Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Monika Łapczyńska

Zapłodnienie in vitro

Avatar placeholder
16.05.2023 18:21
Zapłodnienie in vitro
Zapłodnienie in vitro (Shutterstock)

Zapłodnienie in vitro ma na celu pokonanie przyczyn niepłodności poprzez zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych komórek wyodrębnionych z organizmu. Jest ogromną szansą dla małżeństw, które nie mogą mieć dzieci. Niewątpliwie niepłodność i bezdzietność to jedne z najtrudniejszych problemów małżeńskich. Jednak w wielu przypadkach, gdy niemożliwe jest zapłodnienie naturalne, sztuczne zapłodnienie może zakończyć się sukcesem. Niestety, zapłodnienie in vitro często wymaga wielu prób i wcześniejszych badań z zakresu diagnostyki niepłodności, a wszystko to jest bardzo kosztowne.

spis treści

1. Na czym polega zapłodnienie in vitro?

Sztuczne zapłodnienie in vitro to proces złożony. Rozpoczyna się stymulacją hormonalną kobiety poprzez punktację, a następnie poprzez zapłodnienie w wyniku segregacji komórek w warunkach laboratoryjnych. Końcowy etap to transfer zarodków do jamy macicy.

Stymulacja hormonalna polega na uzyskaniu większej ilości komórek jajowych. Kobieta przyjmuje hormony, które są odpowiedzialne za wzrost pęcherzyków jajnikowych. Właściwa hormonalna stymulacja pęcherzyków, w której są obecne komórki jajowe, ma swój początek w tym cyklu.

2. Metody zapłodnienia in vitro

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"
  • Metoda ICSI – to wprowadzenie plemnika do komórki jajowej w przypadku, kiedy u mężczyzny odnotowuje się bardzo słabe parametry nasienia, ponieważ wymaga tylko kilku plemników - tyle, ile uzyskano komórek jajowych. Mikroiniekcja plemnika wpływa na zmniejszenie przyczyn niepłodności, które polegają na nieodpowiedniej budowie komórek jajowych. Metoda ICSI ma za zadanie bezpośrednio wprowadzać plemnik do komórki jajowej. Pozostałe etapy tej procedury in vitro, takie jak: stymulacja, pobranie komórek jajowych, transfer zarodków do jamy macicy, są takie same jak w przypadku in vitro.
  • Inseminacja – metoda polega na podawaniu plemników do jamy macicy za pośrednictwem cieniutkiego cewnika. Dzięki temu omija się bariery związane ze śluzem szyjkowym, co zapobiega uszkodzeniu plemników.
In vitro - zdjęcia
In vitro - zdjęcia

Do zapłodnienia dochodzi w momencie połączenia się komórki jajowej z plemnikiem. Aby doszło do poczęcia,

zobacz galerię

Metody in vitro są wykonywane przez doświadczonych lekarzy i embriologów. Skuteczność in vitro jest na tyle duża, że pozwala cieszyć się potomstwem wielu parom. Przebieg zapłodnienia ma kilka etapów. Przed wykonaniem zabiegu, kobieta powinna mieć zrobione badania, m.in: morfologię krwi , badanie moczu. Wskazania do zabiegu to niedrożne jajowody oraz niepłodność idiopatyczna .

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Alternatywne metody leczenia niepłodności
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze