Trwa ładowanie...

Torbiel skórzasta

Torbiel skórzasta to najczęściej spotykana postać potworniaka dojrzałego – łagodnego nowotworu powstałego z dojrzałych, w pełni wykształconych komórek, wywodzących się z listka ektodermalnego, z którego powstają naskórek, paznokcie, włosy i gruczoły. Wszystkie pochodne ektodermy mogą znaleźć się we wnętrzu torbieli – ukształtowane włosy (takie same jak te, które rosną na ciele) oraz struktury wydzielające pot i łój. Stąd też wzięła się nazwa: torbiel skórzasta.

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

spis treści

1. Występowanie i objawy torbieli skórzastych

Gonady (jajnik, rzadziej – jądro) oraz narządy zlokalizowane w pośrodkowej linii ciała, tj. przysadka, struktury wewnątrz klatki piersiowej, okolica krzyżowo-lędźwiowa, to najczęstsze miejsca występowania torbieli. Torbiele skórzaste często też lokalizują się na twarzy i wewnątrz czaszki. Rzadziej występują:

  • torbiele w mózgu – są niezwykle rzadkie i wymagają interwencji neurochirurga,
  • torbiele w zatokach przynosowych – usunięcie ich jest niezwykle trudne,
  • torbiele rdzenia kręgowego – zazwyczaj łączą się z powierzchnią skóry.

Torbiel skórzasta to nowotwór łagodny i rzadko się zdarza, że dochodzi do jej zezłośliwienia. Może ona ujawnić się w wieku dziecięcym, jak i między 20 i 30 rokiem życia. Zmiana może nie dawać objawów długo i ujawnić się dopiero, gdy wystąpią powikłania z nią związane, np. skręt szypuły torbieli, jej zropienie, pęknięcie i inne.

2. Diagnostyka i leczenie torbieli skórzastych

Należy szukać pomocy lekarskiej, gdy torbiel:

  • boli i wykazuje oznaki stanu zapalnego,
  • rośnie lub zmienia kolor,
  • jest problemem natury estetycznej i jako takiej chcemy się jej pozbyć.

Zazwyczaj usuwanie torbieli skórzastej jest nieskomplikowanym zabiegiem. Zdarza się jednak, że torbiel pęka, staje się przyczyną stanu zapalnego, bólu i gorączki, a wtedy konieczna jest natychmiastowa interwencja lekarza. W przypadku torbieli skórzastych na twarzy, przed decyzją o ich usunięciu należy się upewnić, czy nie są to inne rodzaje narośli. Warto więc wiedzieć, że:

  • jako że torbiele skórzaste pojawiają się przy urodzeniu i rosną powoli, pacjent zwykle zauważa je w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania;
  • torbiele skórzaste na twarzy są zwarte i nie bolą, o ile nie pękną;
  • torbiele skórzaste nie są połączone z otaczającą skórą.

W rzadkich przypadkach torbiel skórzasta sięga struktur głębiej położonych niż skóra, jak na przykład jamy ustnej czy oczodołów. W takiej sytuacji lekarze zalecają przeprowadzenie tomografii komputerowej w celu dokonania oceny ewentualnego ryzyka zabiegu usunięcia torbieli.

Powierzchowne torbiele skórzaste usuwa się bardzo szybko w gabinecie zabiegowym lub w szpitalu. Przed zabiegiem lekarz oczyści miejsce operacji, zastosuje znieczulenie miejscowe, wykona nacięcie i usunie całą torbiel.

Nawet najmniejszych torbieli skórzastych nie należy usuwać samodzielnie, gdyż może się to skończyć krwawieniem, infekcją i innymi powikłaniami. Niedokładnie usunięte cysty często odrastają. Ponadto przy samodzielnym usuwaniu narośli uniemożliwia się dokonanie badania histopatologicznego, które pozwala określić rodzaj zmiany.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.