Trwa ładowanie...

Prolaktyna a zajście w ciążę

Avatar placeholder
10.09.2014 10:22
Prolaktyna a zajście w ciążę
Prolaktyna a zajście w ciążę (Zdjęcie autorstwa: tasha / CC0 1.0)

Prolaktyna, inaczej laktotropina, to hormon produkowany w przysadce mózgowej. U kobiet ciężarnych i karmiących poziom prolaktyny wzrasta, pobudzając wzrost gruczołów sutkowych i wywołując laktację. W pierwszych miesiącach po porodzie prolaktyna blokuje również owulację i menstruację. Młode mamy zadają liczne pytania dotyczące tego tematu. Jak prolaktyna wpływa na możliwość zajścia w ciążę oraz czy można zajść w ciążę podczas karmienia piersią?

1. Czym jest prolaktyna?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej, występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. U kobiet zadaniem prolaktyny jest utrzymanie laktacji oraz udział w produkcji progesteronu. U mężczyzn wpływa na wydzielanie testosteronu.

Normy prolaktyny (oprócz kobiet w ciąży i karmiących):
Mężczyźni: 2-15 mg/l lub 60-450 mU/l
Kobiety przed menopauzą: 3-20 mg/l lub 90-600 mU/l
Kobiety po menopauzie 2-15 mg/l lub 60-450 mU/l

2. Wysoka prolaktyna a ciąża

Wysoki poziom prolaktyny (hiperprolaktynemia) poza okresem ciąży i karmienia może być odpowiedzialny za bezpłodność i zespół amenorrhea-galactorhea. Problemy z zajściem w ciążę często wynikają z nadmiaru prolaktyny. Jest to szczególnie powszechne u kobiet, które mają już dzieci, jednak wskutek niekarmienia piersią poziom tego hormonu znacznie wzrósł. Pierwszym i najczęściej występującym objawem tego zaburzenia jest brak owulacji, a w konsekwencji brak pojawienia się miesiączki. Wysoka prolaktyna to najczęstsza, ale i najłatwiejsza do leczenia przyczyna niepłodności.

3. Karmienie piersią a zajście w ciążę

Laktacja jest wywoływana i podtrzymywana przez wydzielanie prolaktyny w przysadce mózgowej kobiety. Powszechnie uważa się, że karmienie piersią chroni przed zajściem w ciążę. Faktycznie, wysoki poziom prolaktyny podczas karmienia uniemożliwia owulację, a tym samym zajście w ciążę. Tymczasem stężenie prolaktyny we krwi rośnie w czasie karmienia i stopniowo spada po karmieniu. Karmienie piersią nie gwarantuje zabezpieczenia przed następną ciążą. To, czy kobieta zajdzie w ciążę, czy nie zależy od czasu trwania jednego karmienia oraz od częstotliwości karmienia. Im częściej i dłużej kobieta karmi, tym mniejsza jest szansa na zajście w ciążę.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Przyczyny bezpłodności
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze