Przyczyny bezpłodności
Przyczyny bezpłodności rozkładają się równomiernie u kobiet i u mężczyzn. Jedna trzecia problemów z bezpłodnością jest spowodowana przez mężczyzn, jedna trzecia przez kobiety, a pozostała jedna trzecia przez oboje partnerów. Problem bezpłodności może wynikać z wielu różnych czynników. Często zdarza się także, że kilka przyczyn występuje równocześnie. Jakie są główne i najczęstsze przyczyny bezpłodności u kobiet, a jakie u mężczyzn?
1. Przyczyny bezpłodności u kobiet
1.1. Przyczyną bezpłodności u kobiet mogą być zaburzenia cyklu i owulacji:
- Brak owulacji połączony z brakiem okresu: przedwczesna menopauza, anomalie genetyczne (Zespół Turnera), anoreksja lub inne czynniki psychogenne powodujące zatrzymanie wydzielania hormonów rozrodczych przez przysadkę mózgową, guzy przysadki mózgowej, wysoki poziom prolaktyny,
- Brak owulacji przy równoczesnym występowaniu krwawienia miesiączkowego: syndrom LUF, czyli syndrom niepękających pęcherzyków,
- Zaburzenia owulacji: niewydolność ciałka żółtego, zaburzenia tarczycy, endometrioza.
1.2. Bezpłodność u kobiet może również wynikać z nieprawidłowości w błonie śluzowej macicy:
- przewlekłe zapalenia,
- zrosty pozapalne i pozabiegowe.
1.3. Ryzyko bezpłodności u kobiet wzrasta również za sprawą przebytych infekcji narządów miednicy mniejszej:
- w przebiegu zabiegu usunięcia ciąży,
- zapalenie przydatków (bakteryjne, rzeżączkowe, choroby przenoszone drogą płciową),
- po przebytych operacjach,
- związane ze stosowaniem wkładki wewnątrzmacicznej.
1.4. Przyczyną bezpłodności u kobiet mogą być także choroby układowe:
- cukrzyca,
- choroby układu krążenia,
- przewlekłe zapalenie nerek,
- choroby tarczycy,
- zaburzenia odżywiania,
- przewlekły alkoholizm,
- choroby układu oddechowego i inne.
1.5. Bezpłodność u kobiet może również wynikać z wad wrodzonych i z czynników środowiskowych: palenie papierosów, promieniowanie elektromagnetyczne, przewlekły hałas.
2. Przyczyny bezpłodności u mężczyzn
Przyczyny bezpłodności u mężczyzn to wszystkie te czynniki, które przyczyniają się do obniżenia ilości i jakości spermy, a konkretnie zawartych w niej plemników.
Zła jakość spermy może wynikać z nieprawidłowego funkcjonowania jąder, na przykład z powodu zaburzeń w pracy podwzgórza lub przysadki mózgowej.
Bezpłodność u mężczyzn może również wynikać z niewystarczającej ilości plemników w spermie. Te zaburzenia pracy jąder wynikają z anomalii chromosomowych (Zespół Klinefeltera), powikłań infekcji jąder lub długotrwałej ekspozycji na promieniowanie lub ciepło.
Inną przyczyną bezpłodności u mężczyzn są nieprawidłowości wtransporcie plemników, spowodowane zatkaniem nasieniowodów i najądrza. Takie zatkanie może być cechą wrodzoną lub nabytą (guzy jąder, mukowiscydoza, powikłania zapalne lub pooperacyjne).
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.