Przejdź na WP

USG ginekologiczne - działanie usg, wykorzystanie, kiedy wykonywać, przebieg badania, usg w ciąży

W ginekologii i położnictwie USG jest podstawową metodą diagnostyczną. Wprowadzenie ultrasonograficznej sondy dopochwowej znacznie poprawiło jakość badania i umożliwiło precyzyjną ocenę małych struktur, np. jajnika, błony śluzowej macicy. Obecnie uważa się, że USG dopochwowe powinno stanowić nieodłączny element badania ginekologicznego, ponieważ tylko w ten sposób można w pełni ocenić poszczególne elementy układu rozrodczego. Ten sposób obrazowania jest również niezastąpiony we wczesnym okresie ciąży. #ZdrowaPolka

Zobacz film: "Co może wykryć cytologia?"

spis treści

1. Usg ginekologiczne - Działanie USG i wykorzystanie w ginekologii

Ultrasonografia wykorzystuje do obrazowania narządów wewnętrznych fale ultradźwiękowe. Do badania używa się natężeń nieszkodliwych dla człowieka. Fale są wytwarzane przez przetwornik pizoelektryczny i przesyłane w głąb badanej części ciała. Jeżeli na swojej drodze fale napotkają jakąś przeszkodę (granicę między narządami, przerwę w tkankach, zwapnienia, jamy wypełnione płynem, pęcherzyki powietrza, ciało obce) zostają odbite. Pozostałe ultradźwięki przechodzą dalej. Tak zwane fale odbitego echa są odbierane przez ten sam przetwornik. Następnie otrzymane informacje są przetwarzane przez aparaturę i wyświetlane na monitorze. Tak powstały obraz (w postaci ciemnych i jasnych punktów), odzwierciedlający układ narządów i tkanek wewnętrznych, jest oceniany przez lekarza przeprowadzającego usg ginekologiczne.

Przy wykorzystaniu Dopplera można ocenić również przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ma to duże znaczenie w odróżnianiu zmian złośliwych od łagodnych oraz w czasie ciąży przy ocenie płodu i łożyska. USG przezpochwowe to jedno z najważniejszych badań w diagnostyce ginekologicznej. W porównaniu z USG przez powłoki brzuszne jest o wiele dokładniejsze i nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego. Przy pomocy sondy dopochwowej ocenia się budowę i położenie macicy. Dzięki temu można wykryć wady anatomiczne, mięśniaki i inne nieprawidłowe guzy. Potem mierzy się grubość endometrium (błona śluzowa macicy). Jeżeli jest zbyt grube (zwłaszcza u pań po menopauzie) konieczna jest dalsza diagnostyka w kierunku raka.

Ważnym elementem badania jest ocena jajników. Sprawdza się ich wielkość, położenie i budowę wewnętrzną, ocenia się ilość i wielkość pęcherzyków, w których zachodzi dojrzewanie komórek jajowych. To dobra metoda w wykrywaniu nieprawidłowych tworów w postaci guzów i torbieli. Od razu stara się ustalić, czy mają charakter łagodny, czy złośliwy (rak). Jest to też podstawą w rozpoznawaniu zespołu policystycznych jajników. Za każdym razem sprawdza się również budowę szyjki macicy. Nie jest to jednak dobra metoda do wykrywania nieprawidłowości w tym obszarze. W ten sposób da się uwidocznić jedynie zaawansowany proces nowotworowy.

2. Usg ginekologiczne - kiedy należy wykonać

USG ginekologiczne powinno być wykonywane podczas każdego badania ginekologicznego. Jeżeli gabinet naszego lekarza nie jest wyposażony w aparat USG, powinien nas kierować na to badanie co najmniej raz na rok lub dwa lata.

USG dopochwowe - zdjęcie
USG dopochwowe - zdjęcie

Zdjęcie przedstawia w oznaczonej kolejności: pęcherz moczowy, macicę oraz pochwę

zobacz galerię

W ciąży badanie USG głowicą dopochwową wskazane jest w jej wczesnych stadiach (5 - 10 tydzień), jeżeli dzieje się coś niepokojącego. Pierwsze planowe USG między 11., a 14. tygodniem można przeprowadzić głowicą dopochwową lub brzuszną.

Ponadto USG transwaginalne wykonuje się:

 • przy nieprawidłowych krwawieniach z dróg rodnych;
 • w diagnostyce bólów podbrzusza;
 • przy dolegliwościach związanych z miesiączką;
 • przy zaburzeniach miesiączkowania (w tym braku miesiączki);
 • aby ustalić przyczynę niepłodności (jako jeden z pierwszych elementów diagnostyki);
 • przy podejrzeniu zmian w obrębie jajników (zespół policystycznych jajników, torbiele);
 • w celu oceny cyklu miesiączkowego (owulacja);
 • przy podejrzeniu wad budowy narządu rodnego.

3. USG ginekologiczne u dziewic, przygotowanie do USG i przebieg badania

Aby nie uszkodzić błony dziewiczej przed rozpoczęciem współżycia raczej unika się badania za pomocą głowicy dopochwowej. W takim przypadku wskazane jest USG przez powłoki brzuszne lub przez odbyt. Jeżeli jednak podczas badania ginekologicznego możliwe jest użycie małego wziernika, czasami udaje dobrać się odpowiednio małą głowicę i wykonać USG przez pochwę. Przed wykonaniem USG lekarz zazwyczaj pyta, czy ginekolog prowadzi badanie przez pochwę, czy odbyt i w zależności od tego wybiera technikę.

Do USG ginekologicznego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Przed wejściem do gabinetu trzeba tylko obliczyć kiedy był pierwszy dzień ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia). Należy też pamiętać, aby przed badaniem opróżnić pęcherz moczowy (dotyczy to również kobiet w ciąży).

USG ginekologiczne można wykonać w każdym dniu cyklu, również podczas krwawienia miesiączkowego. Bardzo ważne jest także, aby zabrać ze sobą opisy i zdjęcia z poprzednich badań narządu rodnego (USG, tomografia, rezonans, badanie histopatologiczne) lub płodu (USG, badania prenatalne) oraz wypisy ze szpitala, jeżeli były wykonywane jakieś zabiegi w obrębie narządów płciowych.

Do usg ginekologicznego należy się rozebrać od pasa w dół. Przeprowadza się je w pozycji leżącej na plecach. Sonda jest podłużna i ma grubość około 1 - 2 cm. Nakłada się na nią jednorazową osłonkę zwilżoną żelem (przypomina prezerwatywę). Następnie lekarz wprowadza sondę do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze poszczególne struktury układu rozrodczego, a u kobiet w ciąży również dokładnie ocenia budowę zarodka/płodu. Badanie nie jest bolesne, ale może się wiązać z pewnym dyskomfortem. Trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Na koniec otrzymuje się wynik zawierający słowny opis badania oraz dokumentację w postaci zdjęć lub filmu.

4. USG ginekologiczne w ciąży

Odgrywa dużą rolę w pierwszym trymestrze. W bardziej zaawansowanych ciążach wykonuje się USG przez powłoki brzuszne.

 • 5 - 10 tydzień ciąży - w tym czasie używa się wyłącznie sondy dopochwowej. USG jest wskazane tylko w przypadku podejrzenia nieprawidłowego przebiegu ciąży. Wykonuje się je, gdy istnieje ryzyko poronienia lub ciąży pozamacicznej. Wskazywać na to mogą bóle podbrzusza i krwawienie z dróg rodnych.

 • 11 - 14 tydzień ciąży - to czas na pierwsze USG w ciąży. Jest niezwykle istotne dla oceny rozwoju płodu i wykrycia ewentualnych cech wskazujących na wady genetyczne (np. zespół Downa) oraz ciężkich wad uniemożliwiających kontynuację ciąży (bezmózgowie). Należy też określić dokładny wiek ciążowy (tydzień i dzień).

Badanie można wykonać za pomocą sondy dopochwowej lub brzusznej. Przy badaniu przez pochwę nie musi być wypełniony pęcherz moczowy. Za pomocą USG ginekologicznego diagnozuje się również to, czy szyjka macicy jest w stanie utrzymać ciążę do terminu porodu, czyli niewydolność cieśniowo-szyjkową. Badanie jest całkowicie bezpieczne, dlatego może być wielokrotnie powtarzane u kobiet w każdym wieku oraz w czasie ciąży.

Następny artykuł: Dieta po operacji ginekologicznej

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy