Metody antykoncepcji dla kobiet

Antykoncepcja dla kobiet to temat niezwykle ważny dla każdego, kto rozpoczął życie seksualne i jest odpowiedzialny. Środki antykoncepcyjne, jak np. spirale wewnątrzmaciczne, tabletki antykoncepcyjne czy plemnikobójcze globulki są przeznaczone w szczególności dla kobiet. Rynek oferuje różne sposoby zabezpieczenia przed ciążą, dzięki czemu każdy może wybrać tę metodę antykoncepcji, która najlepiej odpowiada jego potrzebom. Należy dokładnie poznać działanie używanych środków zapobiegania ciąży, ponieważ wiele z nich ingeruje w ludzkie ciało i wywołuje skutki uboczne.

Polecane wideo:

Metoda objawowo-termiczna

Najlepsza metoda antykoncepcji

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze cechy...

Ta metoda antykoncepcji łączy w sobie takie elementy, jak:

 • pomiar temperatury ciała,
 • zmiana wyglądu śluzu szyjkowego,
 • obliczenie okresu płodowego,
 • obserwacja objawów towarzyszących jajeczkowaniu.

U części kobiet, podczas jajeczkowania występują wyraźnie odczuwalne objawy uwalniania komórki jajowej z jajnika – czyli owulacji. Do najczęstszych spośród nich należą:

 • ból owulacyjny,
 • plamienie z pochwy trwające 1-2 dni,
 • uczucie obrzmienia,
 • zmiany cech szyjki, jak położenie, wilgotność.

Jeżeli stosuje się obie metody równolegle, to w przypadku różnicy w wyznaczeniu pierwszego dnia okresu płodnego, za obowiązujący przyjmuje się dzień wcześniejszy. Koniec okresu płodnego wyznaczyć można metodą termiczną lub metodą obserwacji śluzu. Gdy wyznaczone dni nie są identyczne, bierze się pod uwagę dzień późniejszy. Okres płodny oceniać można dzięki cyklicznym zmianom cech szyjki macicy. Należy jednak podkreślić, że nie jest to metoda należąca do najskuteczniejszych i zaleca się jednoczesne stosowanie dodatkowo innej metody antykoncepcyjnej, np. prezerwatywy.

Antykoncepcja mechaniczna

Działanie mechanicznych metod antykoncepcji polega na uniemożliwieniu przedostawania się plemników do kanału szyjki macicy i dotarcia do komórki jajowej. Środki te utrzymują nasienie w kwaśnym środowisku pochwy. Plemniki zaś są przystosowane do zasadowego środowiska szyjki macicy, więc obumierają i do zapłodnienia nie dochodzi.

Rodzaje mechanicznych metod antykoncepcyjnych dla kobiet:

 • Błona dopochwowa – jest to stalowy pierścień, na którym rozpięta jest gumowa błona. Zakłada się ją na przednie sklepienie pochwy. Usuwa się ją po upływie 8 godzin od stosunku.
 • Kapturek naszyjkowy – zbudowany z gumy, zakładany tak, aby objąć część pochwową szyjki macicy.
 • Prezerwatywa dla kobiet – wykonana z poliuretanu, stanowi jakby „drugą pochwę”. Jest ona pochewką zakończoną dwoma giętkimi pierścieniami. Jeden z nich jest zamknięty i służy do umieszczania prezerwatywy w pochwie. Drugi, zewnętrzny, otwarty pierścień pozostaje na zewnątrz. W czasie stosunku prezerwatywa dla kobiet stwarza barierę pomiędzy penisem a pochwą, szyjką macicy i częściowo także sromem. Prezerwatywa luźno wyściela pochwę, można ją założyć przed rozpoczęciem stosunku i nie wymaga wyjęcia z pochwy tuż po ejakulacji.

Aby zwiększyć skuteczność mechanicznych metod antykoncepcji, warto jednocześnie zastosować preparaty plemnikobójcze. Ważne jest, aby lekarz poinstruował kobietę, jak zakłada się ten środek antykoncepcyjny – nie jest to takie proste. Metody te nie są, niestety, wygodne w stosowaniu i mogą rozpraszać kochającą się parę. Także ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia (PI 12-17). Do ich wad należy także to, iż mogą powodować miejscowe podrażnienia, uczulenia, stany zapalne.

Nie wolno ich stosować w przypadku:

Uwaga! W przeciwieństwie do prezerwatywy dla mężczyzn, środki te nie odegrają większej roli w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą płciową. Prezerwatywa jest odpowiednia dla osób, które nie mają stałego partnera. Aby kondom był skuteczny, należy go zakładać podczas każdego stosunku, przed kontaktem z narządami płciowymi kobiety. Nie wolno ich nawilżać żadnymi substancjami, w których znajduje się olej, ponieważ uszkadza on lateks. Prezerwatywy mogą być pokryte środkami zwilżającymi, tzw. lubrykantami, których celem jest ułatwienie i uprzyjemnienie stosunku płciowego. W przypadku prezerwatyw lateksowych można stosować tylko środki zwilżające wyprodukowane na bazie wody.

Środki zwilżające na bazie tłuszczów mogą bowiem niszczyć strukturę lateksu i zwiększać ryzyko pęknięcia prezerwatywy. Prezerwatywy pokryte środkiem plemnikobójczym nie są zalecane ze względu na to, że jedyny zarejestrowany z tych środków powoduje mikroowrzodzenia pochwy, co może sprzyjać zakażeniu np. wirusem HIV.

Antykoncepcja chemiczna

Pianki, kremy i globulki plemnikobójcze stosuje się 10-20 minut przed stosunkiem. Zdarza się, że powodują podrażnienia błony śluzowej pochwy, sromu i żołędzi. Dla pewności można je stosować razem z prezerwatywą.

Globulkę wkłada się do pochwy na 10-15 minut przed stosunkiem. Globulka rozpuszcza się, powstaje pianka z nonoxynolem-9, który unieruchamia, a następnie niszczy plemniki. Kolejny stosunek wymaga użycia następnej globulki. Krem wprowadza się do pochwy za pomocą specjalnego aplikatora dołączonego do opakowania. Jest skuteczny natychmiast. Działa 6 godzin, można go więc zaaplikować wcześniej. Stosunek po 6 godzinach wymaga następnej porcji kremu.

Zalety antykoncepcji chemicznej:

 • obojętne hormonalnie,
 • łatwe w stosowaniu,
 • dostępne bez recepty,
 • zapobiegają zapaleniu pochwy,
 • zmniejszają ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Wady antykoncepcji chemicznej:

 • mała skuteczność, o ile nie są stosowane ze środkiem mechanicznym,
 • czasami wywołują pieczenie lub uczucie nieprzyjemnego ciepła,
 • zdarzają się uczulenia,
 • globulki dopochwowe obficie się pienią, co również powoduje pewien dyskomfort,
 • trzeba je wkładać do pochwy na kilkanaście minut przed stosunkiem, a to może zakłócić grę miłosną.

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja chemiczna polega na wprowadzaniu do pochwy środków plemnikobójczych. Występują one w postaci tabletek, globulek, kremów i pianek. Pigułki antykoncepcyjne hamują owulację, zagęszczają śluz szyjkowy, który nie przepuszcza plemników i wywołują zmiany w błonie śluzowej macicy, uniemożliwiając zagnieżdżenie się zarodka.

Na rynku dostępne są:

 • dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne – zawierają estrogen i progestagen. Wśród nich mamy między innymi pigułki jednofazowe, które mają stałą dawkę hormonów i trójfazowe, z trzema różnymi dawkami.
 • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne – zawierają tylko progestagen, który hamuje owulację i zagęszcza śluz szyjkowy.

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych to sztuczna metoda zapobiegania ciąży. Istnieje wiele mitów dotyczących pigułek, a niewiele z nich ma cokolwiek wspólnego z prawdą.

Jeśli chcemy zacząć przyjmować tabletki, ważne, aby wiedzieć wszystko o ich działaniu, a przede wszystkim poznać niepożądane działania uboczne, które wszystkie tabletki (nie tylko antykoncepcyjne) mogą wywoływać.

Wszystkie metody antykoncepcji mają jakieś wady. Dlatego zanim podejmie się decyzję o ich stosowaniu, należy skonsultować się z lekarzem i poprosić go o dokładne informacje na temat możliwych skutków ubocznych i komplikacji.

Martyna Kosienkowska, lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek, ponad rok temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Opala T. Ginekologia - podręcznik dla położnych, pielęgniarek i fizjoterapeutów, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, ISBN 83-200-3353-5
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6
 • Zdrojewicz Z. (red.), ANTYKONCEPCJA - którą metodę powinnam wybrać?, MedPharm, Wrocław 2008, ISBN 978-83-60466-55-1

Wybór metody antykoncepcyjnej

Komentarze (24)
~Luiza
~Luiza 6 miesięcy temu

Wkładka na bolesne miesiączki? A to ciekawe, musze poradzić się mojego ginekologa, bo obecnie stosuję zastrzyki hormonalne, ale mam długie i bolesne krwawienia, więc może wkładka będzie rozwiązaniem mojego problemu. Ciekawe dlaczego mój ginekolog o tym nie wspomniał...

Odpowiedz
~Zuzannaa
~Zuzannaa ponad rok temu

U mnie tabletki niestety nie dały rady uregulować cykli, które mimo ich przyjmowania były strasznie długie i bolesne. Dopiero jak założyłam wkładkę Levosert po porodzie, to wszystko się zmieniło. Ginekolog tłumaczył mi, że wkładka zapobiega narastaniu błony śluzowej i dlatego teraz nie ma się co złuszczać i okresy są o wiele mniej obwite i praktycznie niebolesne.

Odpowiedz
~Teresska
~Teresska ponad rok temu

Niestety nie wszystkie tabletki radzą sobie z problemem bolesnych albo długich miesiączek. Na moje dolegliwości nie zadziałały i nawet z tabletkami miałam bardzo długi krwawienia i zaaawsze bolesne, przez co wiele wycierpiałam, że nawet musiałam brać L4 i nie dałam rady przychodzić do pracy :/ Dopiero wkładka hormonalna unormowała moje okresy, a to przez to, że jest tam założona w macicy i zapobiega narastaniu błonie śluzowej, która po prostu się nie musi złuszczać co miesiąc ot takie działanie bardzo pożyteczne dla mnie...

Odpowiedz
~ulka
~ulka ponad rok temu

haha post odkrywający amerykę :D KAŻE tabletki mają działanie antykoncepcyjne i zmniejszają problematyczność miesiączek. Kwestia tego jak się po nich czujemy. Moje tabletki polecam koleżankom dlatego że nie dają skutków ubocznych, a nie że chronią mnie przed ciążą :D

Odpowiedz
~Patrycja
~Patrycja ponad rok temu

Ja od jakiegoś czasu biorę Vixpo i powiem szczerze - lepszych tabletek nie stosowałam. Nie dość, że chronią mnie przed ewentualnym zajściem w ciążę, to dodatkowo unormowały mi sprawy z bolesnym okresem i problematycznym PMS'em. Nie wyobrażam sobie teraz przejścia na jakąkolwiek inną metodę antykoncepcji.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Wybór metody antykoncepcyjnej
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Wybór metody antykoncepcyjnej
Wybór metody antykoncepcyjnej

Najlepsza metoda antykoncepcji

Najlepsza metoda antykoncepcji Odtwórz wideo

Wybór metody antykoncepcji nie jest łatwy. Jednak można sobie pomóc odnosząc się do kryterium antykoncepcji według Guilebauda. Oto najważniejsze (...) , odwracalność efektu antykoncepcyjnego, możliwość...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Nadeszła era długoterminowej antykoncepcji

Gdy wprowadzano je w latach 60., uważane były za spełnienie marzeń wielu pokoleń kobiet i mężczyzn. Ale skuteczność tabletek antykoncepcyjnych (...) - bo o nich mowa - wymaga ścisłej dyscypliny w stosowaniu. Tymczasem nowoczesne metody...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja na miarę kobiety XXI wieku

wygoda (jedna aplikacja to kilka lat działania antykoncepcyjnego) plasują systemy wewnątrzmaciczne na szczycie metod nowoczesnej długoterminowej antykoncepcji hormonalnej. L.PL.10.2014.2215 (...) Hormonalna tabletka...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Tymczasowe metody antykoncepcji

. Wybór metody antykoncepcji Jest kilka zasad, którymi powinnaś się kierować przy doborze odpowiedniej dla ciebie metody antykoncepcji. Jeśli palisz (...) , gdyż hormonalna antykoncepcja cię przed...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Plusy i minusy antykoncepcji

w ciągu jednego roku. Im niższy jest wskaźnik Pearla, tym metoda antykoncepcyjna jest skuteczniejsza. Najpopularniejsze środki zapobiegania ciąży to m.in (...) pewne ryzyko. Z pewnością, jeśli wybierzesz odpowiednią...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Metody antykoncepcji dla kobiety palącej

Metody antykoncepcji dla kobiety palącej

antykoncepcyjne Są jedną z najnowszych metod antykoncepcyjnych. W składzie zawierają wyłącznie jeden hormon - progesteron. Powstrzymuje on owulację (...) i tak jak w przypadku chemicznych środków antykoncepcyjnych,...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Metody antykoncepcji - naturalne, mechaniczne, hormonalne

Decyzja o wyborze metody antykoncepcji będzie uzależniona od wieku kobiety, jej zdrowia, celów jakie chce osiągnąć, planowanych dzieci i innych (...) ona efektu antykoncepcyjnego zbliżonego do innych...

Wybór metody antykoncepcyjnej

Antykoncepcja niehormonalna

Naturalne metody antykoncepcyjne są najbezpieczniejsze i najmniej inwazyjne ale, niestety, najmniej skuteczne. Poza tym wymagają dużej uwagi (...) metody antykoncepcyjne Zaliczane są...

Wybór metody antykoncepcyjnej

O jakich metodach antykoncepcji wciąż wiemy za mało?

je przede wszystkim mediom oraz internetowi, z których większość kobiet czerpie obecnie informacje na temat metod antykoncepcyjnych. Często zdarza (...) . Łatwo dostępne Według badań (GFK 2013) do najczęściej stosowanych...