Trwa ładowanie...

Atoris - skład i działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
28.08.2023 18:26
Atoris to lek dostępny w postaci tabletek i wydawany wyłącznie na receptę
Atoris to lek dostępny w postaci tabletek i wydawany wyłącznie na receptę (Shutterstock)

Atoris to lek dostępny w postaci tabletek i wydawany wyłącznie na receptę. Lek atoris jest stosowany w kardiologii oraz w leczeniu chorób wewnętrznych w regulacji poziomu cholesterolu. W aptece możemy dostać opakowanie leku w którym będzie 30, 60 lub 90 tabletek.

spis treści

1. Jak działa Atoris?

Atoris jest lekiem wydawanym na receptę. Jego substancją czynną jest atorwastatyna, która głównie odpowiedzialna jest za zmniejszenie stężenia cholesterolu we krwi. Lek stosowany jest w leczeniu hipercholesterolemii oraz profilaktycznie u osób z czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Stosowanie leku Artois zmiejsza ryzyko wystąpienia: zawału serca, udaru mózgu, zgonu związanego z chorobą niedokrwienną serca.

2. Preparat Atoris

Preparat atoris wskazany jest u osób dorosłych oraz u dzieci powyżej 10. roku życia w celu zmniejszenia stężenia cholesterolu całkowitego, frakcji LDL cholesterolu, apolipoproteiny B i triglicerydów w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej lub hiperlipidemii mieszanej. Wskazaniem do stosowania leku atoris jest także zmniejszenie stężenia cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Lek atoris stosuje się także w zapobieganiu chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego.

3. Przeciwwskazania do stosowanai Atoris

Zobacz film: "Normy cholesterolu"

Istnieją pewne przeciwwskazania do stosowania leku atoris. Preparatu nie należy stosować u osób, które są uczulone lub nadwrażliwe na składniki leku oraz u kobiet w ciąży oraz u kobiet, które karmią piersią. Przeciwwskazaniem do stosowania leku jest także czynna choroba wątroby. Leku artois nie należy stosować u kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują antykoncepcji.

4. Dawkowanie

Dawkowanie leku atoris ściśle zleca lekarz w zależności od choroby i indywidualnego stanu zdrowia pacjenta. Zaleca się jednak w początkowej fazie leczenia przyjmować 10 mg leku na dobę. Przy leczeniu hipercholesterolemii i hiperlipidemii mieszanej poprawę można zauważyć już po dwóch tygodniach kuracji, u niektórych osób poprawa może nastąpić po czterech tygodniach przyjmowania leku atoris.

Leczenie heterozygotycznej hipercholesterolemii rodzinnej dawkowanie leku atoris ustala indywidualnie lekarz. Dawkę można zwiększać co cztery tygodnie do 40 mg na dobę. Jeśli to nie wystarczy dawkę można maksymalnie zwiększyć do 80 mg na dobę. Dzieci i młodzież do 10 roku życia powinny przyjmować lek pod ścisłą obserwacją lekarza.

Pamiętaj aby nie zażywać większych dawek leku, niż zlecił lekarz, ponieważ nie zwiększy to skuteczności medykamentu a jedynie wywoła niepożądane skutki uboczne, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne Atorisa

Najczęstsze skutki uboczne, jakie występują podczas stosowania leku atoris, zalicza się: zaparcia, wzdęcia, niestrawność, nudności, biegunka. Wystąpić mogą także bóle gardła i krtani, krwawienie z nosa, zapalenie błony śluzowej gardła i nosa, bezsenność, bóle głowy, reakcje uczuleniowe (wysypka skórna i świąd), bóle mięśni i stawów, ból pleców, obrzęki stawów, skurcze mięśni.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze