Badania istotne w diagnostyce niepłodności

Niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę, trwającą przynajmniej rok po odstawieniu antykoncepcji. W odróżnieniu od bezpłodności, niepłodność daje nadzieję parze na wyleczenie i doczekanie się potomka. Jednak aby rozpocząć odpowiednie leczenie, niezbędna jest prawidłowa diagnoza lekarza ,oparta na szczegółowym wywiadzie oraz badaniach partnerów. Jakie badania są wykonywane w takiej sytuacji?

Histeroskopia i laparoskopia w leczeniu niepłodności

Badania te pozwalają na ocenę stanu narządów jamy macicy. Histeroskopia polega na oglądaniu wnętrzna jamy macicy za pomocą specjalnego narządu optycznego (histeroskopu). Umożliwia ona ocenę zmian w obrębie narządów rodnych kobiety. Laparoskopia natomiast to metoda zabiegowa, która pozwala na wprowadzeniu do jamy brzusznej układu optycznego, umożliwiając nie tylko przegląd jamy brzusznej ale także wykonywanie różnorodnych zabiegów ginekologicznych. Wymaga ona wcześniejszego wykonania niewielkich nacięć powłoki brzusznej.

Dieta śródziemnomorska a serce

Badania hormonalne

Z punktu widzenia diagnostyki niepłodności żeńskiej niezwykle istotna jest ocena rezerwy jajnikowej, która określa potencjał rozrodczy kobiety. Najczęściej w tym celu stosuje się parametr AHM, Inhibiny B, ew. FSH oraz badanie USG. By szczegółowo ocenić prawidłowość przebiegu cyklu menstruacyjnego oraz równowagę hormonalną wykonuje się badanie estradiolu, testosteronu, LH, TSH. Badania hormonalne wykonuje się także u mężczyzn, jeśli występuje podejrzenie, że niepłodność może wiązać się z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Diagnostyka niepłodności żeńskiej obejmuje nie tylko ocenę hormonów, ale także badania ultrasonograficzne narządu rodnego (USG dopochwowe) czy ocenę prawidłowości budowy macicy (badanie HSG).

Monitoring cyklu i ocena owulacji

Badania ultrasonograficzne wykonywane przez doświadczonego lekarza pozwalają ocenić przebieg cyklu oraz występowanie owulacji (jajeczkowania). Podczas umówionych w określonych dniach wizyt specjalista obserwuje i ocenia wzrost oraz dojrzewanie pęcherzyka Graafa, a także grubość i strukturę błony śluzowej macicy (endometrium). W celu pełnej oceny cyklu miesięcznego zaleca się zazwyczaj przynajmniej trzy wizyty połączone z diagnostyką USG. Domowe testy do wykrywania owulacji dostępne w aptekach są znacznie mniej czułe i nie dają odpowiedzi na pytanie o prawidłowość owulacji.

Badanie nasienia

Badanie nasienia umożliwia określenie podstawowych parametrów, takich jak jakość i ruchliwość plemników. Badanie to jest podstawowym wyznacznikiem płodności męskiej - w przypadku nieprawidłowego wyniku, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki. Może ona obejmować m.in.: badanie w kierunku stresu oksydacyjnego, badanie fragmentacji DNA plemnika, ocenę morfologii, test wiązania z kwasem hialuronowym czy separację diagnostyczną plemników.

Dodatkowo, lekarz może zlecić również wykonanie badań DNA u obojga partnerów (kariotyp, AZF, CFTR etc.), w celu wykluczenia ewentualnych zaburzeń o podłożu genetycznym u niepłodnej pary.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności

Jak przebiega test SCD

Jak przebiega test SCD Odtwórz wideo

Test SCD to test dyspersji chromatyny plemników. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest właściwe przygotowanie. W czasie testu SCD wykonuje się barwienie próbek nasienia w celu wizualizacji stopnia fragmentacji DNA plemników. Następnie pod mikroskopem...

Diagnostyka niepłodności

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed od 10 lat pomagają parom, które mają problemy z poczęciem dziecka.

Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę.

Diagnostyka niepłodności

Badanie MSOME-6600

Badanie MSOME-6600 Odtwórz wideo

Badanie MSOME-6600 to badanie morfologii organelli ruchliwych plemników przy powiększeniu 6600 razy. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce (...) niepłodności męskiej. Test zaczyna się od właściwego przygotowania plemników....

Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia

Badanie nasienia

Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

Diagnostyka niepłodności

Bezpłatne konsultacje w InviMed (WIDEO)

Bezpłatne konsultacje w InviMed (WIDEO) Odtwórz wideo

26 maja 2012 roku odbył się Dzień Otwarty w klinikach InviMed. Jest to największa sieć klinik leczenia niepłodności w Polsce, która obchodziła (...) miejsce bezpłatne spotkania z lekarzami zajmującymi się leczeniem niepłodności...

Diagnostyka niepłodności

Badanie płodności u mężczyzn

Diagnostyka niepłodności męskiej to proces, który zazwyczaj wymaga wielu różnorodnych i czasochłonnych badań. Jednak coraz częściej udaje się postawić diagnozę, przyczyna niepłodności zostaje odkryta...

Diagnostyka niepłodności

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność i niepłodność to dwa różne pojęcia medyczne. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, oznaczającym trwałą niezdolność do spłodzenia potomstwa i niestety, nie można jej wyleczyć. Para bezpłodna nigdy nie będzie miała własnego, biologicznego...