Przejdź na WP

Posiew nasienia

Posiew nasienia to badanie płodności męskiej polegające na ocenie jakości spermy, a szczególnie obecności w niej bakterii oraz grzybów. Posiew spermy jest także wykonywany przed każdym zabiegiem inseminacji wewnątrzmacicznej i in vitro. Posiew z nasienia to część diagnostyki niepłodności męskiej ze względu na to, że niepłodność męska może być wywołana infekcją. W przypadku wykrycia mikroorganizmów w spermie można od razu przeprowadzić antybiogram, czyli badanie wrażliwości danego drobnoustroju na konkretne leki.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Wskazania do posiewu nasienia

Badanie płodności u mężczyzn najczęściej zaczyna się od badania spermy. Można je przeprowadzić równocześnie z posiewem nasienia i ewentualnym antybiogramem. Badanie spermy ocenia pod mikroskopem plemniki i określa ich ruchliwość, ilość i budowę. Określane jest także pH spermy i czas jej upłynnienia. W przypadku, jeśli wynik jest w jakiś sposób nieprawidłowy, stosuje się posiew nasienia, aby sprawdzić, czy nie przyczynia się do tego infekcja.

Antybiogram spermy jest wykorzystywany, jeśli w spermie stwierdzono obecność drobnoustrojów. Na próbkach sprawdza się, czy zareagują one na konkretne antybiotyki. Dzięki takiemu dodatkowemu badaniu można od razu zastosować odpowiednie antybiotyki. Leczenie niepłodności musi zacząć się od wyleczenia wszelkich chorób, które mogą obniżać płodność.

Posiew z nasienia wykonuje się także w przypadku infekcji nieznanego pochodzenia i stanu zapalnego w układzie moczowo-płciowym, a także przy obecności leukocytów w spermie (tzw. leukocytospermia).

Posiew z nasienia pozwala wykryć przyczyny niepłodności męskiej, związanej z:

  • osłabioną ruchliwością plemników;
  • bakteriami obecnymi w spermie;
  • grzybami lub innymi mikroorganizmami w spermie;
  • innymi rodzajami zakażeń spermy.

2. Jak wygląda posiew z nasienia?

Posiew spermy przeprowadza się w laboratorium. W niektórych laboratoriach jest zasada, że spermę pobiera się na miejscu, w innych można pobrać spermę w domu. Do posiewu nasienia nie trzeba się specjalnie przygotowywać, nie jest konieczna wstrzemięźliwość płciowa. Spermę pobiera się za pomocą masturbacji i ejakulacji do specjalnie wyjałowionego pojemnika. Przed pobraniem trzeba dokładnie umyć ręce i prącie, także po odciągnięciu napletka, letnią wodą z mydłem i dokładnie opłukać. Higiena podczas pobierania spermy musi być zachowana. Nie można dotykać wnętrza pojemnika, do którego oddawana jest sperma, gdyż może to zanieczyścić próbkę i wpłynąć na wynik badania. Sperma musi być przetransportowana do laboratorium w przeciągu dwóch godzin.

Nasienie badane jest pod kątem konkretnych drobnoustrojów, które znane są jako przyczyny niepłodności lub obniżenia płodności męskiej. Ich lista w rutynowym badaniu różni się w zależności od laboratorium, wpływa też znacznie na cenę. Im więcej drobnoustrojów może wykryć badanie, tym jest droższe. Posiew mikrobiologiczny nie bierze pod uwagę bakterii beztlenowych i chlamydii, a także wirusów i pierwotniaków, które niestety dość często wywołują wiele infekcji narządów płciowych. Czasem konieczne są więc dalsze badania na niepłodność spermy i moczu, badające obecność konkretnych drobnoustrojów w układzie płciowym mężczyzny. Stosuje się posiew ze strumienia moczu i specjalistyczne posiewy mikrobiologiczne spermy. Bez konkretnej diagnozy nie powinno się rozpoczynać leczenia niepłodności u mężczyzn.

Próbki spermy umieszcza się na specjalnych podkładach (odżywkach) i laboratorium czeka, czy zacznie się namnażanie określonych drobnoustrojów - wybranych grzybów lub bakterii, wywołujących infekcje narządów płciowych. W związku z czasem oczekiwania na namnożenie, wyniki badania spermy otrzymuje się po ok. 2 tygodniach.

Wynik posiewu z nasienia może być różny. Czasami zdarza się, że jest negatywny, mimo występujących objawów stanu zapalnego czy zakażenia. Flora bakteryjna obecna w nasieniu może być bardzo liczna. Dlatego też wynik głównie zależy od rodzaju podłóż jakie stosuje się do wykrywania różnych drobnoustrojów. To z kolei zależy od laboratorium analitycznego. Jeśli badanie nie wykryje w spermie obecności bakterii (wynik badania jest ujemny), świadczy to o braku infekcji.

Następny artykuł: Niepłodność

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy