Trwa ładowanie...

Dystrofia - podłoże i objawy, typy, sposoby leczenia

Dystrofia jest chorobą genetyczną o charakterze zwyrodnieniowym i dotyczy mięśni.  W zależności od umiejscowienia zmian patologicznych wyróżnia się różne typy tej choroby. Jakie są objawy i jak można leczyć tą jednostkę chorobową?

spis treści

1. Dystrofia - podłoże

Dystrofie mięśniowe to grupa chorób dotyczących głównie mięśni poprzecznie prążkowanych. Patologiczne zmiany w mięśniach polegają na zaniku lub nieprawidłowej strukturze białek dystrofiny i utrofiny których zadaniem jest mocowanie miofibryli do sarkolemmy. Powoduje to zanik poprzecznego prążkowania mięśni przy jednoczesnym wzroście ilości tkanki tłuszczowej i łącznej. Na skutek tych zmian dochodzi do najczęściej obustronnego zaniku mięśni przy braku zaburzeń czucia. Może również wystąpić całkowity zanik mięśni czyli atrofia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Dystrofia powoduje zmniejszenie masy mięśniowej
Dystrofia powoduje zmniejszenie masy mięśniowej

2. Dystrofia - objawy

Objawy dystrofii są zależne od jej typu. Jednak najczęściej pojawiające się symptomy są następujące:

Tężyczka mięśniowa: przyczyny i objawy
Tężyczka mięśniowa: przyczyny i objawy [7 zdjęć]

Tężyczka mięśniowa jest schorzeniem o bardzo różnorodnych symptomach chorobowych. Dolegliwość objawia

zobacz galerię

3. Dystrofia - typy

W zależności od tempa rozwoju oraz wieku w którym się pojawia dystrofię można podzielić kilka różnych typów.

 

  • Dystrofia Douchenna’a- pojawia się przede wszystkim u chłopców. Objawy występują szybko bo już pomiędzy drugim a szóstym rokiem życia. Chore osoby umierają najczęściej przed 30 rokiem życia. Charakterystyczny jest objaw Douchenn’a, chód kaczkowaty oraz objaw Gowersa.
  • Dystrofia mięśniowa Beckera - pojawia się w przedziale wiekowym 5-25 lat. Jest to choroba o mniejszym nasileniu objawów niż dystrofia Douchenn’a. Charakteryzuje się przede wszystkim zanikiem mięśni miednicy oraz piersiowych.
  • Postać obręczowo-kończynowa - pojawia się  pomiędzy 20 a 30 rokiem życia. Ryzyko wystąpienia choroby jest takie samo u chłopców, jak u dziewczynek. Dotyka ona mięśni obręczy barkowej jak i miednicy. Może też wystąpić pogłębienie się lordozy lędźwiowej i krzyżowej. Czasami pojawiają się kardiomiopatie. Przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia chorzy mogą osiągnąć normalną długość życia.
  • Postać twarzowo-łopatkowo-ramienna - pojawia się najczęściej przed 20 rokiem życia. Dotyka w tym samym stopniu dziewczynek, jak i chłopców. Jak nazwa wskazuje ta choroba dotyczy mięśni, twarzy jak również obręczy barkowej. Objawia się przerostem warg, problemami z domykaniem powiek, jak również opadaniem barków i trudnościami w unoszeniu ramion.
  • Dystrofia mięśniowa Fukuyamy - jest typem wrodzonym dystrofii i dotyczy głownie populacji japońskiej.

4. Dystrofia - leczenie

Obecnie całkowite wyleczenie dystrofii mięśniowych jest niemożliwe. Stosowane metody mają na celu poprawę jakości życia chorych oraz jego przedłużenie. Przede wszystkim wykorzystywana jest sterydoterapia, która niesie za sobą wiele skutków ubocznych. Wspomagana jest fizjoterapią dzięki której chorzy dłużej mogą utrzymywać sprawność fizyczną. Prowadzone są także liczne badania naukowe nad syntezą białek, których wady powodują występowanie dystrofii oraz testuje się komórki macierzyste.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Dr n. med. Szymon Kujawiak
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza