Trwa ładowanie...

Doxycyclinum - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Doxycyclinum to lek dostępny wyłącznie na receptę, który stosowany jest między innymi w okulistyce, gastroenterologii i ginekologii oraz w dermatologii. Doxycyclinum stosowany jest także w leczeniu między innymi chorób płuc. Jak działa lek doxycyclinum? Jakie są wskazania do stosowania leku doxycyclinum?

spis treści

1. Skład leku Doxycyclinum

Doxycyclinum jest lekiem wydawanym na receptę, którego substancją czynną jest doksycyklina, której główne działanie polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych. Doksycyklina wykazuje więc działanie bakteriostatyczne o szerokim spektrum działania. Doxycyclinum jest antybiotykiem, który przeznaczony jest do stosowania ogólnego. Występuje w postaci tabletek, które przeznaczone są do stosowania doustnego.

Zobacz film: "Przewlekłe zapalenie zatok"

2. Wskazania do stosowania antybiotyku

Dzięki temu, że antybiotyk wykazuje działanie bakteriobójcze, stosowany jest w leczeniu takich zakażeń jak: zapalenia migdałków podniebiennych, gardła, ucha środkowego, zatok, oskrzeli, zapalenie płuc, zakażenia dróg moczowych (np: zapalenie pęcherza). Wskazaniem do stosowania leku doxycyclinum są także choroby przenoszone drogą płciową oraz zakażenia przewodu pokarmowego. Antybiotyk stosuje się także w okulistyce oraz w leczeniu dżumy, tularemii a także w zapobieganiu malarii.

Skuteczne domowe sposoby na ból gardła
Skuteczne domowe sposoby na ból gardła [10 zdjęć]

Ból gardła zazwyczaj wywołany jest infekcją bakteryjną lub wirusową. Gdy organizm zaatakują bakterie,

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania Doxycyclinum

Antybiotyk doxycyclinum nie jest przeznaczony dla dzieci, które nie ukończyły 12 roku życia. Głównym przeciwwskazaniem do stosowania leku jest nadwrażliwość lub uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Antybiotyku nie mogą stosować także osoby z ciężką niewydolnością wątroby. Inne przeciwwskazania do stosowania leku doxycyclinum to ciąża (zwłaszcza druga połowa) oraz karmienie piersią.

4. Dawkowanie leku

Lek przeznaczony jest do stosowania doustnego. Doxycyclinum najlepiej przyjmować podczas posiłku. Dawkowanie leku doxycyclinum oraz częstotliwość jego przyjmowania zleca indywidualnie lekarz w zależności od rodzaju choroby lub dolwgliwości. Pamiętaj, żeby przyjmować taką dawkę leku jaką zlecił Ci lekarz. Przyjmowanie większej dawki nie zwiększy skuteczności leku a jedynie wywoła skutki uboczne.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne zażywania Doxycyclinum

Podczas stosowania leku doxycyclinum mogą wystąpić skutki uboczne. Działania niepożądane podczas kuracji lekiem nie występują u wszystkich osób a jedynie u nielicznych. Skutki uboczne, które najczęściej występują podczas stosowania leku doxycyclinum to: zgaga, wymioty, wzdęcia, biegunka, rumień, obrzęk. Bardzo rzadko zaobserwowano reakcje nadwrażliwości takie jak: wykwity skórne, złuszczające zapalenie skóry, świąd, obrzęk naczynioruchowy, duszność, anafilaksja.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza