Przejdź na WP

Androlog - konsultacja, przebieg wizyty, dodatkowe badania

Andrologia stanowi odpowiednik ginekologii, a więc specjalności, w której w centrum zainteresowań znajduje się żeński układ płciowy. W przeciwieństwie do ginekologa, androlog zajmuje się zatem fizjologią oraz zaburzeniami dotykającymi męskich narządów rozrodczych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

spis treści

1. Androlog - konsultacja

Regularne wizyty u androloga powinny wejść w nawyk każdego mężczyzny, który troszczy się o własne zdrowie. Lekarz ten udziela porad w zakresie męskiej płodności, nieprawidłowości związanych z pracą układu hormonalnego czy erekcją. Z pomocy androloga warto skorzystać zwłaszcza w przypadku przedłużających się, zakończonych niepowodzeniem starań o dziecko, problemów dotyczących sfery seksualnej czy też stanów zapalnych lub urazów narządów płciowych. Powodem konsultacji powinny być również niepokojące wyniki badania nasienia, a także przygotowanie do chemioterapii nowotworów, kiedy jest konieczne zabezpieczenie płodności.

Z konsultacji andrologicznej korzystają panowie w każdym wieku, choć ich najczęstszą przyczyną są zaburzenia hormonalne towarzyszące andropauzie. Mianem tym jest określany stan towarzyszący mężczyźnie po 50. roku życia, w organizmie którego zaczynają zachodzić zmiany związane z postępującym procesem starzenia. Często pojawia się wówczas szereg dolegliwości natury somatycznej, psychologicznej, a także seksualnej, mający swe podłoże m.in. w zmianach hormonalnych.

Męskie narządy płciowe
Męskie narządy płciowe

Męskie narządy płciowe można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do narządów zewnętrznych należy moszna...

zobacz galerię

2. Androlog - przebieg wizyty

Przed rozpoczęciem badań lekarz androlog zazwyczaj przeprowadza dokładny wywiad, dzięki któremu jest możliwe nieco bardziej szczegółowe określenie problemu. Androlog powinien dowiedzieć się jak najwięcej na temat odczuwanych dolegliwości, jakości współżycia seksualnego, nasilenia libido, przebiegu procesu dojrzewania płciowego czy też częstotliwości spontanicznych wzwodów w trakcie snu. Istotne są także informacje o charakterze ogólnym, dotyczące prowadzonego trybu życia, ewentualnych obciążeń genetycznych, przebytych chorób układu nerwowego, moczowo-płciowego, a także schorzeń ogólnoustrojowych.

W czasie badania przedmiotowego androlog powinien poddać ocenie sylwetkę pacjenta, uwzględniając rozkład tłuszczu i mięśni. Istotne jest zwrócenie uwagi na stopień rozwoju płciowego – wygląd owłosienia (w tym także pachowego i łonowego), obecność mutacji czy wielkość narządów płciowych. Szczególną uwagę przywiązuje się do jąder – jest sprawdzana ich konsystencja, zakres ruchomości oraz bolesność. Jest wykonywany ponadto pomiar tętna oraz ciśnienia krwi.

Najbardziej stresującym elementem wizyty u androloga poza oględzinami narządów płciowych może być dla niektórych osób badanie per rectum, które polega na wsunięciu do kanału odbytu palca, dzięki czemu lekarz jest w stanie ocenić ewentualne zmiany dotyczące dna pęcherza moczowego, nasieniowodów, gruczołu krokowego i opuszka prącia. Jest ono bezbolesne i trwa zaledwie kilka minut, podczas których pacjent może pozostać w pozycji stojącej, klęczącej lub leżącej. Wskazaniem do wykonania tego badania są m.in. krwawienia z odbytnicy, obecność krwi w stolcu, anemia oraz niewyjaśniony spadek masy ciała, zaburzenia wypróżnień czy też bóle brzucha i odbytu.

3. Androlog - dodatkowe badania

W razie potrzeby androlog zlecić może wykonanie dodatkowych badań:

Zaburzenia męskich narządów rozrodczych wymagają wizyty u androloga
Zaburzenia męskich narządów rozrodczych wymagają wizyty u androloga (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock )
  • badanie nasienia (seminogram) – wskazaniem są w tym przypadku problemy z płodnością, jednak jest ono zalecane także przy stanach po zabiegach chirurgicznych czy skręcie jądra. Coraz większa ilość mężczyzn, chcąc poznać jakość swojego nasienia, decyduje się jednak wykonać je bez żadnych specjalnych zaleceń;
  • badania hormonalne – są zalecane w przypadku problemów z erekcją bądź spadku popędu seksualnego. Pod uwagę bierze się m.in. poziom testosteronu, estrogenu, luteiny czy też hormonu folikulotropowego;
  • biopsja jąder – pozwala potwierdzić lub wykluczyć obecność zmian o charakterze nowotworowym. Jest stosowana także w celu pobrania plemników przed zabiegiem in vitro.

Androlog może skierować pacjenta także na badania genetyczne, a także morfologię krwi, badanie moczu, lipidogram, obecności chorób wenerycznych, wskaźniki biochemiczne czynności nerek i wątroby czy też USG jąder. Zakres potrzebnych badań jest uzależniony od charakteru problemu, z którym zgłosi się chory.

Mężczyźni bardzo często odkładają wizytę u androloga i ignorują niepokojące objawy, przez co w wielu przypadkach niewielkie zmiany z czasem przyjmują trudną do wyleczenia postać. Tymczasem regularne konsultacje z andrologiem są bardzo ważne nie tylko w przypadku leczenia schorzeń układu moczowo-płciowego, ale i ich profilaktyki, na której temat panowie w dalszym ciągu wiedzą stosunkowo niewiele.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy