Krew pępowinowa - pobranie i przechowywanie

Czy warto pobrać krew pępowinową?
Czy warto pobrać krew pępowinową?

Krew pępowinowa to krew znajdująca się w pępowinie i łożysku. Znajdują się w niej komórki macierzyste,...

zobacz galerię

Krew pępowinowa to bogate źródło komórek macierzystych – multipotencjalnych komórek organizmu. Ze względu na swoje właściwości komórki macierzyste są wykorzystywane w leczeniu chorób hematologicznych, onkologicznych, metabolicznych oraz immunologicznych. Najwygodniejszą i jedyną nieinwazyjną metodą pozyskiwania komórek macierzystych jest pobieranie ich z krwią pępowinową. Komórki macierzyste uzyskane po urodzeniu dziecka mają ok. dziesięciokrotnie lepsze zdolności regeneracyjne niż komórki pobrane ze szpiku kostnego. Co ważne, komórki pozyskane z krwi pępowinowej rzadziej przyczyniają się do powikłań po przeszczepieniu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Formalności przed pobraniem krwi pępowinowej

Jeśli para spodziewająca się dziecka chce skorzystać z oferty rodzinnego banku komórek macierzystych, powinna skontaktować się z wybraną przez siebie organizacją i podpisać umowę. Należy również uiścić opłatę wstępną w wysokości 450 zł. Gdy formalności zostaną dopełnione, rodzice otrzymują zestaw pobraniowy oznakowany w taki sposób, by nie doszło do pomyłek. W zestawie znajdują się sterylne narzędzia służące do pobrania krwi, a także dokumenty i inne konieczne materiały. Zestaw pobraniowy należy mieć ze sobą w dniu porodu w szpitalu. Przekazuje się go położnej. W przypadku banku publicznego konieczna jest pisemna zgoda rodziców na pobranie krwi dziecka oraz oficjalne zrzeknięcie się praw do niej.

2. Jak wygląda pobieranie oraz transport krwi pępowinowej?

Do pobrania krwi pępowinowej dochodzi po porodzie. Zabieg pozyskania krwi jest całkowicie bezbolesny, nieinwazyjny i neutralny. Za pomocą zestawu pobraniowego pobiera się krew ze sznura pępowinowego do specjalnego worka z płynem konserwującym (CPD), który ma zapobiegać procesowi krzepnięcia krwi. Ponadto należy uzyskać próbkę krwi żylnej od matki dziecka. Materiał zostaje zabezpieczony w specjalnym pojemniku i przetransportowany do laboratorium. Następnie przeprowadza się badania w celu wykrycia ewentualnych zakażeń bakteryjnych i wirusowych.

3. Jak przebiega preparatyka krwi pępowinowej?

Krew pępowinowa zostaje poddana procesowi preparatyki polegającemu na izolacji komórek macierzystych i zabezpieczeniu ich przed procesem zamrożenia. Gdy porcja krwi jest zamrożona, następuje przeniesienie jej do zbiornika z ciekłym azotem o temperaturze -190°C. W takiej temperaturze krew może być przechowywana przez długie lata. Aby nie stracić cennych właściwości krwi pępowinowej, konieczne jest zamrażanie i utrzymywanie jej w warunkach spełniających najwyższe standardy.

Krew pępowinową bada się pod kątem parametrów istotnych dla ewentualnych przeszczepów. Jeżeli porcja krwi ma zostać zdeponowana w banku publicznym, należy oznaczyć jej antygeny transplantacyjne (antygeny HLA). Są one kluczowe, gdy biorcą krwi ma być inna osoba niż jej dawca. W bankach rodzinnych badanie antygenów HLA wykonuje się bezpośrednio przed transplantacją.

4. Jak przechowuje się krew pępowinową?

Krew pępowinowa jest przechowywana w bankach publicznych i bankach rodzinnych. W banku publicznym deponuje się krew bezpłatnie, ale rodzice dziecka nie mają do niej praw. Z komórek macierzystych mogą wówczas korzystać wszyscy chorzy. Jeśli rodzice chcą zapewnić sobie wyłączne prawo do wykorzystania krwi pępowinowej swojego dziecka, mogą zdeponować ją w banku rodzinnym. Niestety, wiąże się to z pewnymi kosztami. Jeszcze do niedawna w naszym kraju funkcjonowały tylko trzy publiczne banki krwi. W kwietniu 2011 roku z inicjatywy rodzinnego Polskiego Banku Komórek Macierzystych S.A. powstał nowy bank publiczny. Zdeponowanie krwi pępowinowej jest możliwe bez żadnych opłat w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie.

Komórki macierzyste zachowują żywotność po rozmrożeniu nawet po upływie 15 lat. Profesor H.E. Broxmeyer – obecny przewodniczący Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego – opublikował pracę, w której pojawia się wzmianka o zachowaniu cennych właściwości komórek macierzystych aż po 24 latach przechowywania krwi pobranej z pępowiny noworodka.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
    i bądź na bieżąco!