Test po stosunku (postkoitalny)

Test po stosunku, zwany inaczej testem postkoitalnym lub testem Simsa–Huhnera (ang. Post Coital Test), jest badaniem określającym przeżywalność i zachowanie plemników w śluzie szyjki macicy. Test PC wykonuje się, gdy inne badania na niepłodność, takie jak badania hormonalne, USG, RTG, badanie kariotypu i jakości nasienia, nie wykryły żadnych nieprawidłowości.

W jakim celu wykonuje się test postkoitalny?

Test po stosunku wykonuje się, by określić nieprawidłowy skład śluzu szyjkowego, który jest przyczyną nietrwałości plemników w szyjce macicy (tzw. wrogość śluzu). Nie jest to badanie samych plemników. Pozwala ono ocenić ilość, przejrzystość i ciągliwość śluzu szyjki macicy. Test PCT jest jednym z etapów diagnozowania niepłodności.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jak wygląda test postkoitalny?

Jak sama nazwa wskazuje, badanie przeprowadza się kilka godzin po stosunku, w okresie okołoowulacyjnym. Najlepiej 1 - 2 dni przed owulacją, gdyż wtedy śluz szyjki macicy jest cienki i elastyczny, a plemniki mogą łatwo przez niego przechodzić. Przed wykonaniem testu postkoitalnego może być przeprowadzona ocena jakości śluzu kobiety. Ponadto zaleca się, by para przed planowanym współżyciem zachowała co najmniej dwu lub trzydniową wstrzemięźliwość seksualną. Badania poprzedzające test to monitorowanie temperatury ciała, mające na celu ustalenie momentu owulacji, a także pomiar poziomu hormonu luteinizującego (LH) za pomocą badania moczu. Ustalenie momentu owulacji wykonuje się na dzień przed badaniem. Po upływie ok. 6 - 12 godzin od współżycia lekarz, za pomocą wziernika, pobiera próbkę śluzu szyjkowego. Podczas stosunku nie wolno używać nawilżaczy i innych środków, które mogłyby wpłynąć na wynik przeprowadzonego testu. Pobrany materiał badany jest pod mikroskopem pod kątem oceny liczby plemników i ich ruchliwości. Badanie jest bezbolesne. Wynik podawany jest po 1 - 2 dniach.

Wyniki testu postkoitalnego

Pozytywny wynik badania, jakim jest test Simsa – Huhnera, oznacza, że w próbce znajdują się żywe, ruchome plemniki. Przyjmuje się, że jeśli dziesięć lub więcej plemników, które wykazują normalną zdolność ruchu, znajdzie się w polu widzenia mikroskopu, to wynik uznawany jest za dodatni. Gdy wynik jest ujemny, tzn. brak jest plemników lub są martwe, można podejrzewać występujące nieprawidłowości w nasieniu lub proces immunologiczny powodujący bezpłodność. Podczas analizy pobranej próbki śluzu od kobiety możliwe jest wykrycie przeciwciał skierowanych przeciw plemnikom, w wyniku czego ulegają one unieczynnieniu. Wskazują na to wykrywane plemniki poruszające się ruchem chwiejnym.

Negatywny wynik testu po stosunku może być wskazaniem do inseminacji domacicznej. Jest to jedna z procedur leczenia niepłodności, która polega na wprowadzeniu nasienia bezpośrednio do jamy macicy. Ominięta wtedy zostaje bariera śluzu szyjkowego i występujących w nim przeciwciał.

Test na wrogość śluzu jest jednym z częściej stosowanych obecnie badań diagnostycznych związanych z płodnością. Pomocny jest głównie w celu wykrycia różnych problemów z zajściem w ciążę.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
  • Kaye P. Płodność, niepłodność, bezpłodność, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3926-9
  • Pisarski T., Szamatowicz M. (red.), Niepłodność, Warszawa, PZWL 1997, ISBN 83-200-2126-X

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Test po stosunku (postkoitalny)
Badania

Badanie niepłodności

zaburzenia hormonalne, np. zaburzenia fazy lutealnej) czy test postkoitalny (tzw. ocena wrogości śluzu). Tak szczegółowe badania w większości przypadków (...) O niepłodności możemy mówić dopiero w momencie, kiedy po...

Środki plemnikobójcze

Środki plemnikobójcze - zdjęcia

Środki plemnikobójcze - zdjęcia

Środki plemnikobójcze dostępne są jako globulki lub kremy. Cechuje je niska cena i fakt, że są dostępne bez recepty. Niestety, są mało skuteczne i niewygodne w stosowaniu.

Antykoncepcja awaryjna

Pigułka "awaryjna"

Pigułka "awaryjna"

Według WHO w Polsce tabletki "awaryjne" dostępne są wyłącznie na receptę.

Psychologia w odchudzaniu

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

Diet coaching pomoże ci stracić na wadze bez efektu jo-jo. Zmiana stosunku do jedzenia jest kluczowa dla trwałej utraty zbędnych kilogramów.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja po (WIDEO)

Antykoncepcja po (WIDEO) Odtwórz wideo

jak najwcześniej po stosunku (do 72 godzin), w przypadku, gdy istnieje ryzyko zapłodnienia. Antykoncepcja „po" może być stosowana jedynie w sytuacjach kryzysowych, np. pęknięcie prezerwatywy w czasie stosunku, przemocy...

Jak osiągnąć rozkosz?

Najpopularniejsze mity dotyczące seksu po 50

Najpopularniejsze mity dotyczące seksu po 50

z wibratora może przyśpieszyć orgazm u kobiety. Nie ma jednak takiej możliwości, aby przyrząd ten negatywnie wpływał na doznania kobiety w trakcie gry wstępnej oraz stosunku.