Trwa ładowanie...

Taromentin – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
31.10.2023 12:31
Taromentin to antybiotyk, który zawiera dwie substancje czynne, takie jak amoksycylina i kwas klawulanowy.
Taromentin to antybiotyk, który zawiera dwie substancje czynne, takie jak amoksycylina i kwas klawulanowy. (Adobe Stock)

Taromentin to antybiotyk i lek złożony. Zawiera dwie substancje czynne, takie jak amoksycylina i kwas klawulanowy. Ponieważ wykazuje działanie przeciwbakteryjne, jest stosowany w leczeniu różnych zakażeń, zarówno w obrębie dróg oddechowych czy ucha i zatok, jak i dróg moczowych, skóry, tkanek, kości i stawów. W jakich postaciach występuje? Jak go dawkować?

spis treści

1. Co to jest Taromentin?

Taromentin to lek na receptę, który zawiera antybiotyk β-laktamowy i inhibitor β-laktamaz, to jest amoksycylinę (półsyntetyczną penicyliną) i kwas klawulanowy (związek β-laktamowym o budowie podobnej do penicylin). Dzięki nim wykazuje działanie przeciwbakteryjne.

Taromentin – preparaty i zamienniki

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Lek Taromentin jest dostępny jako tabletki powlekane:

  • Taromentin 875 mg + 125 mg (1 g = 875 mg + 125 mg). Jedna tabletka zawiera 875 mg amoksycyliny, 125 mg kwasu klawulanowego). W opakowaniu znajduje się 14 tabletek,
  • Taromentin 875 mg + 125 mg (1 g = 875 mg + 125 mg). Jedna tabletka zawiera 875 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek,
  • Taromentin 625 mg (500 mg + 125 mg). Jedna tabletka zawiera 500 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego. W opakowaniu znajduje się 14 tabletek,
  • Taromentin 625 mg (500 mg + 125 mg). Jedna tabletka zawiera 500 mg amoksycyliny i 125 mg kwasu klawulanowego. W opakowaniu znajduje się 21 tabletek.

oraz jako:

  • Taromentin proszek do sporządzania roztworu do infuzji,
  • Taromentin proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji,
  • Taromentin proszek do sporządzania zawiesiny doustnej.

W aptekach można kupić także inne leki, zawierają amoksycylinę i kwas klawulanowy (zamienniki). To:

  • Amoksiklav (proszek do przygotowania zawiesiny), Amoksiklav (proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji), Amoksiklav (tabletki powlekane), Amoksiklav ES (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Amoksiklav Quicktab 625 mg (tabletki do sporządzania zwiesiny doustnej, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej), Amoksiklav Quicktab 1000 mg (tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej),
  • Augmentin (tabletki powlekane), Augmentin ES (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Augmentin MFF (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej)
  • Auglavin PPH (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Auglavin PPH (tabletki powlekane), Auglavin PPH Extra (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej),
  • Hiconcil Combi (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Hiconcil Combi (tabletki powlekane),
  • Amoxicillin + Clavulanic Acid Aurovitas (tabletki powlekane),
  • Amylan (tabletki powlekane),
  • Co-amoxiclav Bluefish (tabletki powlekane),
  • Penlac (tabletki powlekane),
  • Polamoklav (tabletki powlekane),
  • Ramoclav (tabletki powlekane).

2. Wskazania do stosowania Taromentin

Taromentin jest stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych u dorosłych i dzieci. Wskazanie stanowi:

3. Stosowanie i dawkowanie leku Taromentin

Taromentin w formie doustnej należy zażywać na początku lub przed posiłkiem, popijając szklanką wody. Co ważne, pomiędzy kolejnymi dawkami należy zachować odstęp co najmniej 4-godzinny. Z kolei proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji Taromentin można podać w powolnym wstrzyknięciu trwającym około 3–4 min lub wlewie trwającym 30–40 minut.

Dawkowanie leku Taromentin jest ustalane indywidualnie przez lekarza, który bierze pod uwagę wskazania, ciężkość zakażenia, wiek pacjenta, także stan zdrowia i choroby towarzyszące. Szczegółowe informacje na ten temat zawiera ulotka dołączona do opakowania.

Jeśli chodzi o tabletki powlekane, dzieci ważące więcej niż 40 kg i dorośli zazwyczaj zażywają jedną tabletkę trzy razy na dobę. Proszek do sporządzenia zawiesiny doustnej, przeznaczony do stosowania u dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg, stosuje się w dawce od (25 mg + 3,6 mg) do (45 mg + 6,4 mg) na kilogram masy ciała podawana dwa razy na dobę lub większej dawce (70 mg + 10 mg) na kilogram masy ciała podawana dwa razy na dobę.

4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Lek Taromentin nie może być stosowany u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazanie stanowi:

  • nadwrażliwość na penicyliny lub którykolwiek składnik preparatu,
  • występowanie w przeszłości ciężkiej natychmiastowej reakcji nadwrażliwości na inny lek β-laktamowy,
  • występowanie w przeszłości żółtaczki lub zaburzeń czynności wątroby związanych ze stosowaniem preparatów zawierających amoksycylinę lub kwas klawulanowy.

Dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg mogą stosować tabletki Taromentin. Ważące mniej - zawiesinę doustną. Jeśli chodzi o stosowanie leku Taromentin u najmłodszych pacjentów, tabletek powlekanych nie można wykorzystywać u pacjentów poniżej 6. roku życia, zaś proszku do sporządzania zawiesiny doustnej u dzieci w wieku poniżej 3. miesiąca życia.

Ze stosowaniem Taromentinu wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak biegunka, kandydoza, nudności i wymioty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze