Trwa ładowanie...

Posiew nasienia - co bada, przygotowanie i przebieg badania

Posiew nasienia
Posiew nasienia (adobestock)

Posiew nasienia to badanie płodności męskiej, polegające na ocenie jakości spermy, a szczególnie obecności w niej bakterii oraz grzybów. Posiew jest także wykonywany przed każdym zabiegiem inseminacji wewnątrzmacicznej i in vitro. Zazwyczaj mężczyźni decydują się na zrobienie posiewu ze względu na problemy z powiększeniem rodziny, mimo wielomiesięcznych prób.

spis treści

1. Co bada posiew nasienia?

Analiza nasienia obejmuje:

 • ocenę właściwości fizykochemicznych nasienia tzn. objętość, zabarwienie, czas upłynnienia, odczyn i lepkość ejakulatu oddanego do badania,
 • ocenę ilości plemników na jeden mililitr ejakulatu (koncentracja),
 • ocenę ruchliwości plemników (ruch aktywny postępowy, ruch powolny postępowy, ruch niepostępowy i całkowity brak ruchu),
 • kształt plemników,
 • długość życia plemników - ocena ilości żywych i martwych plemników.
Zobacz film: "Tworzywa sztuczne mogą szkodzić spermie"

W przypadku, jeśli wynik jest w jakiś sposób nieprawidłowy, stosuje się posiew nasienia, aby sprawdzić, czy nie przyczynia się do tego infekcja. Antybiogram spermy jest wykorzystywany, jeśli w spermie stwierdzono obecność drobnoustrojów.

Na próbkach sprawdza się, czy zareagują one na konkretne antybiotyki. Dzięki takiemu dodatkowemu badaniu można od razu zastosować odpowiednie leczenie.

Posiew z nasienia wykonuje się także w przypadku infekcji nieznanego pochodzenia i stanu zapalnego w układzie moczowo-płciowym, a także przy obecności leukocytów w spermie (tzw. leukocytospermia).

Posiew z nasienia pozwala wykryć przyczyny niepłodności męskiej, takie jak:

 • osłabiona ruchliwość plemników,
 • bakterie obecne w spermie,
 • grzyby lub innymi mikroorganizmy w spermie,
 • inne rodzaje zakażeń spermy.
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność
9 zaskakujących rzeczy, które mogą powodować niepłodność [9 zdjęć]

Zdaniem ekspertów z Uniwersytetu w Stanie Nowy Jork częste trzymanie przez mężczyzn laptopa na udach

zobacz galerię

2. Przygotowanie do posiewu nasienia

Na kilka dni przed badaniem nasienia (3-5 dni), należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, ze względu na to iż częste współżycie seksualne wpływa na okresowe obniżenie ilości dojrzałych plemników. Jest wiele czynników mogących wpływać na wynik badania nasienia:

 • przemęczenie,
 • niedawno przebyte choroby, którym towarzyszyła gorączka,
 • alkohol,
 • antybiotykoterapia.

Zaleca się, aby na kilka dni przed badaniem nasienia nie spożywać alkoholu, a także wstrzymać się z analizą na okres ok. 2 tygodni po zakończeniu leczenia antybiotykami.

Przed posiewem nasienia należy poinformować lekarza o stosowaniu używek, aktualnym zażywaniu leków, szczególnie jeżeli jest długotrwałe, przebytych niedawno chorobach, szczególnie zakaźnych lub przenoszonych drogą płciową.

Należy także zgłosić występujące urazy okolicy jąder oraz częstość występowania wytrysków nasienia w okresie 3 miesięcy. Rzadkie orgazmy sprzyjają pojawieniu się nieprawidłowych lub obumarłych plemników.

3. Przebieg posiewu nasienia

Posiew spermy przeprowadza się w laboratorium, w niektórych placówkach jest zasada, że spermę pobiera się na miejscu, w innych można dostarczyć nasienie uzyskane w domu.

Spermę pobiera się za pomocą masturbacji i ejakulacji do specjalnie wyjałowionego pojemnika. Nasienie nie powinno być pozyskiwane z prezerwatywy, ponieważ może być pokryta środkiem plemnikobójczym.

Przed pobraniem trzeba dokładnie umyć ręce i prącie, także po odciągnięciu napletka, letnią wodą z mydłem i dokładnie opłukać. Nie można dotykać wnętrza pojemnika, do którego oddawana jest sperma, gdyż może to zanieczyścić próbkę i wpłynąć na wynik badania.

Jeżeli materiał do badania nasienia oddawany jest w domu, należy utrzymywać stałą jego temperaturę w temperaturze otoczenia ok. 37-38 stopni Celsjusza. Co ważne, nasienie musi być przetransportowane do lab oratorium w przeciągu dwóch godzin.

Następnie próbki spermy umieszcza się na specjalnych podkładach (odżywkach) i laboratorium czeka, czy zacznie się namnażanie określonych drobnoustrojów - wybranych grzybów lub bakterii, wywołujących infekcje narządów płciowych.

W związku z czasem oczekiwania na namnożenie, wyniki badania spermy otrzymuje się po około 2 tygodniach. Wynik posiewu z nasienia może być różny. Jeśli badanie nie wykryje w spermie obecności bakterii świadczy to o braku infekcji.

Jeżeli wyniki badania nasienia nie wykazują zmian patologicznych, nie przeprowadza się kolejnego badania spermy. W innym przypadku zaleca się je wykonać jeszcze 2–3 razy. Przy diagnostyce niepłodności w odstępie 3-miesięcznym, natomiast przy ustalaniu ojcostwa, po 10 i 30 dniach od pierwszego badania nasienia.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niepłodność
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze