Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Joanna Krzemieniewska

Badania istotne w diagnostyce niepłodności

Avatar placeholder
20.07.2020 13:45
Badania istotne w diagnostyce niepłodności
Badania istotne w diagnostyce niepłodności (Shutterstock)

Niepłodność definiuje się jako niemożność zajścia w ciążę, trwającą przynajmniej rok po odstawieniu antykoncepcji. W odróżnieniu od bezpłodności, niepłodność daje nadzieję parze na wyleczenie i doczekanie się potomka. Jednak aby rozpocząć odpowiednie leczenie, niezbędna jest prawidłowa diagnoza lekarza ,oparta na szczegółowym wywiadzie oraz badaniach partnerów. Jakie badania są wykonywane w takiej sytuacji?

1. Histeroskopia i laparoskopia w leczeniu niepłodności

Badania te pozwalają na ocenę stanu narządów jamy macicy. Histeroskopia polega na oglądaniu wnętrzna jamy macicy za pomocą specjalnego narządu optycznego (histeroskopu). Umożliwia ona ocenę zmian w obrębie narządów rodnych kobiety. Laparoskopia natomiast to metoda zabiegowa, która pozwala na wprowadzeniu do jamy brzusznej układu optycznego, umożliwiając nie tylko przegląd jamy brzusznej ale także wykonywanie różnorodnych zabiegów ginekologicznych. Wymaga ona wcześniejszego wykonania niewielkich nacięć powłoki brzusznej.

2. Badania hormonalne

Z punktu widzenia diagnostyki niepłodności żeńskiej niezwykle istotna jest ocena rezerwy jajnikowej, która określa potencjał rozrodczy kobiety. Najczęściej w tym celu stosuje się parametr AHM, Inhibiny B, ew. FSH oraz badanie USG. By szczegółowo ocenić prawidłowość przebiegu cyklu menstruacyjnego oraz równowagę hormonalną wykonuje się badanie estradiolu, testosteronu, LH, TSH. Badania hormonalne wykonuje się także u mężczyzn, jeśli występuje podejrzenie, że niepłodność może wiązać się z zaburzeniami endokrynologicznymi.

Zobacz film: "Krioprezerwacja płodności"

Diagnostyka niepłodności żeńskiej obejmuje nie tylko ocenę hormonów, ale także badania ultrasonograficzne narządu rodnego (USG dopochwowe) czy ocenę prawidłowości budowy macicy (badanie HSG).

3. Monitoring cyklu i ocena owulacji

Badania ultrasonograficzne wykonywane przez doświadczonego lekarza pozwalają ocenić przebieg cyklu oraz występowanie owulacji (jajeczkowania). Podczas umówionych w określonych dniach wizyt specjalista obserwuje i ocenia wzrost oraz dojrzewanie pęcherzyka Graafa, a także grubość i strukturę błony śluzowej macicy (endometrium). W celu pełnej oceny cyklu miesięcznego zaleca się zazwyczaj przynajmniej trzy wizyty połączone z diagnostyką USG. Domowe testy do wykrywania owulacji dostępne w aptekach są znacznie mniej czułe i nie dają odpowiedzi na pytanie o prawidłowość owulacji.

4. Badanie nasienia

Badanie nasienia umożliwia określenie podstawowych parametrów, takich jak jakość i ruchliwość plemników. Badanie to jest podstawowym wyznacznikiem płodności męskiej - w przypadku nieprawidłowego wyniku, konieczne może być przeprowadzenie dodatkowej diagnostyki. Może ona obejmować m.in.: badanie w kierunku stresu oksydacyjnego, badanie fragmentacji DNA plemnika, ocenę morfologii, test wiązania z kwasem hialuronowym czy separację diagnostyczną plemników.

Dodatkowo, lekarz może zlecić również wykonanie badań DNA u obojga partnerów (kariotyp, AZF, CFTR etc.), w celu wykluczenia ewentualnych zaburzeń o podłożu genetycznym u niepłodnej pary.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Badanie płodności u kobiet
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze