Trwa ładowanie...

Niskie TSH – badanie, normy, przyczyny

TSH czyli hormon tyreotropowy wydzielany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. Hormon ten odpowiada za regulowanie pracy tarczycy (narządu, który wytwarza hormony wpływające na pracę całego organizmu). Dowiedz się, jaki wpływ niskie TSH ma na organizm i prace tarczycy.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Niskie TSH – badanie

Wyniki badania TSH pozwalają ocenić prawidłowe funkcjonowanie tarczycy. Niske TSH czyli poziom hormonu tyreotropowego w organizmie człowieka, może świadczyć o występowaniu nadczynności tarczycy.

Chcąc określić stan pracy tarczycy wykonuje się badanie polegające na oznaczeniu poziomy tyreotropiny we krwi. Nieprawidłowy poziom hormonu, np. niskie TSH, często związany jest z takimi schorzeniami jak niedoczynność lub nadczynność tarczycy. TSH reguluje poziom trójjodotryniny (T3) i tyroksyny (T4), które są wydzielane przez tarczycę. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w ilości TSH, takich jak niskie TSH, wykonuje się badanie wolnych hormonów tarczycy, czyi FT3 oraz FT4.

Przed wykonaniem badania, wskazane jest, aby pacjent nie spożywał jedzenia przez około 8 godzin (na badanie należy przyjść na czczo). Aby dokonać pomiaru tyreotropiny we krwi, pobiera się krew z żyły łokciowej, a następnie przesyła uzyskany materiał do analizy w laboratorium, zazwyczaj czas oczekiwania na wynik wynosi 1 dzień.

5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo
5 znaków, które świadczą o tym, że twoje hormony nie pracują prawidłowo [6 zdjęć]

Praca hormonów wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. To właśnie one są odpowiedzialne za wahania...

zobacz galerię

2. Niskie TSH - normy

Prawidłowa ilość hormonu tyreotropowego we krwi wynosi od 0, 27 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Niskie TSH to wartość odbiegająca od tej normy. U osób młodych wynik powinien być zbliżony do dolnej granicy. Wartości te nie są stałe i zależą od takich czynników jak wiek, płeć czy sposób oznaczania hormonu TSH w laboratorium. Otrzymany wynik informujący o poziomie tyreotropiny w organizmie należy porównać z normą, która znajduje się na wydruku wyników badania. Wyniki należy również skonsultować z lekarzem specjalistą – endokrynologiem, zwłaszcza gdy pojawia się wysokie lub niskie TSH.

Niskie tsh może być objawem chorób tarczycy
Niskie tsh może być objawem chorób tarczycy

3. Niskie THS - przyczyny

Jeśli wynik badania świadczy o zbyt niskim TSH we krwi, może to sugerować nadczynność tarczycy lub chorobę Basedową, czyli schorzenie autoimmunologiczne, objawiające się m.in. powstaniem wola, wytrzeszczem oczu. Dodatkowo, do niskiego TSH może dojść z powodu ciąży, podczas której hormon wydzielany przez łożysko (HCG) działa podobnie do hormonu tyreotropowego, co skutkuje obniżeniem TSH we krwi.

Na niski poziom tyreotropiny mogą mieć wpływ także leki sterydowe, lub przeciwdepresyjne, a także przewlekle choroby, takie jak niewydolność krążenia czy zmiany psychiatryczne.

To musisz wiedzieć

Najczęściej niskie TSH świadczy o nadczynności tarczycy, osobie chorej na to schorzenie mogą towarzyszyć następujące objawy: nadmierna potliwość, nadwrażliwość na ciepło, przyśpieszona przemiana materii, utrata masy ciała, drżenie rąk lub kołatanie serca. Oprócz nadczynności tarczycy, niskie TSH może występować w przypadku niedoczynności przysadki (wtórnej niedoczynności tarczycy).

Niedoczynność przysadki występuje w momencie, gdy przysadka przestaje produkować TSH, a tarczyca nie otrzymuje informacji, że w organizmie człowieka są niedobory tyroksyny i trójjodotyroniny.

Niskie TSH może wskazywać również na ciążę, ponieważ w tym czasie hormon HCG wydzielany przez łożysko działa podobnie i obniża zawartość TSH.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.