Trwa ładowanie...

Bezpłodność może być dziedziczona

Avatar placeholder
20.07.2020 15:00
Bezpłodność może być dziedziczona
Bezpłodność może być dziedziczona (Shutterstock)

Chłopcy, których ojcowie potrzebowali pomocy przy poczęciu, mają gorszą jakość spermy ****jako dorośli niż ich rówieśnicy, którzy zostali poczęci bez wspomagania medycznego.

Metoda ICSI pomaga mężczyznom u których jest za mało plemników lub mają one zły kształt
Metoda ICSI pomaga mężczyznom u których jest za mało plemników lub mają one zły kształt (Shutterstock)

1. Metoda ICSI pozwala ominąć problemy z męską płodnością

W ramach badania opublikowanego w czasopiśmie „Human Reproduction” naukowcy przyglądali się organizmom ludzi poczętych za pomocą iniekcji plemnika do cytoplazmy (ang. Intra-cytoplasmic sperm injection, ICSI).

Naukowcy potwierdzili teorię, że chłopcy dziedziczą problemy z płodnością po ojcach. Jednak wyniki eksperymentu z Wielkiej Brytanii są uspokajające, ponieważ ostatecznie okazało się, że wyniki synów nie były dokładnie takie same jak ojców.

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

W przypadku metody ICSI wybiera się pojedynczy plemnik dobrej jakości i wstrzykuje się go bezpośrednio do komórki jajowej. Technika ta została opracowana na początku lat 1990, aby pomóc mężczyznom, którzy mają niewiele nasienia, plemniki o złym kształcie bądź które nie przemieszczają się prawidłowo. Metoda ta jest bardzo popularna.

Badanie przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Brukseli, gdzie opracowano metodę ICSI, objęło 54 mężczyzn w wieku od 18 do 22. Grupa kontrolna liczyła 57 mężczyzn w tym samym wieku.

2. Kwestia wymaga dalszych badań

Mężczyźni urodzeni dzięki ICSI mieli prawie o połowę mniejsze stężenie plemników i dwa razy niższą całkowitą ich liczbę, niż osoby w podobnym wieku, które zostały poczęte w sposób naturalny.

Byli też prawie trzy razy bardziej narażeni na mniejszą liczbę plemników niż normalnie (według Światowej Organizacji Zdrowia norma to 15 mln na mililitr nasienia), a prawdopodobieństwo, że całkowita liczba plemników wyniesie poniżej 39 mln. było czterokrotnie wyższe niż w grupie kontrolnej.

ZOBACZ TAKŻE

Prof. Andre Van Steirteghem, który prowadził badania, powiedział, że była to pierwsza okazja, aby przetestować teorię, że problemy z jakością spermy są dziedziczne. Ale dodał też, że zagadnienie jest bardziej złożone niż można się było spodziewać. "Jest dobrze udokumentowane, że geny odgrywają rolę w niepłodności męskiej. Może do niej prowadzić też wiele innych czynników” - twierdzi.

Profesor Richard Sharpe, przewodniczący zespołu zajmującego się badaniami nad męską rozrodczością na Uniwersytecie w Edynburgu twierdzi, że ponieważ w większości przypadków powody męskiej niepłodności nie są znane, wcale nie jest pewne, czy ta cecha jest dziedziczona z ojca na syna.

"Co ważne, wyniki przypominają nam, że ICSI nie jest leczeniem niepłodności męskiej, ale po prostu sposobem na ominięcie problemu i pozostawienie go dla następnej generacji " - dodaje.

Ale Allan Pacey, wykładowca andrologii na Uniwersytecie w Sheffield, powiedział, że wyniki były uspokajające.

"Dwadzieścia lat temu mówiłem tym rodzicom, że ich synowie mogą mieć takie same problemy jak oni i również będą musieli skorzystać z metody ICSI. A to sugeruje, że niepłodność męska nie zawsze jest przypadkiem" - twierdzi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Niepłodność wtórna
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze