Bezpłodność a niepłodność

Bezpłodność i niepłodność to dwa różne pojęcia medyczne. Bezpłodność jest stanem nieodwracalnym, oznaczającym trwałą niezdolność do spłodzenia potomstwa i niestety, nie można jej wyleczyć. Para bezpłodna nigdy nie będzie miała własnego, biologicznego potomstwa. W takim przypadku można jednak rozważyć decyzję o adopcji dziecka lub skorzystanie z komórek rozrodczych anonimowych dawców. Niepłodność natomiast jest przejściowym stanem bezskutecznych starań o dziecko i może zakończyć się ciążą, uzyskaną np. poprzez zastosowanie procedury in vitro.

Czy w ciąży należy jeść za dwoje?

Co to jest niepłodność?

Niepłodność to taki stan, w którym kobieta nie może zajść w ciążę w przeciągu roku, pomimo regularnego współżycia płciowego z przeciętną częstotliwością czterech stosunków tygodniowo, bez stosowania jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Problem niepłodności dotyczy około 15% par w wieku reprodukcyjnym, w Polsce z powodu niepłodności cierpi co piąta para. Często przyczyny niepłodności są niejednoznaczne i trudne do zdiagnozowania. Jeśli nie daje się ustalić czynników odpowiadających za niepłodność, mówi się o tzw. niepłodności idiopatycznej. Leczenie niepłodności jest zależne od przyczyn wywołujących problemy z zajściem kobiety w ciążę. Często jest to leczenie hormonalne. U mężczyzn niepłodność diagnozuje się na podstawie badania nasienia.

Niepłodność a bezpłodność

Różnica między niepłodnością a bezpłodnością jest zasadnicza, a mimo to wiele osób myli te terminy lub stosuje je zamiennie. Tymczasem, w odróżnieniu od niepłodności, bezpłodność to trwała niemożność spłodzenia i posiadania potomstwa, wynikająca, np. z braku lub niedorozwoju narządów płciowych, trwałych powikłań po chorobach przebytych w dzieciństwie lub mechanicznych urazów męskich narządów płciowych. Zazwyczaj jest ona spowodowana operacją lub wypadkiem, w wyniku których dochodzi do uszkodzenia lub utraty narządów płciowych, np. usunięcie jajników, usunięcie macicy, utrata jąder itp. W polskich źródłach z zakresu ginekologii upowszechnił się termin „niepłodność” dla uściślenia określany jako względna, czyli uleczalna, i bezwzględna – nieuleczalna.

Bezpłodność oznacza trwałą niezdolność partnerów do poczęcia dziecka. Inaczej mówiąc, to trwała niezdolność do zostania biologicznymi rodzicami. Niepłodność natomiast to zaburzenie zwykle odwracalne. Może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami, np. niewłaściwą gospodarką hormonalną, złym odżywianiem się, stresem, czynnikami psychogennymi, nieznajomością cyklu miesiączkowego kobiety, zażywaniem używek, przebytymi infekcjami narządów rodnych, chorobami przewlekłymi (cukrzyca, otyłość, choroby nerek, nadciśnienie tętnicze) itp. O niepłodności można mówić wtedy, gdy po roku regularnych starań o dziecko, para nie może spłodzić potomstwa.

W Polsce co piąta para ma problem z poczęciem dziecka, ale w około 80% przypadków nie ma konieczności zastosowania technik rozrodu wspomaganego, takich jak inseminacja domaciczna czy zapłodnienie in vitro. Ciągle rozwijają się nowe metody leczenia niepłodności. Podstawą postępowania jest zawsze szczegółowa ocena płodności kobiety i mężczyzny oraz liczbe badania – hormonalne, infekcyjne, obrazowe, genetyczne, badania nasienia, ocena cyklu miesiączkowego kobiety. Leczenie dopasowane jest do przyczyny problemów z zajściem w ciążę. Zazwyczaj parom udaje się skutecznie pomóc stosując podstawowe postępowanie – doradztwo w zakresie terminu współżycia, terapię hormonalną, farmakoterapię, drobne zabiegi chirurgiczne. Jeśli leczenie tego rodzaju nie przynosi skutku lub – z uwagi na powód niepłodności – nie jest uzasadnione, rozważa się zastosowanie innych metod (inseminacja, in vitro).

Komentarze (13)
~Lidia86
~Lidia86 4 miesiące temu

Leczę się naprotechnologicznie od roku. Już na pierwszej wizycie zostaliśmy z mężem gruntownie przebadani. Okazało się, że mam PCO, rozchwiane hormony, chorą trzustkę, endometriozę i niedrożny jajowód. W klinice In Vitro powiedzieliby mi, że jedynym wyjściem jest zapłodnienie pozaustrojowe. Na szczęście trafiliśmy do Instytutu Rodziny - tam po kolei zaradzili wszystkim moim problemom (operacyjne bądź farmakologicznie). Wyniki męża - ciężka oligozoospermia - także klasyfikowałby go tylko na In Vitro. Lekarze Napro odkryli jednak, że przyczyną tak słabego nasienia były żylaki powrózka nasiennego. Po ich operacyjnym usunięciu i dodatkowej suplementacji zarówno hormonalnej (clostilbegyt/letrozol) jak i witaminowej (l-karnityna, astaksantyna, koenzym q10, witamina E) wyniki znacznie się poprawiły.

Odpowiedz
~hanka
~hanka ponad rok temu

ja nie mogę zajść w ciąże już 2 rok więc wybrałam się do kliniki leczenia niepłodności. Kurczę nie wiedziałam ze trzeba wykonać tyle badan! Ale podobno – to podstawa. Mam już wszystkie wyniki i ide do lekarza ponowne, trochę się obawiam co z nim chwyjdzie… i czemu nie mogę zajść w ciążę:( czasami już nie mam sił kompletnie!

Odpowiedz
~Dziewucha
~Dziewucha ponad rok temu

Napro to sciema. Po pierwsze każdy szanujacy sie lekarz zaczyna w ogóle od napro, nikt nie wysyla na dzień dobry na in vitro. Po drugie - sciemniaja statystykami, bo np. kobiet z niedroznymi jajowodami czy par z czynnikiem męskim nie leczą wcale!

Odpowiedz
~Kafka
~Kafka ponad rok temu

@~Karolina: O ile mi wiadomo naprotechnologia to jest metoda leczenia. Bazująca na podstawowej diagnostyce - obserwacjach w ramach modelu Creighton. Dalej jest ewentualnie dalsza ukierunkowana diagnostyka i leczenie -- z chirurgią laserową włącznie.

Odpowiedz
~Kafka
~Kafka ponad rok temu

Jak chodzi o aspekt żeński to diagnostykę trzeba rozpocząć od obserwacji cyklu płodności. Do obserwacji polecam DonnaMobile. Aplikacja z charakterem. Konkretna i bardzo poręczna. Do pobrania: https://play.google.com/store/apps/details?id=clayscribe.donnamobile

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Diagnostyka niepłodności
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Diagnostyka niepłodności
Diagnostyka niepłodności

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed

Kliniki InviMed od 10 lat pomagają parom, które mają problemy z poczęciem dziecka.

Diagnostyka niepłodności

Konsultacja ginekologiczna

Konsultacja ginekologiczna

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę.

Diagnostyka niepłodności

Plemnik

Plemnik

Niepłodność męską stwierdza się na przykład w przypadku, gdy w mililitrze spermy znajduje się mniej niż 20 mln plemników. Nie oznacza to jednak całkowitej niepłodności.

Diagnostyka niepłodności

Jak przebiega test SCD (WIDEO)

Jak przebiega test SCD (WIDEO) Odtwórz wideo

Test SCD to test dyspersji chromatyny plemników. Przed jego przeprowadzeniem konieczne jest właściwe przygotowanie. W czasie testu SCD wykonuje się barwienie próbek nasienia w celu wizualizacji stopnia fragmentacji DNA plemników. Następnie pod mikroskopem...

Diagnostyka niepłodności

Badanie nasienia

Badanie nasienia

Nasienie do badania pobiera się w tym samym dniu, kiedy wykonywana jest punkcja u kobiety. Można oddać je w ośrodku lub przynieść z domu.

Diagnostyka niepłodności

Bezpłatne konsultacje w InviMed (WIDEO)

Bezpłatne konsultacje w InviMed (WIDEO) Odtwórz wideo

26 maja 2012 roku odbył się Dzień Otwarty w klinikach InviMed. Jest to największa sieć klinik leczenia niepłodności w Polsce, która obchodziła (...) miejsce bezpłatne spotkania z lekarzami zajmującymi się leczeniem niepłodności...

Diagnostyka niepłodności

Badanie MSOME-6600 (WIDEO)

Badanie MSOME-6600 (WIDEO) Odtwórz wideo

Badanie MSOME-6600 to badanie morfologii organelli ruchliwych plemników przy powiększeniu 6600 razy. Jest ono wykorzystywane w diagnostyce (...) niepłodności męskiej. Test zaczyna się od właściwego przygotowania plemników....

Diagnostyka niepłodności

Badanie płodności u mężczyzn

Diagnostyka niepłodności męskiej to proces, który zazwyczaj wymaga wielu różnorodnych i czasochłonnych badań. Jednak coraz częściej udaje się postawić diagnozę, przyczyna niepłodności zostaje odkryta...

Diagnostyka niepłodności

Badanie płodności u kobiet

Badanie płodności u kobiet

Diagnostyka niepłodności żeńskiej to cała seria różnych testów, którym powinna poddać się kobieta, aby stwierdzić, co powoduje u niej niepłodność - to znaczy, co sprawia, że po 12 miesiącach starania, nie zaszła w ciążę....