Leczenie niepłodności męskiej
Leczenie niepłodności u mężczyzn wykonywane jest na wiele sposobów. Wśród nich znaleźć można elektroejakulację, insemię lub metodę in vitro. Mężczyźni często traktują niepłodność jak wyrok i uważają ją za ostateczność. Tymczasem nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie - jej powodzenie. Lekarze do każdego dobierają indywidualną metodę, dlatego proces leczenia jest różny.
1. Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Do przyczyn niepłodności u mężczyzn zaliczamy:
- czynniki zewnętrzne – na przykład substancje chemiczne i metale ciężkie;
- radioterapię i chemioterapię;
- zmiany hormonalne;
- przeciwciała niszczące plemniki;
- zakażenie przenoszone drogą płciową;
- wady wrodzone i nabyte jąder;
- choroby nowotworowe;
- choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, zaburzenia czynności tarczycy i nadnerczy);
- zażywanie narkotyków lub leków;
- problemy seksualne;
- czynniki genetyczne;
- styl życia (stres, palenie, dieta uboga w cynk i selen).
Niepłodność to nie wyrok. Ten drobny, acz ważny fakt umyka panom, którzy po usłyszeniu diagnozy poddają się i nie chcą dalej walczyć.
Leczenie niepłodności- nie tylko męskiej, ale też kobiecej - jest procesem złożonym i długotrwałym. Zanim androlog zdiagnozuje problem, niepłodną parę czeka wykonanie szeregu badań. Leczenie niepłodności męskiej i jej efekty zależą od różnych czynników, uwarunkowań, przebytych chorób oraz indywidualnych cech pacjenta. Czasami leczenie jest zupełnie nieinwazyjne, choć problematyczne (może polegać na planowaniu stosunków płciowych w określonym czasie).
2. Jak leczyć niepłodność?
2.1. Chirurgiczne leczenie niepłodności męskiej
- Operacje żylaków powrózka nasiennego – jeżeli przyczyny męskiej niepłodności leżą w żylakach powrózka nasiennego, ich operacja pozwala odzyskać płodność. Zabieg umożliwia precyzyjnie uwidocznić naczynia limfatyczne i tętnice jądrowe.
- Odwrócenie zabiegu podwiązania nasieniowodów – operacja przywraca drożność nasieniowodów.
- Zapłodnienie wspomagane mikrochirurgicznie (MAF) – jedną z częściej stosowanych metod jest docytoplazmatyczna iniekcja plemników. Zabieg polega na połączeniu nieruchliwych plemników z komórką jajową otrzymaną w wyniku biopsji.
2.2. Leczenie farmakologiczne niepłodności
Leczenie farmakologiczne niepłodności męskiej jest najczęściej praktykowaną metodą. Niepłodność męskamoże być powodowana działaniem komórek przeciwplemnikowych, w takiej sytuacji mężczyzna powinien przez długi czas stosować zabezpieczenia w postaci prezerwatyw oraz hormonów sterydowych. Jeżeli dochodzi do ejakulacji wstecznej, lekarz przepisze leki sympatykomimiczne. W przypadku, gdy niepłodność jest powodowana stanem zapalnym męskiego układu rozrodczego, stosowane są szeroko pojęte antybiotyki.
2.3. Hormonalne leczenie niepłodności
Jeżeli u mężczyzn dojdzie do hypogonadyzmu hypogonadotropowego, należy zastosować hormon uwalniający gonadotropiny GnRH. Leczenie tak powstałej niepłodności możliwe jest za pomocą ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej i jej łączeniu z gonadotropiną menopauzalną. W przypadku izolowanego niedoboru FSH, stosuje się zastrzyki z FSH.
Niewrażliwość na androgeny leczone jest dużymi dawkami testosteronu, choć w przypadku tej przyczyny niepłodności, terapia jest mało skuteczna. Bromokryptynę podaje się w przypadku hiperprolaktynemii, czyli zwiększonego stężenia prolaktyny.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.