Diagnostyka niepłodności

Problemy z zajściem w ciążę ma co szósta para na świecie. Niepłodność dotyczy około 16% związków w wieku reprodukcyjnym. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) traktuje niepłodność jako chorobę, a ze względu na jej duży zasięg - nawet za chorobę społeczną. Diagnostyka niepłodności to ogół specjalistycznych badań, które pozwalają potwierdzić niepłodność i ustalić jej podłoże. Znając przyczyny niepłodności, możliwe jest wprowadzenie leczenia i niezbędnych zmian stylu życia, które zwiększą szansę na zapłodnienie i urodzenie dziecka.

Polecane wideo:

Wywiad lekarski przy niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to...

Niepłodność nie jest chorobą pojedynczej osoby, lecz dotyczy związku. Dlatego problemy z zajściem w ciążę powinny martwić nie tylko kobietę, lecz również jej partnera. W postępowaniu diagnostycznym pierwszy etap stanowi wywiad z pacjentami – zarówno z kobietą, jak i z mężczyzną. Lekarz powinien przeprowadzić go szczegółowo i zapytać o:

 • ogólny stan zdrowia partnerów – wykluczenie cukrzycy, chorób tarczycy, nadnerczy, chorób nowotworowych, immunologicznych itp.;
 • przebyte choroby – np. świnka, zapalenia narządów płciowych;
 • rytm krwawień miesięcznych i ich charakter;
 • ewentualne poronienia samoistne i/lub sztuczne;
 • wiek partnerów;
 • zawód partnerów;
 • interwencje operacyjne, głównie w obrębie jamy brzusznej i miednicy;
 • częstotliwość stosunków płciowych;
 • stan psychiczny partnerów;
 • przyjmowanie leków (głównie cytostatyków).

Badania przy problemach z zajściem w ciążę

 • Badanie ginekologiczne – ocenia budowę anatomiczną żeńskich narządów rozrodczych, badanie pH śluzu szyjkowego, procesów zapalnych żeńskich narządów płciowych, ocena stanu szyjki macicy.
 • USG przezpochwowe – nieinwazyjne badanie niepłodności. Umożliwia zobrazowanie struktury jajnika i błony śluzowej macicy.
 • HSG – histerosalpingografia, badanie to polega na podawaniu środka cieniującego (kontrastu) od strony szyjki macicy i wykonywaniu zdjęć radiologicznych. Ta metoda pozwala na zdiagnozowanie wielu nieprawidłowości macicy i niedrożności jajowodów.
 • Badanie andrologiczne mężczyzny – ocenia stan jąder, naczyń żylnych powrózka nasiennego. Obejmuje badanie USG jąder, biopsję jąder i flebografię (badanie kontrastowe żył).
 • Badanie endoskopowe – obejmuje histeroskopię i laparoskopię. To metoda diagnozowania stanu anatomicznego narządów rodnych kobiety. Laparoskopia pozwala precyzyjnie ocenić stan anatomiczny narządów rodnych, w tym jajowodów, a histeroskopia – stan jamy macicy.
 • Badania hormonalne – oceniają stężenie gonadotropin FSH i LH w surowicy, stężenie prolaktyny, stężenie steroidów płciowych (m.in. progesteronu i testosteronu) oraz stężenie hormonów tarczycy.
 • Badanie nasienia – określa liczbę plemników na 1 ml nasienia, ruchomość plemników i ich morfologię. Według standardów WHO, w spermie płodnego mężczyzny powinno się znajdować 20 milionów plemników w 1 ml nasienia.
 • Test Simsa-Huhnera – test, który pozwala rozpoznać czynnik szyjkowy niepłodności. Wykonuje się go po 2-10 godzinach po stosunku, pobierając i oceniając śluz szyjkowy, jego ilość, przejrzystość, ciągliwość oraz obecność i ruchomość plemników w tym śluzie.
 • Badanie podstawowej ciepłoty ciała (PCC) połączone z tzw. testem po stosunku (PC-test) – dokonuje się pomiarów temperatury spoczynkowej zaraz po obudzeniu, umieszczając termometr w pochwie. Pozwala to na wykreślenie diagramu temperatury i pośrednie wnioskowanie o funkcji jajników.
 • Badania immunologiczne – wykrywają u kobiety przeciwciała antyplemnikowe, które prowadzą do zlepiania plemników.
 • Badania genetyczne – koncentrują się głównie na cytogenetycznej ocenie chromosomów płciowych.
 • Badania bakteriologiczne – wykrywają i pozwalają leczyć zaburzenia flory bakteryjnej pochwy. Chodzi też o wykrywanie i leczenie zakażeń HPV.

Badanie niepłodności i dobór metod diagnostycznych są sprawą indywidualną, tzn. na każdą parę mającą problemy z zajściem w ciążę trzeba spojrzeć inaczej. Badaniu poddaje się oboje partnerów. Duże znaczenie ma tu otwartość kobiety i mężczyzny – to, czy nie wstydzą się rozmawiać o tym problemie ze sobą i swoim lekarzem. Od tego bowiem w dużej mierze zależy sukces diagnostyczny i terapeutyczny.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka niepłodności
najnowsze pytania

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę.

Diagnostyka niepłodności

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed od 10 lat pomagają parom, które mają problemy z poczęciem dziecka.

Diagnostyka niepłodności

Jak przebiega test SCD

Jak przebiega test SCD

Test SCD to test dyspersji chromatyny plemników. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest właściwe przygotowanie. W czasie testu SCD wykonuje się barwienie próbek nasienia w celu wizualizacji stopnia fragmentacji DNA plemników. Następnie pod mikroskopem...

Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia

Badanie nasienia

Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

Diagnostyka niepłodności

Badanie MSOME-6600

Badanie MSOME-6600

Badanie MSOME-6600 to badanie morfologii organelli ruchliwych plemników przy powiększeniu 6600 razy. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce (...) niepłodności męskiej. Test zaczyna się od właściwego przygotowania plemników....

Diagnostyka niepłodności

Bezpłatne konsultacje w InviMed

Bezpłatne konsultacje w InviMed

26 maja 2012 roku odbył się Dzień Otwarty w klinikach InviMed. Jest to największa sieć klinik leczenia niepłodności w Polsce, która obchodziła (...) miejsce bezpłatne spotkania z lekarzami zajmującymi się leczeniem niepłodności...

Diagnostyka niepłodności

Badania istotne w diagnostyce niepłodności

. **Diagnostyka niepłodności żeńskiej** obejmuje nie tylko ocenę hormonów, ale także badania ultrasonograficzne narządu rodnego (USG dopochwowe) czy ocenę (...) ? ### Histeroskopia i laparoskopia w leczeniu niepłodności Badania...

Diagnostyka niepłodności

Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność a niepłodność

, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem niepłodności dotyczy około 15% par w wieku reprodukcyjnym, w Polsce na niepłodność cierpi (...) co piąta para. Często przyczyny niepłodności są niejednoznaczne...