Trwa ładowanie...

Bezpłodność

Bezpłodność dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Niestety problem ten pojawia się coraz częściej. W Polsce dotyczy 2,5 miliona kobiet i mężczyzn. Bezpłodność jest to trwała niezdolność do zostania rodzicami. Bezpłodność u kobiet jest wynikiem usunięcia macicy lub jajników albo zahamowania procesu jajeczkowania. Bezpłodność mężczyzn to najczęściej efekt chorób zakaźnych lub uszkodzenia nasieniowodu. Bezpłodność bardzo często mylona jest z niepłodnością, która jest odwracalną niezdolnością do poczęcia dziecka.

Zobacz film: "Przekarmianie dzieci"

spis treści

1. Bezpłodność mężczyzn

Mężczyźni najczęściej są bezpłodni z powodu zakażeń bakteriami, które powodują zabliźnianie się i blokadę ujść spermy. Niektóre infekcje przyczepiają się do komórek spermy i powodują, że stają się one mniej ruchliwe. Niebezpieczne są także infekcje gruczołu moczowego i genitaliów.

Przyczyny bezpłodności u mężczyzn to:

 • utracenie obu jąder w wyniku wypadku lub operacji;
 • źle przeprowadzona operacja przepukliny, w wyniku której doszło do uszkodzenia nasieniowodów;
 • przebycie chorób zakaźnych w wieku dorastania lub dorosłym, np. świnki z zapaleniem jąder;
 • impotencja;
 • przedwczesna ejakulacja;
 • długotrwały wzrost temperatury w mosznie, który może być efektem wykonywanie niektórych prac oraz, jak mówią ostatnie badania, regularnej, ponad dwugodzinnej jeździe samochodem;
 • wieloletnie zażywanie narkotyków, które zmniejszają ilość spermy aż o 50%;
 • nadmierne promieniowanie i prześwietlenia – u niektórych mężczyzn promieniowanie przyczynia się do trwałych zmian w komórkach rozrodczych.

2. Bezpłodność kobiet

Kobiet najczęściej są bezpłodne z powodu niedrożności jajowodów (to problem 35% bezpłodnych kobiet) oraz zaburzeń hormonalnych.

Przyczyny bezpłodności u kobiet są następujące:

 • niedrożność jajowodów – jest wywołana zakażeniem przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową, które odpowiadają za wywołanie takich chorób jak rzeżączka i chlamydia;
 • zaburzenia hormonalne – zazwyczaj związane są z brakiem jajeczkowania lub nieprawidłowym przebiegiem owulacji: pęcherzyk owulacyjny nie pęka, wzrasta bez komórki jajowej lub po prostu nie uwalnia jej w czasie owulacji, problemy z owulacją mogą być związane z chorobą: zespołem policystycznych jajników, którego przyczyną jest nadmiar męskich hormonów w jajniku, hormony te sprawiają, że pęcherzyki obumierają i powstają torbiele (cysty);
 • zaburzenia hormonalne mogą być spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, niewłaściwym odżywianiem, niedowagą, nadużywaniem alkoholu, stresem, przedłużającym się stanem napięcia psychicznego, chorobami tarczycy, zaburzeniami pracy przysadki mózgowej i kory nadnerczy;
 • endometrioza – to choroba polegająca na tym, że fragment błony śluzowej macicy w czasie miesiączki przedostaje się przez jajowody do jamy brzusznej i wszczepia się w jej ściany lub inne narządy, szanse na poczęcie dziecka zmniejszają się, kiedy endometrium osadza się w jajnikach lub jajowodach.

Osoby w okresie dojrzewania najczęściej obawiają się niechcianej ciąży i nie są świadomi, że bezpłodność może ich dotyczyć. Już w wieku dorastania warto zatroszczyć się o swoje narządy płciowe i udać się na pierwsze wizyty u ginekologa czy urologa.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.