Badanie płodności u kobiet

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę. Mogą to być nieprawidłowości w budowie narządów rodnych, ale także wahania hormonalne wywołane problemami z tarczycą. Niepłodność pary może także wynikać z problemów zdrowotnych mężczyzny. Bardzo ważne jest więc, aby oboje partnerzy poddali się badaniom diagnostycznym.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Endometrioza - jak ją rozpoznać i leczyć?"

Badanie płodności u kobiet

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to...

Wywiad i badanie fizykalne

Konsultacja ginekologiczna musi zacząć się od poznania historii chorób i ogólnego stanu zdrowia kobiety. Lekarz musi wiedzieć:

 • czy kobieta cierpiała np. na choroby przenoszone drogą płciową,
 • czy przeszła operacje, szczególnie jeśli dotyczyły narządów płciowych,
 • jakie jest spożycie przez kobietę alkoholu, kofeiny oraz czy pali papierosy,
 • jak wygląda życie seksualne kobiety - jak często uprawia seks, czy są z tym jakieś problemy,
 • czy kobieta jest lub była narażona na działanie szkodliwych substancji chemicznych, toksyn czy promieniowania,
 • czy kobieta była w ciąży, czy urodziła dziecko,
 • jakich metod antykoncepcji używa,
 • czy już próbowała leczyć niepłodność.

Kolejnym krokiem jest określenie, jak wygląda cykl menstruacyjny. Dzieli się go na 4 części:

 • menstruację,
 • fazę folikularną,
 • owulację,
 • fazę lutealną.

W przypadku kobiet o nieregularnych miesiączkach, trudno jest określić moment owulacji, a jest to kluczowe dla zajścia w ciążę - faza okołoowulacyjna, czyli czas przed i po owulacji, to właśnie dni płodne.

Badanie fizykalne jest niezbędne, powinno się go zresztą przeprowadzać regularnie nie tylko przy badaniu niepłodności. Dzięki badaniu narządów płciowych zewnętrznych i wewnętrznych przez ginekologa, można wykryć infekcje bakteryjne czy grzybicze, utrudniające zapłodnienie.

Testy na przeciwciała przeciwplemnikowe

Przeciwciała przeciwplemnikowe to część systemu immunologicznego, która uznaje plemniki za groźne dla organizmu i stara się je wyeliminować. Te przeciwciała zlepiają plemniki ze sobą, co ogranicza ich ruchliwość. Istnieją trzy rodzaje takich przeciwciał: IgG, IgM i IgA. Mogą one występować zarówno w organizmie kobiety (bada się krew), jak i mężczyzny (bada się krew i spermę).

Badania hormonalne

Badania poziomu hormonów są bardzo ważne w diagnostyce niepłodności u kobiet. Dzięki nim można wykryć nieprawidłowości hormonalne, które często utrudniają zajście w ciążę. Są to zwykle badania:

 • badanie poziomu FSH,
 • badanie poziomu LH,
 • badanie poziomu TSH,
 • badanie poziomu progesteronu,
 • badanie poziomu prolaktyny.

Test po stosunku (PCT)

To badanie niepłodności, inaczej nazywane testem Simmsa-Huhnera, przeprowadza się kilka godzin po stosunku. Bada się śluz szyjki macicy i zawarte w nim plemniki. To badanie niepłodności u kobiet i u mężczyzn, gdyż dzięki niemu można stwierdzić zarówno nieprawidłowości śluzu (może być np. zbyt gęsty i nie przepuszczać plemników) jak i plemników (mogą mieć nieprawidłową budowę lub obniżoną ruchliwość).

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to także inne badania, które wykonuje się w rzadszych przypadkach, aby wykluczyć pewne schorzenia utrudniające zajście w ciążę. Są to na przykład różnego rodzaju badania obrazujące stan kobiecych narządów płciowych, jak histerosalpingografia czy histeroskopia.

Jeśli pragniesz mieć dziecko, musisz znać przyczynę, aby to skutecznie wyleczyć. Ciągle, mimo rozwoju medycyny, są przypadki, kiedy nie da się ustalić przyczyny niepłodności. Jednocześnie są kobiety, które z medycznego punktu widzenia nie powinny zajść w ciążę, a cieszą się zdrowym maleństwem.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed od 10 lat pomagają parom, które mają problemy z poczęciem dziecka.

Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę.

Diagnostyka niepłodności

Jak przebiega test SCD (WIDEO)

Jak przebiega test SCD (WIDEO) Odtwórz wideo

Test SCD to test dyspersji chromatyny plemników. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest właściwe przygotowanie. W czasie testu SCD wykonuje się barwienie próbek nasienia w celu wizualizacji stopnia fragmentacji DNA plemników. Następnie pod mikroskopem...

Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia

Badanie nasienia

Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

Diagnostyka niepłodności

Badanie MSOME-6600 (WIDEO)

Badanie MSOME-6600 (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie MSOME-6600 to badanie morfologii organelli ruchliwych plemników przy powiększeniu 6600 razy. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce (...) niepłodności męskiej. Test zaczyna się od właściwego przygotowania plemników....

Diagnostyka niepłodności

Bezpłatne konsultacje w InviMed (WIDEO)

Bezpłatne konsultacje w InviMed (WIDEO) Odtwórz wideo

Bezpłatne konsultacje w InviMed 26 maja 2012 roku odbył się Dzień Otwarty w klinikach InviMed. Jest to największa sieć klinik leczenia niepłodności (...) 50 osób. W Dniu Otwartym miały miejsce bezpłatne spotkania z lekarzami zajmującymi...

Diagnostyka niepłodności

Badanie płodności u mężczyzn

Diagnostyka niepłodności męskiej to proces, który zazwyczaj wymaga wielu różnorodnych i czasochłonnych badań. Jednak coraz częściej udaje się postawić diagnozę, przyczyna niepłodności zostaje odkryta...

Diagnostyka niepłodności

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność i niepłodność to dwa różne pojęcia medyczne. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, oznaczającym trwałą niezdolność do spłodzenia potomstwa i niestety, nie można jej wyleczyć. Para bezpłodna nigdy nie będzie miała własnego, biologicznego...