Badania na niepłodność

Niepłodność definiuje się jako niezdolność do zajścia w ciążę, trwającą przynajmniej rok po odstawieniu antykoncepcji. W odróżnieniu od bezpłodności, niepłodność daje nadzieję parze na wyleczenie i doczekanie się potomka. Jednak aby rozpocząć odpowiednie leczenie (np. przyjmowanie leków na niepłodność), potrzebna jest prawidłowa diagnoza lekarza. Diagnoza lekarska oparta jest na wywiadzie oraz na badaniach obu partnerów. Jakie badania są wykonywane w takiej sytuacji?

Polecane wideo:

Badanie nasienia

Podczas badania nasienia u mężczyzn określana jest ilość plemników oraz ich ruchliwość. Często jednak takie badanie nie daje możliwości zidentyfikowania jakie są przyczny nieprawidłowości. Słaba jakość spermy może mieć podłoże genetyczne lub wynikać z niezdrowego stylu życia mężczyzny.

Test na owulację u kobiet

W przypadku kobiet, lekarz zazwyczaj najpierw zaleca sprawdzenie czy w organizmie dochodzi do owulacji. To może zostać wykryte poprzez badanie hormonalne krwi, badanie USG jajników lub test owulacyjny zakupiony w aptece. Jeśli kobieta ma nieregularne cykle owulacyjne, wskazuje to na problemy z owulacją. Jednak nawet regularne cykle nie muszą oznaczać, że zaburzenia owulacji nie występują.

Histerosalpingografia

Jeśli owulacja występuje u kobiety starającej się o dziecko, lekarza zaleca kolejne badanie. Histerosalpingografia to badanie radiologiczne pokazujące stan macicy oraz jajowodów. Wykrywa ono nieprawidłowości w budowie układu rozrodczego, np. niedrożność jajowodów.

Laparoskopia

Pozwala lekarzowi zbadać jajniki, macicę, jajowody oraz jamę brzuszną. Badanie jest dość inwazyjne, wymaga wprowadzania do jamy brzusznej teleskopu. Zaletą laparoskopii jest to, że pozwala ona nie tylko na prawidłową diagnozę, ale także na jednoczesne leczenie, np. endometriozy.

Badanie hormonalne

Lekarze oceniają stan jajników poprzez badanie poziomu hormonów. Mogą oni w ten sposób zaobserwować, jak jajniki reagują na przepisaną kurację. Badanie pozwala na oszacowanie szans jakie komórka jajowa ma na zapłodnienie. Istnieje także badanie określające, jak wygląda interakcja komórki jajowej ze spermą, pozwala ono odpowiedzieć na pytanie czy system immunologiczny kobiety lub mężczyzny w reakcji na spermę produkuje przeciwciała.

Badania wykonywane parom, które bezskutecznie starają się o dziecko, są ważnym elementem w leczeniu bezpłodność. Jeśli kobieta i mężczyzna starają się o potomka dłużej niż rok, powinni się umówić na wizytę u specjalisty, który skieruje ich na odpowiednie badania na niepłodność.

Komentarze (2)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę.

Diagnostyka niepłodności

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed od 10 lat pomagają parom, które mają problemy z poczęciem dziecka.

Diagnostyka niepłodności

Jak przebiega test SCD

Jak przebiega test SCD

Test SCD to test dyspersji chromatyny plemników. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest właściwe przygotowanie. W czasie testu SCD wykonuje się barwienie próbek nasienia w celu wizualizacji stopnia fragmentacji DNA plemników. Następnie pod mikroskopem...

Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia

Badanie nasienia

Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

Diagnostyka niepłodności

Badanie MSOME-6600

Badanie MSOME-6600

Badanie MSOME-6600 to badanie morfologii organelli ruchliwych plemników przy powiększeniu 6600 razy. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce (...) niepłodności męskiej. Test zaczyna się od właściwego przygotowania plemników....

Diagnostyka niepłodności

Bezpłatne konsultacje w InviMed

Bezpłatne konsultacje w InviMed

26 maja 2012 roku odbył się Dzień Otwarty w klinikach InviMed. Jest to największa sieć klinik leczenia niepłodności w Polsce, która obchodziła (...) miejsce bezpłatne spotkania z lekarzami zajmującymi się leczeniem niepłodności...

Diagnostyka niepłodności

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność a niepłodność

, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem niepłodności dotyczy około 15% par w wieku reprodukcyjnym, w Polsce na niepłodność cierpi (...) co piąta para. Często przyczyny niepłodności są niejednoznaczne...

Diagnostyka niepłodności

Badanie płodności u kobiet

Badanie płodności u kobiet

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę....