Zapłodnienie in vitro

Zapłodnienie in vitro ma na celu pokonanie przyczyn niepłodności poprzez zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych komórek wyodrębnionych z organizmu. Jest ogromną szansą dla małżeństw, które nie mogą mieć dzieci. Niewątpliwie niepłodność i bezdzietność to jedne z najtrudniejszych problemów małżeńskich. Jednak w wielu przypadkach, gdy niemożliwe jest zapłodnienie naturalne, sztuczne zapłodnienie może zakończyć się sukcesem. Niestety, zapłodnienie in vitro często wymaga wielu prób i wcześniejszych badań z zakresu diagnostyki niepłodności, a wszystko to jest bardzo kosztowne.

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"

Na czym polega zapłodnienie in vitro?

Sztuczne zapłodnienie in vitro to proces złożony. Rozpoczyna się stymulacją hormonalną kobiety poprzez punktację, a następnie poprzez zapłodnienie w wyniku segregacji komórek w warunkach laboratoryjnych. Końcowy etap to transfer zarodków do jamy macicy.

Stymulacja hormonalna polega na uzyskaniu większej ilości komórek jajowych. Kobieta przyjmuje hormony, które są odpowiedzialne za wzrost pęcherzyków jajnikowych. Właściwa hormonalna stymulacja pęcherzyków, w której są obecne komórki jajowe, ma swój początek w tym cyklu.

In vitro - zdjęcia

Zapłodnienie pozaustrojowe polega na połączeniu komórki jajowej i plemnika w warunkach laboratoryjnych. Na zdjęciu widoczny zarodek w piątym dniu po z...

Metody zapłodnienia in vitro

  • Metoda ICSI – to wprowadzenie plemnika do komórki jajowej w przypadku, kiedy u mężczyzny odnotowuje się bardzo słabe parametry nasienia, ponieważ wymaga tylko kilku plemników - tyle, ile uzyskano komórek jajowych. Mikroiniekcja plemnika wpływa na zmniejszenie przyczyn niepłodności, które polegają na nieodpowiedniej budowie komórek jajowych. Metoda ICSI ma za zadanie bezpośrednio wprowadzać plemnik do komórki jajowej. Pozostałe etapy tej procedury in vitro, takie jak: stymulacja, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy, są takie same jak w przypadku in vitro.
  • Inseminacja – metoda polega na podawaniu plemników do jamy macicy za pośrednictwem cieniutkiego cewnika. Dzięki temu omija się bariery związane ze śluzem szyjkowym, co zapobiega uszkodzeniu plemników.
In vitro - zdjęcia

Do zapłodnienia dochodzi w momencie połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Aby doszło do poczęcia, kobieta musi być płodna i posiadać również płodny...

Metody in vitro są wykonywane przez doświadczonych lekarzy i embriologów. Skuteczność in vitro jest na tyle duża, że pozwala cieszyć się potomstwem wielu parom. Przebieg zapłodnienia ma kilka etapów. Przed wykonaniem zabiegu, kobieta powinna mieć zrobione badania, m.in: morfologię krwi , badanie moczu. Wskazania do zabiegu to niedrożne jajowody oraz niepłodność idiopatyczna .

Komentarze (6)
~Irma
~Irma ponad rok temu

Ja jestem po zabiegu in vitro które było dla mnie i dla męża ostatnią deską ratunku. Baliśmy się okropnie czy się uda czy nie. Ale finał jest taki że mamy zdrowego syna :). Ważne żeby trafić na dobrą klinikę gdzie nie tylko zajmą się od strony medycznej ale jeszcze mają odpowiednie podejścia od strony emocjonalnej.

Odpowiedz
~karolina
~karolina ponad rok temu

Hej, jestem nowa na forum. Nie wiem od czego zacząć bo to dość delikatny temat dla mnie. Od dluzego czasu staramy sie o dziecko, jestem pacjentka Invimedu. To była trudna decyzja dla nas, ale zdecydowaliśmy sie zaadoptować komórkę jajowa. Czy są tutaj osoby, które mają już za sobą adopcję?

Odpowiedz
~lilka
~lilka ponad rok temu

Czytaliśmy ostatnio z mężem, ze jest możliwość oddania do adopcji jajeczek. Czy w ten sposób pomogę innym niepłodnym parom? Uważam,ze tak. Uważam rownież, ze to świetny pomysł, każda kobieta powinna wyjsć z taka inicjatywa, chęci pomocą.

Odpowiedz
~michalina
~michalina ponad rok temu

My z mezem jestesmy w trakcie robienia badan i wstepnych konsultacji. Zdecydowalismy sie na Invimed, Slyszalam dobre opinie i rowniez mamy jednego lekarza. Nam panstwo nie refunduje In vitro, ale korzystamy z programu znizkowego In vitro z sukcesem.

Odpowiedz
~karolina
~karolina ponad rok temu

My z mężem długo staraliśmy się o dziecko, aż w końcu wybraliśmy się do kliniki. Moim zdaniem to świetne rozwiązanie dla par, które samoistnie nie mogą mieć dzieci. Miałam jednego lekarza prowadzącego, świetny lekarz. Moim zdaniem pary, które mają problem z niepłodnością powinny zainteresoiwać się, bo sa kliniki, które finansuję państwo.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zapłodnienie in vitro
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Zapłodnienie in vitro
Zapłodnienie in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

Gwiazdy, które skorzystały z in vitro

jest jednak to, aby nigdy się nie poddawać, bo nawet jeżeli naturalne zapłodnienie nie jest możliwe to istnieje rozwiązanie w postaci zapłodnienia in vitro (...) . Na czym polega zapłodnienie...

Zapłodnienie in vitro

Próbka in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Zapłodnienie in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Sprawdź, czy uda się in vitro

Badanie przeprowadzone przez naukowców na Uniwersytecie Browna i w Szpitalu dla Kobiet i Dzieci wykazały, że na początku cyklu zapłodnienia in vitro, rezultaty badań krwi pod kątem hormonu AMH mogą pomóc...

Zapłodnienie in vitro

Ta choroba dotyka tylko 1 proc. mężczyzn (WIDEO)

Azoospermia to niezwykle rzadka choroba pojawiająca się u mężczyzn. Charakteryzuje się brakiem powstawania plemników w nasieniu. Choroba ta dotyka zaledwie 1 proc. mężczyzn, jednak jest ona możliwa. 34-letnia Karina i 42-letni Artur od kilku lat starają...

Zapłodnienie in vitro

Powikłania in vitro

Powikłania in vitro

Do najczęstszych symptomów hiperstymulacji, poza przybraniem na wadze i zwiększeniem obwodu brzucha, zalicza się również nudności i wymioty.

Zapłodnienie in vitro

Badanie przed in vitro

Badanie przed in vitro

Przygotowanie do in vitro to nie tylko procedury umożliwiające dokonanie sztucznego zapłodnienia, ale również wszelkie badania diagnostyczne, które pozwalają ustalić przyczynę niepłodności.