Trwa ładowanie...

Ceroxim – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania

Avatar placeholder
24.10.2023 17:43
Ceroxim wykorzystuje się w leczeniu wczesnej postaci boreliozy.
Ceroxim wykorzystuje się w leczeniu wczesnej postaci boreliozy. (Adobe stock)

Ceroxim to antybiotyk beta-laktamowy o szerokim zakresie działania bakteriobójczego, którego substancją czynną jest cefuroksym. Stosuje się go do leczenia różnych zakażeń u dzieci po ukończeniu 3. miesiąca życia i dorosłych. Jakie są konkretne wskazania? Jak dawkować lek? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do terapii?

spis treści

1. Co to jest Ceroxim?

Ceroxim to lek przeciwbakteryjny, antybiotyk beta-laktamowy o szerokim zakresie działania bakteriobójczego. Wykorzystuje się go w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jego substancją czynną jest cefuroksym. W postaci doustnej preparatu zawarta jest jej nieaktywna farmakologicznie postać aksetyl cefuroksymu, z którego w jelitach uwalnia się postać aktywna.

Cefuroksym to antybiotyk z grupy cefalosporyn, zaliczany do II generacji i grupy antybiotyków beta-laktamowych. Jego mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy ściany komórkowej bakterii, co prowadzi do śmierci komórki bakteryjnej.

2. Ceroxim – leki i zamienniki

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Lek Ceroxim jest wydawany na podstawie recepty lekarskiej w formie tabletek powlekanych i proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

W aptekach dostępny jest Ceroxim tabletki powlekane:

  • Ceroxim 250 mg, opakowanie 10 tabletek; Ceroxim 250 mg, opakowanie 14 tabletek; Ceroxim 250 mg, opakowanie 20 tabletek,
  • Ceroxim 500 mg, opakowanie 10 tabletek; Ceroxim 500 mg, 14 tabletek; Ceroxim 500 mg, opakowanie 20 tabletek.

Ceroxim proszek do sporządzania zawiesiny doustnej jest dostępny jako:

  • Ceroxim proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 25 mg/ml (125 mg/5 ml), 100 ml; Ceroxim proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 25 mg/ml (125 mg/5 ml) 50 ml,
  • Ceroxim proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 50 mg/ml (250 mg/5 ml); Ceroxim proszek do sporządzania zawiesiny doustnej 50 mg/ml (250 mg/5 ml) 50 ml.

W aptekach można kupić także inne leki zawierające cefuroksym, traktowane jako zamienniki, takie jak:

  • Zinnat (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Zinnat (tabletki powlekane), Zinoxx (tabletki powlekane),
  • Xorimax 250 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki drażowane), Xorimax 500 (tabletki powlekane),
  • Zamur 250 (tabletki powlekane), Zamur 500 (tabletki powlekane),
  • Bioracef (tabletki powlekane),
  • Cefox (tabletki powlekane),
  • Cefuroxime Genoptim (tabletki powlekane),
  • Furocef (tabletki powlekane),
  • Tarsime (tabletki powlekane).

3. Wskazania do stosowania Ceroxim

Ceroxim jest stosowany do leczenia różnych zakażeń u dzieci po ukończeniu 3. miesiąca życia i dorosłych. Wskazanie stanowi:

4. Dawkowanie Ceroxim

Ceroxim ma postać tabletek powlekanych lub proszku do sporządzania zawiesiny do stosowania doustnego. Preparat w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej należy przyjmować podczas posiłku, a lek w postaci tabletek po jedzeniu. Tabletki trzeba połykać w całości (nie należy ich rozgryzać, łamać, kruszyć).

Jeśli chodzi o dawkowanie i czas leczenia, ustala je lekarz, biorąc pod uwagę wskazania, nasilenie zakażenia, wrażliwości drobnoustrojów, stanu i wieku pacjenta. Antybiotykoterapia z zastosowaniem leku Ceroxim trwa zwykle 7 dni (od 5 do 10 dni), od 10 do 14 dni w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek i 14 dni w przypadku boreliozy 14 dni (od 10 do 21 dni).

Dawkowanie leku Ceroxim u dorosłych i dzieci ważących więcej niż 40 kg w przypadku takich chorób jak ostre zapalenie migdałków, ostre zapalenie zatok przynosowych, zapalenie pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, niepowikłane zakażenia skóry i tkanek miękkich wynosi 250 mg 2 razy na dobę, a ostre zapalenie ucha środkowego i zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli 500 mg 2 razy na dobę. Wczesna postać boreliozy wymaga podania 500 mg 2 razy na dobę.

U dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg w przypadku ostrego zapalenia migdałków, ostrego zapalenia zatok przynosowych podaje się 10 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę, maksymalnie 125 mg 2 razy na dobę. Ostre zapalenie ucha środkowego lub cięższe zakażenia u dzieci po ukończeniu 2. roku życia wymagają zwiększenia dawki do 15 mg/kg masy ciała 2 razy na dobę (maksymalnie 250 mg 2 razy na dobę). Takie samo dawkowanie jest wskazane w leczeniu wczesnej postaci boreliozy.

5. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Ceroxim może powodować działania niepożądane. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

  • bóle i zawroty głowy,
  • nudności,
  • biegunka, bóle brzucha,
  • kandydoza (drożdżyca),
  • eozynofilia,
  • przemijające zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Leku Ceroxim nie można stosować u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazania stanowi nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu lub na inne antybiotyki z grupy cefalosporyn oraz ciężkie reakcje nadwrażliwości na antybiotyk beta-laktamowy.

W ciąży i w okresie karmienia piersią stosowanie preparatu jest dopuszczone, ale wyłącznie w sytuacji, gdy jest to bezwzględnie (cefuroksym przenika do mleka matki).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze