Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Badanie płodności u kobiet

Avatar placeholder
07.08.2024 14:47
Badanie płodności u kobiet
Badanie płodności u kobiet (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę. Mogą to być nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, ale także wahania hormonalne wywołane problemami z tarczycą. Niepłodność pary może także wynikać z problemów zdrowotnych mężczyzny. Bardzo ważne jest więc, aby oboje partnerzy poddali się badaniom diagnostycznym. #ZdrowaPolka

spis treści

1. Wywiad i badanie fizykalne

Konsultacja ginekologiczna musi zacząć się od poznania historii chorób i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Lekarz musi wiedzieć:

  • czy kobieta cierpiała np. na choroby przenoszone drogą płciową,
  • czy przeszła operacje, szczególnie jeśli dotyczyły narządów płciowych,
  • jakie jest spożycie przez kobietę alkoholu, kofeiny oraz czy pali papierosy,
  • jak wygląda życie seksualne kobiety - jak często uprawia seks, czy są z tym jakieś problemy,
  • czy kobieta jest lub była narażona na działanie szkodliwych substancji chemicznych, toksyn czy promieniowania,
  • czy kobieta była w ciąży, czy urodziła dziecko,
  • jakich metod antykoncepcji używa,
  • czy już próbowała leczyć niepłodność.

Kolejnym krokiem jest określenie, jak wygląda cykl menstruacyjny. Dzieli się go na 4 części:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Endometrioza - jak ją rozpoznać i leczyć?"

W przypadku kobiet o nieregularnych miesiączkach, trudno jest określić moment owulacji, a jest to kluczowe dla zajścia w ciążę - faza okołoowulacyjna, czyli czas przed i po owulacji, to właśnie dni płodne.

Badanie fizykalne jest niezbędne, powinno się go zresztą przeprowadzać regularnie nie tylko przy badaniu niepłodności. Dzięki badaniu narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych przez ginekologa, można wykryć infekcje bakteryjne czy grzybicze, utrudniające zapłodnienie.

2. Testy na przeciwciała przeciwplemnikowe

Przeciwciała przeciwplemnikowe to część systemu immunologicznego, która uznaje plemniki za groźne dla organizmu i stara się je wyeliminować. Te przeciwciała zlepiają plemniki ze sobą, co ogranicza ich ruchliwość. Istnieją trzy rodzaje takich przeciwciał: IgG, IgM i IgA. Mogą one występować zarówno w organizmie kobiety (bada się krew), jak i mężczyzny (bada się krew i spermę).

3. Badania hormonalne

Badania poziomu hormonów są bardzo ważne w diagnostyce niepłodności u kobiet. Dzięki nim można wykryć nieprawidłowości hormonalne, które często utrudniają zajście w ciążę. Są to zwykle badania:

4. Test po stosunku (PCT)

Test PCT to badanie niepłodności, inaczej nazywane testem Simmsa-Huhnera, przeprowadza się kilka godzin po stosunku. Bada się śluz szyjki macicy i zawarte w nim plemniki. To badanie niepłodności u kobiet i u mężczyzn, gdyż dzięki niemu można stwierdzić zarówno nieprawidłowości śluzu (może być np. zbyt gęsty i nie przepuszczać plemników) jak i plemników (mogą mieć nieprawidłową budowę lub obniżoną ruchliwość).

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to także inne badania, które wykonuje się w rzadszych przypadkach, aby wykluczyć pewne schorzenia utrudniające zajście w ciążę. Są to na przykład różnego rodzaju badania obrazujące stan kobiecych narządów płciowych, jak histerosalpingografia czy histeroskopia.

Jeśli pragniesz mieć dziecko, musisz znać przyczynę, aby to skutecznie wyleczyć. Ciągle, mimo rozwoju medycyny, są przypadki, kiedy nie da się ustalić przyczyny niepłodności. Jednocześnie są kobiety, które z medycznego punktu widzenia nie powinny zajść w ciążę, a cieszą się zdrowym maleństwem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie płodności u mężczyzn
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze