Trwa ładowanie...

Zaniedbane zęby zmniejszają płodność!

Avatar placeholder
14.02.2023 13:55
Zaniedbane zęby zmniejszają płodność!
Zaniedbane zęby zmniejszają płodność! (Shutterstok)

Ginekolodzy, położnicy, a nawet sami dentyści często podkreślają, że kobieta planująca zajście w ciążę powinna najpierw dokładnie wyleczyć swoje zęby. Chodzi głównie o to, że podczas tych dziewięciu miesięcy wiele zabiegów stomatologicznych, które oferuje stomatologia estetyczna, jest przeciwwskazanych, a sam stan zapalny w jamie ustnej może mieć negatywny wpływ na dziecko. Jest jednak jeszcze jeden powód: chore zęby mogą przeszkadzać w zajściu w ciążę.

spis treści

1. Ciąża wpływa na stan jamy ustnej

Kiedy komórka jajowa zostanie zapłodniona, a zarodek zagnieździ się w macicy, organizm kobiety przeżywa prawdziwą rewolucję hormonalną. Wpływa ona właściwie na każdy zachodzący w nim proces, przez co zęby w ciążynarażone są na dodatkowe ryzyko wystąpienia niektórych chorób. Należą do nich także choroby dziąseł i przyzębia. Z tego właśnie powodu lekarze podkreślają często, że jest to okres, kiedy kobieta powinna szczególnie dbać o swoje zęby – po dokładnym, wcześniejszym wypełnieniu wszystkich ubytków i wyleczeniu ewentualnych stanów zapalnych.

2. Stan jamy ustnej wpływa na płodność

Zdarza się, że kobieta chcąca zostać mamą zmienia całkowicie tryb życia, dba o dietę, aktywność fizyczną, rzuca używki i wykonuje podstawowe badania zalecone przez ginekologa – i wszystko jest w porządku, ale mimo tego z zajściem w ciążę ma problem. Naukowcy z Uniwersytetu Australii Zachodniej stwierdzili niedawno, że część tego rodzaju kłopotów może wynikać właśnie z niedostatecznej dbałości o jamę ustną i zęby. Przeprowadzone przez nich badania wskazują jednoznacznie na to, że stany zapalne – wynikające z zaniedbań higienicznych i nie dość częstych kontroli stomatologicznych – mogą bezpośrednio wpływać na obniżenie płodności.

Zobacz film: "Soki ekologiczne"

Dlaczego tak się dzieje?
Odpowiedź jest prawdopodobnie bardzo prosta: organizm kobiety jest tak przystosowany, aby zapewnić rozwijającemu się dziecku jak najlepsze warunki. Wykrycie przez system immunologiczny rozwijającego się stanu zapalnego sugeruje więc, że nie jest to dobry moment na ciążę – nawet mimo specjalnego dbania o inne aspekty zdrowotne.

Na szczęście ten czynnik jest – w przeciwieństwie do innych utrudniających zajście w ciążę – dość łatwy do kontrolowania. Zapobieganie stanom zapalnym jamy ustnej w dużej mierze zależy od nas samych – trzeba jedynie skrupulatnie przestrzegać zaleceń dotyczących higieny i po prostu dbać o zęby.

Lekarze wskazują, że najistotniejsza jest profilaktyka chorób, zwłaszcza dziąseł i okolic przyzębia. Podstawowym zabiegiem chroniącym te rejony jest zaś niedoceniana jeszcze i zbyt rzadko stosowana nić dentystyczna. Jej regularne używanie, oczywiście obok jednoczesnego dokładnego szczotkowania zębów, najskuteczniej chroni nas przed infekcjami dziąseł.

3. Używanie nici dentystycznej

Technika odpowiedniego stosowania nici dentystycznej nie jest skomplikowana i można jej się szybko nauczyć. Należy kolejno:

  • oderwać kawałek nici o długości około 40-50 centymetrów i owinąć jej część wokół środkowych palców, pozostawiając między nimi kilka centymetrów nici;
  • przytrzymujemy nić między palcami wskazującymi a kciukami i wsuwamy ją delikatnie między zęby, tworząc jakby literę C wokół czyszczonego właśnie zęba;
  • poruszamy nią delikatnie, nie opuszczając jej zbyt szybko na dziąsła i dokładnie czyszcząc powierzchnie między zębami;
  • przechodząc do kolejnych zębów, używamy oczywiście czystych fragmentów nici lub – w razie potrzeby – odrywamy kolejny kawałek.

Ten prosty zabieg pozwala nam skutecznie pozbyć się resztek pożywienia i czyścić te powierzchnie zębów, do których szczoteczka praktycznie nie ma dostępu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Przyczyny niepłodności
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze