Trwa ładowanie...

Leczenie niepłodności męskiej

Leczenie niepłodności u mężczyzn wykonywane jest na wiele sposobów. Wśród nich znaleźć można elektroejakulację, insemię lub metodę in vitro. Mężczyźni często traktują niepłodność jak wyrok i uważają ją za ostateczność. Tymczasem nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie - jej powodzenie. Lekarze do każdego dobierają indywidualną metodę, dlatego proces leczenia jest różny.

spis treści
Leczenie niepłodności męskiej
Leczenie niepłodności męskiej

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się

zobacz galerię

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

1. Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Do przyczyn niepłodności u mężczyzn zaliczamy:

 • czynniki zewnętrzne – na przykład substancje chemiczne i metale ciężkie;
 • radioterapię i chemioterapię;
 • zmiany hormonalne;
 • przeciwciała niszczące plemniki;
 • zakażenie przenoszone drogą płciową;
 • wady wrodzone i nabyte jąder;
 • choroby nowotworowe;
 • choroby ogólnoustrojowe (cukrzyca, stwardnienie rozsiane, urazy rdzenia kręgowego, zaburzenia czynności tarczycy i nadnerczy);
 • zażywanie narkotyków lub leków;
 • problemy seksualne;
 • czynniki genetyczne;
 • styl życia (stres, palenie, dieta uboga w cynk i selen).

Niepłodność to nie wyrok. Ten drobny, acz ważny fakt umyka panom, którzy po usłyszeniu diagnozy poddają się i nie chcą dalej walczyć. Leczenie niepłodności- nie tylko męskiej, ale też kobiecej - jest procesem złożonym i długotrwałym. Zanim androlog zdiagnozuje problem, niepłodną parę czeka wykonanie szeregu badań. Leczenie niepłodności męskiej i jej efekty zależą od różnych czynników, uwarunkowań, przebytych chorób oraz indywidualnych cech pacjenta. Czasami leczenie jest zupełnie nieinwazyjne, choć problematyczne (może polegać na planowaniu stosunków płciowych w określonym czasie).

2. Jak leczyć niepłodność?

2.1. Chirurgiczne leczenie niepłodności męskiej

 • Operacje żylaków powrózka nasiennego – jeżeli przyczyny męskiej niepłodności leżą w żylakach powrózka nasiennego, ich operacja pozwala odzyskać płodność. Zabieg umożliwia precyzyjnie uwidocznić naczynia limfatyczne i tętnice jądrowe.

 • Odwrócenie zabiegu podwiązania nasieniowodów – operacja przywraca drożność nasieniowodów.

 • Zapłodnienie wspomagane mikrochirurgicznie (MAF) – jedną z częściej stosowanych metod jest docytoplazmatyczna iniekcja plemników. Zabieg polega na połączeniu nieruchliwych plemników z komórką jajową otrzymaną w wyniku biopsji.

2.2. Leczenie farmakologiczne niepłodności

Leczenie farmakologiczne niepłodności męskiej jest najczęściej praktykowaną metodą. Niepłodność męskamoże być powodowana działaniem komórek przeciwplemnikowych, w takiej sytuacji mężczyzna powinien przez długi czas stosować zabezpieczenia w postaci prezerwatyw oraz hormonów sterydowych. Jeżeli dochodzi do ejakulacji wstecznej, lekarz przepisze leki sympatykomimiczne. W przypadku, gdy niepłodność jest powodowana stanem zapalnym męskiego układu rozrodczego, stosowane są szeroko pojęte antybiotyki.

2.3. Hormonalne leczenie niepłodności

Jeżeli u mężczyzn dojdzie do hypogonadyzmu hypogonadotropowego, należy zastosować hormon uwalniający gonadotropiny GnRH. Leczenie tak powstałej niepłodności możliwe jest za pomocą ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej i jej łączeniu z gonadotropiną menopauzalną. W przypadku izolowanego niedoboru FSH, stosuje się zastrzyki z FSH.

Niewrażliwość na androgeny leczone jest dużymi dawkami testosteronu, choć w przypadku tej przyczyny niepłodności, terapia jest mało skuteczna. Bromokryptynę podaje się w przypadku hiperprolaktynemii, czyli zwiększonego stężenia prolaktyny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Mgr Monika Łapczyńska
Następny artykuł: Sztuczna sperma szansą na ojcostwo!
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza