, nie ma więc zagrożenia ''odrzutu'' przez organizm, tak jak bywa to w przypadkach obcego dawcy.

2. Komórki macierzyste - neurologia

Coraz częściej komórki macierzyste znajdują swoje zastosowanie także w neurologii. W ramach medycznych eksperymentów leczniczych podawane są chorym cierpiącym na autyzm, mózgowe porażenie dziecięce czy stwardnienie zanikowe boczne.

Zobacz film: "Komórki macierzyste"
Jak usunąć blizny po trądziku?
Jak usunąć blizny po trądziku? [5 zdjęć]

Trądzik pospolity to już nie tylko problem dojrzewających nastolatków. Coraz częściej zespół chorobowy

zobacz galerię

3. Komórki macierzyste - okulistyka

Ostatnio pojawiła się nadzieja dla osób, które straciły wzrok w wyniku utraty komórek macierzystych rąbka rogówki z powodu choroby bądź wypadku. W przeszłości dokonywano przeszczepu rogówki, jednak nie było pewności, czy komórki macierzyste znajdowały się w danym miejscu rogówki dawcy, w związku z tym nie dawano 100 proc. szans na odzyskanie wzroku. Teraz badacze zapewniają, że przełomem dla niewidomych będzie moment, w którym komórki zostaną zlokalizowane w rogówce dzięki specjalnej molekule ABCB5.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Komórki macierzyste - ortopedia

Skąd takie zainteresowanie komórkami macierzystymi w medycynie? Kluczową rolę odgrywa tu zdolność komórek macierzystych do odbudowywania się. W ten sposób otwierają się przed specjalistami szerokie możliwości ich zastosowania. Obecnie wykorzystuje się je do leczenia urazów chrząstek, więzadeł, mięśni i stawów.

Do tej pory ortopedyczne urazy wymagały niezwykle inwazyjnego leczenia, opartego zwykle na całkowitym zastąpieniu implantem części ciała. Obecnie, coraz liczniej praktykuje się wprowadzanie komórek macierzystych w uszkodzone bądź chorobowo zmienione miejsce. Pomaga to w regeneracji, zmniejszeniu bólu, poprawie ruchomości, a nawet pozwala wykluczyć konieczność zastosowania protezy.

- Wszczepienie komórek macierzystych oraz odpowiednio dobrany rodzaj rehabilitacji pozwala już nawet po dwóch tygodniach poprawić sprawność i znacznie przybliżyć powrót do normalnego trybu życia. Obecnie stosowane są także badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych w leczeniu choroby Parkinsona - mówi dr Marek Krochmalski, chirurg, ortopeda i traumatolog.

Najczęściej poddawani zabiegom z wykorzystaniem komórek macierzystych są sportowcy, u których uszkodzenia ortopedyczne mogą oznaczać konieczność przerwania kariery. Zabiegi te praktykowane są także u chorych cierpiących na dystrofię. Jest to choroba dziedziczna, objawiająca się słabnięciem lub całkowitym zanikiem mięśni.

- Komórki macierzyste to z pewnością przyszłość nowoczesnej medycyny, która postanowiła wykorzystać potencjał naszego organizmu do leczenia własnych uszkodzeń - dodaje dr Krochmalski.

5. Komórki macierzyste – skąd je wziąć ?

Do opisanych wyżej zabiegów można wykorzystywać komórki pobrane od nas samych – przed zabiegiem (tak często robi się z komórkami z tkanki tłuszczowej). Takie komórki jednak maja jedną wadę – ich wiek biologiczny jest równy naszemu wiekowi. Tym samym ich możliwości regeneracyjne są mniejsze niż np. komórek pobieranych i zamrożonych po porodzie.

Dodatkowo przy porodzie komórki pozyskujemy nieinwazyjnie – po przecięciu pępowiny. Część rodziców przy porodzie decyduje się na zabezpieczenie swoim dzieciom komórek, z których będzie można skorzystać w przyszłości.

Artykuł powstał we współpracy z PBKM

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze